چه مواقعی روندها وحشی می شوند؟

فیلتر طلایی

در بازارهای مالی معمولا قیمت ها در میانه روند قدرتمند‌ عمل می‌کنند به طوریکه می‌توانند هر ناحیه مقاومت و حمایتی در میانه راه را بشکنند . منظور از میانه روند ناحیه ای است که قیمت کاملا برگشته و خود را اثبات کرده است. نواحی حمایت و مقاومتی فقط در ابتدا و انتهای روند که قیمت قدرت زیادی ندارد این شانس را دارند که حرکات قیمت را کنترل کنند. می‌خواهیم بررسی کنیم که علت وحشی شدن و قدرت گرفتن ناگهانی روندها به چه علت در بازار اتفاق می افتد.

 

حق تقدم ها

شکستن مقاومت یا حمایت مساوی با هیجان بیشتر در بازار

شکست مقاومت‌ها یا حمایت‌ها باعث حرکت بیشتر قیمت می‌شوند. که این دلایل خاصی دارد که بررسی می‌کنیم.

 

روند رشدی

در این روند‌ها معامله گرانی که وارد معامله یا پوزیشن فروش شده اند(بازارهای دو طرفه) حد زیان های خود را بالای نواحی مقاومتی قرار می‌دهند. وقتی قیمت به رشد خود ادامه می‌دهد و حد زیان معامله گران را میشکند، در این حالت‌ معامله‌گران فروش خود را با خرید می‌بندند و دیگر معامله باز ندارند. خرید معامله گران به منظور  خروج از معامله فروش باعث رشد بیشتر قیمت می‌شود.(روند وحشی)

تشخیص سهام ارزنده

 

روند افتی

دراین روندها معامله‌گرانی که وارد معامله خرید شده اند حد زیان های خود را پایین نواحی حمایتی قرار می‌دهند. وقتی که قیمت به افت خود ادامه می دهد و حد زیان معامله گران را می‌شکند، آنها خرید خود را با فروش می‌بندند و دیگر معامله باز ندارند. فروش معامله گران به منظور خروج از معامله خرید باعث افت بیشتر قیمت در بازار می‌شود. (روند وحشی)

 

میانگین کم کردن

تاثیر بازیگران بر بازار

در بازارهای بی جهت یا رنج قدرت جبهه خرید و فروش برابر است و روند زور و تمایلی به سمت خاصی ندارد. هر معامله ای در این قسمت از بازار پر ریسک محسوب می شود چون بین خریداران و فروشندگان جنگ برپاست تا جایی‌ که یکی از این دو جبهه پیروز شود و جهت حرکت قیمت مشخص شود.

مطالب مهم دیگر
فاکتورهای مهم در حرکات قیمت

در بازارهای جهت دار قدرت جبهه های خرید و فروش برابر نیستند و عملا بازار در یک طرف حرکت می‌کند در نتیجه شناسایی و ورود به موقع در جهت بازار با ریسک کمی همراه است.


بازیگران بازار

بهترین تصمیم در تایم بازار

بازار از معامله گران مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای تشکیل شده است. این معامله گران به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت معاملات باز خود را دنبال می‌کنند. معامله‌گران حرفه ای سود خود را از اشتباهات معامله گران مبتدی و نیمه حرفه ای کسب می‌کنند. در واقع معامله‌گران حرفه ای اشتباهات معامله‌گران دیگر را پیشبینی و کسب سود می کنند. معامله گرهای حرفه ای که قدرت روندها را می‌دانند پیشبینی می‌کنند که چه زمانی وقت سوار شدن بر یک روند وحشی، برای کسب یه سود جذاب است و چه زمانی باید از بازار خارج بشوند.  معامله‌گران مبتدی اکثرا با تفکر کوتاه مدت و میان مدت معاملات خود را دنبال می‌کنند. همچنین افراد زیادی در بازارهای مالی هستند که آشنایی با نمودار قیمتی ندارند و یا به خوبی نمی‌توانند روانشناسی نمودار و حرکت قیمت را بررسی بکنند. بیشتر این مدل افراد در بازارهای مالی رفتاری دنباله رو و هیجانی دارند و بر این اسا‌س معاملات خود را باز می‌کنند. به همین علت است که حال بازار برای معامله‌گران حرفه ای اهمیت زیادی دارد. همچنین بازه زمانی که در چهار سویینگ آخر نمودار (دو قله  سقف و دو دره‌‌ی کف آخری) از اهمیت ویژه ای برخوردار است. منظور از سویینگ کندلی است که از دو کندل قبلی و دو کندل بعدی خود بالاتر باشد. همچنین تشخیص نواحی مقاومت و حمایت استاتیکی بسیار ساده است و معامله گران حرفه‌ای می‌دانند که مبتدیان به این نواحی احترام می‌گذارند.

تحلیلگران و افرادی که مانند فالگیرها فقط از روی الگوهای قیمتی روند بازار را پیشبینی  می‌کنند عملا شانس ۵۰ درصدی برای پیشبینی درست دارند و این مدل رفتار و عملکرد هیچ مزیت و برتری به معامله‌گر اضافه نمی‌کند چون حرکات قیمت ها به عوامل زیادی بستگی دارند و عملا غیرقابل پیشبینی می باشند.

مطالب مهم دیگر
بررسی چند اصطلاح مهم در تابلوخوانی

 

بازیگران بازار

نتیجه گیری

  1. معمولا میانه روندها قدرتمند ترین قسمت حرکت قیمت می‌باشند که در این حالت هر حمایت و مقاومتی می‌تواند پودر شود.
  2. مقاومت ها و حمایت های استاتیکی فقط می‌توانند ابتدا و انتهای روند را کنترل کنند.
  3. خروج معامله گران بازنده باعث حرکت قوی در میانه روند می شود.
  4. معمولا وقتی بازارهای مالی شروع به یک حرکت قدرتمند می‌کنند، هیچ سدی نمی‌تواند جلوی حرکات قیمت را بگیرد و معامله گران حرفه ای بعد از یک ورود هوشمند و سیو سود ( برداشت سود) فقط بازار را دنبال می کنند تا نشانه هایی از برگشت قیمت نمایان شود.

 

منبع: اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *