چه سهامی ارزش خرید دارد؟

چه سهمی بخریم؟

خیلی ها فکر می‌کنند خریدن سهم کار خاصی ندارد و بیشتر با استفاده از احساسات خود و حرکات سهم در طول روز اقدام به خرید و فروش سهام خود میکنند. هدف ما در این مقاله بررسی سهمی است که ارزش خریدن و سرمایه گذاری را داشته باشد.

 

لبه معاملاتی

 

ارزش گذاری ابتدایی سهم

شما قبل از خرید یک سهم باید به بررسی اولیه وضعیت قیمت سهم بپردازید و میتوانید در مرحله اول نگاه به وضعیت نموداری سهم بیاندازید و ببینید در شش ماه گذشته و در یک سال گذشته چه مسیری از لحاظ قیمتی سهم طی کرده است.

 

گول بالا و پایین بودن قیمت را نخورید!

عده ای از افراد فکر می‌کنند مثلا سهمی که قیمت الان آن 2000 تومان می باشد از سهمی که قیمت تابلوی الان آن 35000 تومان می باشد از نظر قیمت و جایگاه خرید اولویت و ارزندگی بیشتری دارد در صورتیکه اصلا اینطور نیست. خیلی از سهام های شرکت‌های پتروشیمی که جز بهترین سهام ها و مطمئن ترین سهام‌ها از نظر سود آوری هستند در تاریخ نگارش این مقاله که پاییز و زمستان 1400 می باشد بالای 20000 تومان قرار دارند و همچنان روند بسیار عالی و بسیار پر سود تری نسبت به سهام هایی دیگر صنایع دارا هستند و اینکه بگیم چون قیمت کنونی این سهم نزدیک 40 هزار تومان است و دیگر خرید سهم پر ریسک است کاملا غلط است و ملاک خوبی برای بررسی سهم نمی باشد. مثلا سهم پتروشیمی زاگرس در اردیبهشت و خرداد 1400 قیمتی حدود 20 هزار تومان داشته و چون بنیاد سهم عالی بوده و شرایط سودآوری شرکت نیز در گزارش سه ماهه و شش ماهه ابتدای سال 1400 مناسب بوده است سهم توانسته تا قیمت 34 هزار تومان هم رشد کند در حالیکه در همین مدت سهم های دیگر که البته جز سهم های خوب بازار هم هستند همانند سهم خودرو، خساپا، کاما و غیره که قیمتی زیر 2000 تومان داشته‌اند نه تنها رشد مناسبی نداشته بلکه با مقداری افت هم در این مدت مواجه شده بودند.پس اینکه قیمت عددی یک سهم چقدر است نباید در تحلیل سهم ملاک اصلی و مهمی برای ما باشد و ما باید قطعا به بررسی تحلیل بنیادی و تکنیکالی سهم بپردازیم.

در این زمینه یک نکته لازم است بدانید که بازار ایران و سهامداران به سهم های که قیمتی نزدیک به قیمت اسمی سهم دارند که به اصطلاح سهام های مفت معروف هستند خیلی علاقه دارند و این جور سهم ها خریداران زیادی در همه تایم های بازار دارند. ( منظور قیمت های  100 تا 200 تومان) چون از دید این افراد دیگه مگر اینکه شرایط خیلی سخت شود که قیمت سهم به زیر قیمت اسمی خود بیاید و سهمی که در این قیمت و حوالی این قیمت قرار دارد مستعد رشد بیشتری بوده و شانس بهتری برای سودسازی دارا می باشد.

 

مطالب مهم دیگر
نحوه شناسایی سریع صندوق‌های پر سود

مهمترین ابزارهای تامین مالی

 

انواع سود گرفتن از سهم

سهمی  که شما دارید از دو طریق می‌تواند به شما سود برساند:

1- بالا رفتن قیمت خود سهم

2- سود نقدی یا همان DPS که در مجمع عمومی عادی سالانه سهم توسط هیات مدیره شرکت و سهامداران اصلی تصویب می‌شود.

 

انواع سود گرفتن از سهم

 

انواع ارزش‌ها در تحلیل سهم

ارزش اسمی

قیمتی است که در اساسنامه سازمان بورس اوراق بهادار برای هر سهم مشخص شده است که مبلغ آن معادل 1000 ریال یا 100 تومان می باشد و بعنوان قیمت پذیره نویسی اولیه سهم نیز شناخته می‌شود. و برای کلیه سهام ها این قیمت اسمی برابر همین مقدار 100 تومان می باشد.

 

ارزش دفتری

ارزش دفتری یک سهم از بررسی ترازنامه یا همان صورت وضعیت مالی که در سال های اخیر نام گذاری شده است به دست می اید که البته معیار دقیقی برای تحلیل سهم نیست ولی میتواند وضعیت کلی از دارایی و بدهی و حقوق صاحبان سهام شرکت را با تحلیل ترازنامه فهمید. که در دوره سرمایه گذار حرفه ای به بررسی و تحلیل نکات این قسمت پرداخته ایم. بعنوان مثال فرض کنید زمین شرکتی 3۰ سال قبل به قیمت هر متر ۱۰۰ تومان خریداری‌شده است. درصورتی‌که طی این 3۰ سال شرکت دارایی های خود را مورد ارزیابی خود قرار نداده باشد و با توجه به تورم سالانه کشوری قیمت الان این زمین به متری 30 میلیون تومان رسیده باشد ولی همچنان این دارایی به قیمت هر متر ۱۰۰ تومان در دفاتر و ترازنامه ثبت شده باشد.

 

ارزش بازار

در اینجا ما دو قسمت داریم اولی ارزش روز سهم است که همان اخرین قیمت سهم بر روی تابلوی معاملاتی سایت TSETMC میباشد که بر اساس میزان عرضه و تقاضا در بازار بدست می اید.

و مورد بعد ارزش بازار یک سهم است که بر اساس فرمول زیر به دست می اید:

ارزش بازار شرکت = قیمت هر سهم  Χ  تعداد سهام منتشرشده

یعنی اکثر مثلا قیمت هر سهم شرکت الف 500 تومان است و این شرکت مجموعا یک‌ میلیون سهم در بازار دارد؛ بنابراین ارزش بازار شرکت الف 500 میلیون تومان است. در شکل زیر ارزش بازار شرکت کاما برای شما مشخص شده است:

 

مطالب مهم دیگر
نحوه استراتژی گذاری کسب سود

ارزش بازار کاما

 

ارزش ذاتی

این ارزش بر اساس صورت ها و گزارشات مالی و تفسیری شرکت که از سایت کدال منتشر میشود بدست می‌اید. به دست اوردن این ارزش نیازمند داشتن دانش تحلیل بنیادی می باشد و ارتباط مستقیمی با قدرت سرمایه و سود سازی شرکت دارد و همواره محاسبه ارزش ذاتی یک سهم بعنوان یکی از مهمترین عوامل برای خریدن و شناسایی سهام پر سود مورد توجه تحلیلگران بازار سرمایه می باشد.

اگر بخواهیم یک مقایسه میان قیمت بازار و قیمت ذاتی سهم داشته باشیم  فرض کنید بعنوان مثال دو شرکت الف و ب با قیمت سهم 300 تومان در بازار معامله می شوند ولی سهم شرکت الف حجم معاملات بسیار بیشتر نسبت به سهم شرکت ب  دارد.  دلیلش چی میتونه باشه؟

علت اینه که تحلیلگران و سهام داران بازار بررسی کرده اند که شرکت الف در حال حاضر با قیمت 300 تومان خیلی ارزان و مفت داره معامله میشه و این نمیتونه قیمت اصلی سهم باشه و یا اینکه بررسی میکنن که بر اساس میزان سودی که این سهم میتونه بسازه یا همون EPS  سهم الان در جایی خیلی ارزنده ای قرار دارد پس بر این اساس شروع به خرید این سهم در بازار می‌کنند. و به اصطلاح در این حالت می گویند که ارزش ذاتی سهام شرکت الف بالاتر از 300 تومان میباشد و این قیمت الان سهم موقتی است و به احتمال زیاد سهم در ماه های آتی رشد خوبی می کند.

 

ارزش ذاتی

 

منبع : گروه آموزش اول بورس

1 دیدگاه برای “چه سهامی ارزش خرید دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *