علت مقبولیت جهانی طلا چیست؟

شمش طلا

طلا بعنوان یک ابزار سرمایه گذاری در سطح کلان و خرد  در تمام کشورهای جهان جا افتاده است و بعنوان یک سیاست کلی توسط بانک مرکزی کلیه کشورها مورد تایید میباشد. چرا افراد مختلف طلا را انتخاب میکنند؟ چون اکثر مردم تمایل زیادی به کسب حداکثر سود با کمترین ریسک هستند برا همین است که طلا نه تنها در ایران بلکه در جهان مورد توجه عده ی زیادی از افراد قرار گرفته است.

طلا بعنوان یک بازار جایگزین قوی در برابر دیگر بازارهای مالی مانند بورس، ارزهای دیجیتال، خودرو و زمین و مسکن میباشد. این به آن معنی است که هرگاه شرایط در دیگر بازارها نامساعد شود و یا وضعیت سودآوری در دیگر بازارها جالب نباشد اولین جایی که عمده مردم هجوم به آوردن بخش مهمی از سرمایه خود می کنند بازار طلا است. و باطبع اگر شرایط در بازارهای دیگر مانند ملک و مسکن مناسبتر باشد باز بسیاری از افراد طلای خود را فروخته و به سمت خرید زمین روی می اورند.

 

طلای زینتی

 

رفتار سرمایه گذار در برابر طلا در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه

در کشورهای در حال توسعه و یا کم توسعه مثل ایران دید عمده مردم به طلا بعنوان یه کالای زینتی مورد استفاده قرار میگیرد و در کنار این منظور میدانند که این طلا بعنوان یک سرمایه سوار بر تورم نیز برای آنها سود دارد. در کشورهای توسعه یافته طلا رو در قالب شمش نگه داری می‌کنند و قصد استفاده زینتی زیاد از طلا ندارند و برای آنها طبق فرهنگشان جا افتاده است که بهتر است سرمایه خود را در بخش‌های مولد اقتصادی کشور خود یا انس جهانی طلا سرمایه گذاری کنند. البته لازم است بدانید اکثر بانک های کشورهای خارجی سودی به سپرده و سرمایه گذاری مردم در بانک ها پرداخت نمیکنند و حتی در برخی کشورها همچون سوئد درصد کمی هم کارمزد بابت نگهداری سپرده ها از مردم اخذ می‌کنند.

 

مطالب مهم دیگر
نحوه توزیع طلا در سطح جهان

طلای زینتی

 

عوامل مؤثر در مقبولیت طلا در جهان بعنوان یک کالای سرمایه گذاری

1- طلا هزینه نگهداری خاصی ندارد.

2- نگهداری طلا هیچ هزینه استهلاکی ندارد.(یعنی به مرور زمان ارزش اصلی آن کم نمی‌شود)

3- طلا قابلیت نقد شوندگی بالایی دارد و به سرعت قابل تبدیل شدن به پول نقد در هرجایی را دارد. (بعنوان مثال گاهی وقتا در بازار سهام که شرایط بهم می‌ریزد شما یا قدرت نقد کردن سهمتان را ندارید یا مجبورید آن را به قیمت بسیار کمتری به فروش برسانید در حالیکه این شرایط در بازار طلا وجود ندارد)

 

طلای خام

 

 

آیا طلا کمیاب ترین و گرانترین فلز روی زمین است؟

طلا گرانبهاترین فلز روی جهان نیست. رودیم و پلاتین فلزانی هستند که بسیار گرانتر از طلا می باشند. ولی حالا ممکنه بپرسین پس چرا با وجود این دو فلز طلا بعنوان یک کالای مهم سرمایه گذاری در جهان شناخته میشود؟ و همچنین دولت های جهانی در مبادلات خود از طلا استفاده میکنند نه رودیم و پلاتین!؟ و مهمتر از همه اینکه چرا در دولت ها از طلا بعنوان پشتوانه پول کشور استفاده میشه؟

بر اساس توافق نامه جهانی Gold Standard این یک توافقی بوده که بین کشورها صورت گرفته است که بعد از آن دولت ها طلا را بعنوان یک سیستم رسمی برای مبادله با پول و سایر کالاها در بین خود رسمی دانسته و از آن پس طلا بعنوان یک کالای سرمایه گذاری مهم در بین دولت ها رایج شد. جالب است بدانید کشورهای مختلف بر اساس قدرت سیاسی و اقتصادی خود و نقشی که در اقتصاد جهانی دارند به نوبه خود میتوانند بر قیمت طلای جهانی تاثیر گذار باشند و یا اینکه تاثیر پذیر باشند یعنی کشوری می‌تواند با عرضه طلا قیمت طلای جهانی را کاهش دهد و در حالیکه یک کشور دیگر با قدرت اقتصادی یا سیاسی کمتر با عرضه کردن طلا نتواند تاثیر خاصی بر قیمت طلای جهانی بگذارد.

طلای زینتی زیبا

 

کشورهای تاثیر گذار بر قیمت جهانی طلا

1- افزایش تراز تجاری و کاهش نرخ بیکاری در امریکا باعث کاهش قیمت طلای جهانی میشود. افزایش نرخ دلار در امریکا باعث کاهش قیمت طلای جهانی میشود چون نشان از بهبود شرایط اقتصادی دارد و همین امر موجب جلب توجه مردم به سمت دیگر ارکان اقتصادی و سرمایه گذاری بازارهای مالی حداقل در کوتاه مدت می‌شود.

(تراز تجاری یا میزان صادرات خالص میزان درآمد صادرات یک کشور نسبت به واردات آن را نشان می‌دهد و یکی از مهم‌ترین مسائل اقتصادی کشورها است که بر ارزش پول ملی نیز تاثیر می‌گذارد. هر چقدر تراز تجاری مثبت باشد یعنی میزان صادرات آن کشور در مقایسه با واردات بیشتر بوده و اگر تراز تجاری منفی باشد یعنی میزان واردات آن کشور بیشتر از صادرات آن بوده است)

2- هر زمان تراز تجاری چین در ارسال کالای صادراتی خود به آمریکا بیشتر شود چون همزمان باعث کمتر شدن واردات از آمریکا به چین میشود و هر دو غول بزرگ اقتصاد جهانی نیز میباشد این باعث میشود قیمت طلای جهانی رشد کند. پس افزایش قدرت اقتصادی چین میتواند باعث افزایش قیمت طلا بشود.

3- کانادا به دلیل داشتن منابع قوی طلا میتواند بر قیمت طلای جهانی تاثیرگذار باشد و رشد اقتصادی در این کشور نیز باعث تاثیر مثبت بر قیمت طلای جهانی میشود.

4- کشورهای هند و استرالیا نیز به دلیل داشتن منابع خوبی از طلا میتوانند بر نرخ طلای جهانی تاثیر گذار باشند ولی قدرت تاثیر گذاری آنها نسبت به آمریکا و چین پایینتر می باشد.

شما با بررسی سایت kitco میتوانید متوجه شوید کدام کشورها در حال حاضر به دلیل ایجاد عرضه و تقاضا

اثر مستقیم بر قیمت طلای جهانی گذاشته اند. شرکت های Barick gold و  Gold crop  و

Newmont mining جز مهمترین شرکت های تاثیرگذار بر قیمت طلا می باشند چون بیشترین میزان تولید طلا در جهان را دارا می باشند.

امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات مهمی در مورد طلا به دست آورده باشید. در دیگر مقالات طلا و ارز اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

 

مطالب مهم دیگر
فاکتورهای تعیین نرخ قیمت طلا در کشور

انواع طلای زینتی

 

منبع:

https://www.kitco.com

 آکادمی اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *