بهره مرکب یعنی چه?

سود مرکب

دو نوع سود یا بهره در سرمایه گذاری وجود دارد. بهره ساده و بهره مرکب. همانطور که احتمالا از شنیدن اسم آن به ذهنتان رسیده باشد، بهره مرکب یک سود ترکیبی است که علاوه بر اصل سرمایه سپرده گذاری شده، به سود آن سرمایه نیز سود تعلق می‌گیرد. به همین خاطر آن را سود مرکب یا سود مضاعف می‌نامند. در نفهوم بهره ساده، هر دوره تنها به اصل سرمایه اولیه سود تعلق می‌گیرد و سود دریافتی جزی از سرمایه محسوب نمی‌شود، اما در بهره مرکب سود هر دوره به اصل سرمایه اضافه می‌شود و در دوره بعدی به آن سود تعلق می‌گیرد، بهره مرکب در طولانی مدت تاثیر خود را نشان می‌دهد و سرمایه اولیه را به شدت رشد می‌دهد.

 

بهره مرکب

فرمول محاسبه بهره مرکب

بهره مرکب از طریق فرمول زیر محاسبه می­شود. در این فرمول متغیر ایکس، بهره مرکب، متغیر پی  (P) مبلغ سپرده موجود، متغیر آی (i) درصد اسمی نرخ سود سالیانه و ان (n) تعداد دوره­های دریافت سود است:

X= [ P ( 1 + i ) ^n ] _ P = P [ ( 1 + i ) ^n _ 1]

X= بهره مرکب

P= مبلغ سپرده موجود

i= درصد اسمی نرخ سود سالیانه

n= تعداد دوره­‌های دریافت سود

همانطور که می‌دانیم تابع محاسبه مقدار بهره مرکب تصاعدی است و نسبت به سودهای معمولی، سرعت افزایش سود بالاتری دارد. هر چه تعداد دوره‌های دریافت سود (n) بالاتر باشد، بهره مرکب بیشتر خواهد شد. در حقیقت سود مرکب حاصل تفریق، مجموع میزان سپرده موجود و سود آن از مبلغ سپرده موجود در حال حاضر است.

 

 

فواید بهره مرکب چیست؟

همه افراد دوست دارند دارایی های خود، که شامل هر چیز مادی قابل تبدیل به پول است، مانند؛ سکه، طلا، زمین و… را در تجارت و کسب و کاری وارد کنند. که ضمن حفظ اصل دارای خود بتوانند آن را افزایش دهند.  با رعایت اصول سرمایه گذاری و استفاده از بهره مرکب در کسب و کارهای تجاری می‌توان سرمایه خود را چند برابر کرد. بانک‌ها امکان پرداخت سود مرکب را ندارند و برای سرمایه گذاری و دریافت سود مرکب بهتر است دوره‌های آموزش سرمایه گذاری و بورس را شرکت نمایید و اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید، سپس با تخصص خود، خرید و فروش اوراق و سهام بورس را  در بازار سرمایه انجام دهید.

مطالب مهم دیگر
نکات مهم شرکت‌های سبدگردان

 

رفواید بهره مرکب

راه‌های کسب بهره مرکب

برای رسیدن به بهره مرکب نمی‌توان در بانک‌ها سرمایه گذاری کرد، بهره بانک‌ها ساده است و امکان پرداخت بهره مرکب را ندارند. بنابراین برای بهره مندی از سود مرکب بسته به دانش و تخصص فردی خود می‌توانیم در بازار خودرو، ارز، طلا، بازرگانی، صادرات و… سرمایه گذاری کنیم و سود حاصل از سرمایه گذاری را به اصل سرمایه اضافه کرده و مجدد در بازار خرید و فروش شرکت کنیم. به این ترتیب طی گذر زمان اصل سرمایه به مبلغ قابل قبولی تبدیل خواهد شد. در واقع استفاده از سود مرکب در سرمایه گذاری شبیه به کاشتن درخت است که با گذر زمان رشد می‌کند و تنومندتر می‌شود.

مفهوم اثر مرکب در تمام امور قابل تعمیم است و می‌توان با قدم‌های کوچک مسیرهای طولانی را طی کرد. صبر و ممارست در این مسیر تنها ضامن موفقیت است.

 

راه‌های کسب بهره مرکب

سود مرکب در بورس

بهره مندی از سود مرکب در بورس به نسبت ساده است اما آنچه باعث پیچیدگی می­شود و نیازمند تخصص است شناسایی سهامی است که پتانسیل سوددهی بالایی داشته باشد. پس از خرید هر سهم، میزان سود را شناسایی می­کنیم و در مجدد اصل سرمایه را به همراه سود، سهام با پتانسیل بالا سرمایه گذاری می­کنیم.

در شرایطی که بازار بورس رونق دارد و در حال رشد است و سهام ما صعودی رشد می­کند، می­توان بدون نیاز به خرید و فروش سهام و جابه جایی فقط با نگهداری سهام خود، از سود مرکب بهره مند شویم. اگر تخصص و دانش کافی در بازار بورس را داشته باشیم می­توانیم در بازارهای پرنوسان نیز با نواسن گیری صحیح سرمایه خود را در زمان درست جا به جا کنیم و روند سود مرکب را طی کنیم.

 

سود مرکب در بورس

محاسبه سود مرکب در اکسل

اکسل یک نرم افزار کاربردی حسابداری است که می­توان با تعریف فرمول­های لازم در سلول­های آن، به سادگی شرایط مختلف سرمایه گذاری را جایگزین کنیم و میزان سود مرکب سالانه یا ماهانه را در بازه­های زمانی مختلف به دست آوریم.

مطالب مهم دیگر
آشنایی سریع با افزایش سرمایه و حق تقدم ها

 

 

منبع: سایت اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *