از بازه های زمانی چه میدانید؟

از بازه های زمانی چه میدانید؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی بازه‌های زمانی و کمکی که به ما می‌توانند بکنند، بپردازیم.

 

انواع بازه‌ها

در تابلوی هر سهم در بازار بورس از بازه‌های زمانی مختلف درج شده است. یکی از این قسمت‌های مهم در تابلو قیمت مجاز می‌باشد. تمامی شرکت‌هایی که در بورس فعالیت دارند دامنه مجاز روزانه دارند. دامنه نوسان اغلب شرکت‌ها مثبت و منفی 5 درصد قیمت سهم در آن روز معاملاتی می‌باشد. دامنه نوسان قیمت شرکت‌های بازار پایه با توجه به اینکه در کدامیک از بازارهای زرد، نارنجی و قرمز فعالیت دارند متفاوت است. دامنه نوسان برای شرکت‌های بازار پایه زرد 3 درصد برای نارنجی 2 درصد و برای قرمز 1 درصد می‌باشد. دامنه نوسان برای شرکت‌هایی که دارای بازار گردان هستند 10 درصد می‌باشد ( مثبت و منفی 10 درصد). قیمت مجاز نشان دهنده حداکثر و حداقل قیمتی در بازه روزانه است که سهم در آن محدوده اجازه نوسان دارد. در واقع قیمت مجاز روزانه برابر قیمت دیروز سهم روی تابلو (آخرین قیمت) بعلاوه مثبت یا منفی 5 درصد است. با توجه به اینکه سایت Tsetmc اعداد صحیح را درج می‌کند از این رو عدد محاسبه شده دستی را باید گرد کنیم.

 

بازه های زمانی

بازه روزانه

در این بخش از تابلوی سهم می‌توان حداقل و حداکثر قیمتی که سهم در طول روز تجریه کرده است رو مشاهده کنیم. قیمت سهم‌ها بر اساس عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد. همانطور که می‌دانید هر چه تقاضا برای سهامی زیاد باشد و عرضه کم باشد قیمت آن سهم رشد خواهد کرد. و هرچه عرضه زیاد و تقاضا کم باشد قیمت سهام افت خواهد کرد. همیشه الزامی ندارد که حتما قیمتی که سهام در طول روز تجربه می‌کند کل قیمت مجاز باشد . یعنی سهم می‌تواند تغییرات قیمتی کمتری در طول روز داشته باشد.

 

 

بازه های زمانی

 

بازه هفتگی

حداقل و حداکثر قیمتی که سهام طی یک هفته گذشته تجربه کرده است در این قسمت درج می‌شود.

مطالب مهم دیگر
مدیریت فعال معامله گران و سرمایه گذاران حرفه ای

بازه های زمانی در بورس

بازه سالانه

حداقل و حداکثر قیمتی که سهام در یک سال گذشته تجربه کرده است در این قسمت درج می‌گردد. از بازه سال می‌توان این سیگنال را دریافت کرد که اگر از جهت رفتارشناسی بخواهیم سهمی را تحلیل کنیم، وقتی قیمت سهام به حداکثر قیمت تجربه شده یکسال گذشته می‌رسد. افراد انتظار ثبت رکوردهای جدید را ندارند و انتظار دارند که قیمت‌ها پس از رسیدن به رکورد قبلی خود ریزش داشته باشد. از این روز در این مواقع معامله‌‌گران با احتیاط عمل کرده و اقدام به فروش سهام خود می‌کنند. یعنی حداکثر قیمت تجربه شده یکسال گذشته از نظر روانی مقاومت می‌باشد. کما اینکه با افزایش تقاضا سهام می‌تواند رکوردهای جدید را نیز به ثبت برساند. البته این حالت برای حداقل قیمت تجربه شده در یکسال گذشته نیز وجود دارد. یعنی افراد انتظار دارند قیمت سهام‌ وقتی به حداقل قیمت سال گذشته نزدیک می‌شود صعود داشته باشد و حداقل قیمت سهام در طی یکسال یک نقطه مهم حمایتی در نظر گرفته می‌شود. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که حداقل قیمت یکسال گذشته صرفا یک حمایت روانی است و سهم می‌تواند این حمایت را بشکند و رکوردهای قیمتی جدیدی ثبت کند، که همه اینها بسته به شرایط بنیادی تکنیکالی و سیاسی اقتصادی بازارها دارد.

تحلیل زمانی مناسب

تحلیل زمانی مناسب

هدف اصلی از تحلیل زمانی در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری توجه به روند‌های اصلی و مهم بازار است. یعنی شما باید با در نظر گرفتن تمام بازه‌های زمانی و شناسایی الگوهای رفتاری بازار تحلیل خود را جلو ببرید. مشاهد‌ه نوسان چارت‌های قیمت یکی از فاکتورهای اصلی در این زمینه است.  یعنی افرادی که حجم زیادی سهام شرکت‌ها را دارند باید بتوانند زمان اصلاحات و ریزش بازار را حدس زده تا بتوانند از حداکثر رشد بازار استفاده بکنند. مورد مهمی که در تحلیل بازه زمانی یک چارت ما انجام می‌دهیم این است که مدت زمان روندها و حرکات قیمتی سهام که قبلا در چارت سهم اتفاق افتاده است را تحلیل و بررسی می‌کنیم. و در کنار آن به کمک استفاده از ابزارهای کارامدی مثل فیبوناچی و ابر کومو زمان‌های حمایت و مقاوت مهم چارت را تشخیص می‌دهیم. نسبت‌های فیبوناچی 38.2 – 50  – 61.8  – 100  –  161  در تحلیل‌های زمانی استفاده‌ی خوبی دارند که می‌توانید از این ابزارها در تحلیل‌های خود استفاده بکنید.

مطالب مهم دیگر
نحوه شناسایی سریع صندوق‌های پر سود

منبع: سایت اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *