از لبه معاملاتی چه میدانید؟

لبه معاملاتی

یکی از اصول مهم که معامله گران برتر را از دیگران متمایز می‌کند داشتن لبه معاملاتی است. لبه معاملاتی نوعی استراتژی است که شخص معامله گر بر اساس دانش و تجربه ای که در بازارهای مالی کسب می‌کند در نهایت به یک نقشه ذهنی دست می یابد که در مثلا در شرایط کنونی بازار احتمال وقوع این پیشامد نسبت به حالت های دیگر بیشتر است و بر این اساس در حقیقت دارد لبه معاملاتی خود را مشخص می‌کند یعنی اگر این شرایط باشد به معامله وارد می‌شود و اگر شرایطی که میخواهد پیش نیاید در حرکت قیمت به معامله مورد نظر ورود نمی‌کند. پس به بیان ساده لبه معاملاتی احتمال وقع بیشتر یک اتفاق بر اتفاق دیگر است.

بر خلاف تصور عامه مردم،‌ موفقیت معامله گران برتر در بازارهای مالی به دلیل استعداد یا دانش تحلیلی آنها نیست و تنها دلیل آن تغییری است که در ذهن خود به وجود آورده اند.

 

لبه معاملاتی

 

مزایای داشتن یک لبه معاملاتی

با داشتن لبه و استراتژی شما دیگر در خدمت بازار نیست و این شما هستین که با استراتژی خود به بازار دستور می‌دهید.

شانس معاملات موفق خود را افزایش می‌دهید.

از 90 درصد معامله گران معمولی بازار جدا می‌شوید به واسطه داشتن روش معاملاتی مخصوص به  خود.

کسب تجربه های هیجان انگیر و مختص به شخص شما.

کسب نتایج متمایز از سایر افرادی که خیلی عادی نتیجه می‌گیرند.

 

لبه معاملاتی

 

 

5 حقیقت بنیادی برای ماهر شدن در انجام معاملات

  1. در تایم بازار احتمال وقوع هر چیزی ممکن است

(چرا؟ چون نیروهای ناشناخته ای وجود دارند در بازار که در هر لحظه ممکن است وارد عمل شوند. فقط وجود یک معامله‌گر کافی است که شما از موقعیت مثبت در لبه خود خارج شوید. علی رغم تصوری که در ذهنتان دارید و تلاش هایی که کرده اید از دیدگاه بازار هیچ استثنایی برای این حقیقت وجود ندارد)

  1. برای کسب پول لازم نیست بدانید چه اتفاقی خواهد افتاد

( چرا؟ زیرا متغیرهایی که سرنوشت بازار را تعیین می‌کنند به صورت تصادفی بین شکست ها و پیروزی ها پخش شده اند. مثلا شما با مطالعه یه قسمت از سابقه یک معامله متوجه می‌شوید مثلا در بازه زمانی 3 ماهه 12 حالت برای پیروزی و 10 حالت شکست وجود داشته است ولی آیا از قبل شما میدانستید که توالی پیروزی ها و شکست ها چگونه خواهد بود؟)

  1. برای مجموعه ای از متغیرها که یک لبه را تعریف می‌کنند، شکست ها و پیروزی ها به طور تصادفی توزیع شده‌ اند

( اگر هر شکستی شما را به پیروی نزدیک کند بدون هیچ درنگی منتظر موقعیت بعدی می‌شوید. حال اگر ترس شما از بازنده شدن بیشتر از ترس شما در از دست دادن معامله باشد، اطلاعات ذهنی خود را بر علیه انجام معامله جمع می‌کنید و اگر ترس شما در از دست دادن معامله بیشتر از ترس شما از شکست باشد، در این حالت اطلاعات ذهنی خود را به نفع انجام معامله جمع می‌کنید. در هر دو حالت این تفکر ذهنی برای کسب سود مستمر از بازار نمیتواند خوب باشد)

  1. یک لبه معاملاتی احتمال وقوع بیشتر یک اتفاق بر اتفاق دیگر است

( تنها مواردی که در این حالت به آن نیاز دارید این است که آیا متغیرهایی که از آنها برای تعیین لبه خود استفاده کرده اید در لحظه اکنون موجودند؟ و اگر مطمئن به لبه خود نباشید باعث می‌شود اعتماد به نفس شما کمتر شود و بترسید. این را بدانید تمام شواهدی که برای ورود به معامله تعیین می‌کنید تنها 50 درصد امکان وقع دارد. پس حد ریسک خود را مشخص کنید، بعد وارد معامله شوید)

  1. هر لحظه در بازار یک لحظه منحصر به فرد است

( به عنوان یک معامله گر شما باید یاد بگیرید که منحصر بیندیشید. انچه معامله گران برتر را از دیگران جدا می‌کند این است که آنها ذهن خود را طوری پرورش داده اند که به یگانگی لحظات معتقدند. این اعتقاد به عنوان یک نیروی خنثی کننده، مکانیز ربط دادن یا همون تعمیم دادن رو خنثی می‌کند. در این حالت در ذهن شما چیزی برای ربط دادن وجود ندارد و این نیرو به شما قدرتی می‌دهد که لحظه اکنون را از دیگر لحظات جدا کنید و به میزانی که این اعتقاد در شما قویتر شود پتانسیل شما برای ربط دادن موضوعات به یکدیگر کمتر می‌شود و به میزانی که پتانسیل شما برای ربط دادن موضوعات به هم کمتر شود، ذهن شما برای دریافت آنچه بازار به شما ارائه می‌دهد، آزاد تر است)

 

مطالب مهم دیگر
بررسی رفتار ذهن در معامله گری و سرمایه گذاری

 

لبه معاملاتی

 

پیدا کردن لبه معاملاتی خودتان

استرس خود را کنار بگذارید و با دید الان به بازار نگاه کنید. از نگاه صفر و صدی به بازار بپرهیزید و بدانید که قرار نیست بازار برده حلقه به گوش شما باشد و هر اقدامی که شما کردین را تبدیل به سود بکند چون هیچ رویدادی در بازار قطعی نیست. اگر واقعا میخواهید که در معامله گری موفق شوید، پیشنهاد می‌کنیم که از انجام روش های مختلف بپرهیزید و به جای آن همه تلاش خود را بکار بگیرید تا یک استراتژی خوب برای خود ایجاد کنید که در شرایط مختلف بازار این استراتژی تعیین کند که شما چه اقدامی را باید انجام دهید نه حرکت قیمت‌ها. یادتان باشد از معامله گری زیاد پرهیز کنید و حتما مدیریت ریسک را در معاملات خود رعایت کنید.

اگر نیاز به اطلاعات دقیتر و قلق‌های بیشتر  در مورد تکنیکهای روانشناسی و لبه معاملاتی را دارید ، میتوانید دوره کسب درآمد از تابلوخوانی و روانشناسی رفتار بازار  را تهیه بفرمایید.

 

منبع :

کتاب تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *