از بعد سوم تحلیل چه میدانید؟

بعد سوم تحلیل

در این مقاله قصد داریم شما را با بعد سوم تحلیل آشنا کنیم. با خواندن این مقاله حتما زنگی در شما به صدا در خواهد آمد که تصوری اشتباهی داشتین که همه روشهای تحلیل بورس و بازارهای مالی فقط به تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی خلاصه میشود. این مقاله با ارزش برای شما همراهان و دوستان اول بورسی بطور رایگان نوشته شده است. امیدواریم که از محتوای ارزشمند مطالب سایت اول بورس نهایت استفاده را ببرید.

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس بعنوان بعد سوم تحلیل در بازار به حساب می‌آید. توانایی درک این مورد روشی بسیار مؤثر و مهم در تحلیل سهام و شناخت بازار دارد. ما برای درک بعد سوم و تحلیلی بازار از سایت بزرگ و پر جزئیات TSETMC  استفاده میکنیم که توسط شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مدیریت و آپدیت می‌شود و بعنوان تابلوی اصلی بورس تهران نیز شناخته می‌شود. تابلوی بورس در نبض رفتاری بازار را نشان می‌دهد و نیاز به رصد روزانه در ساعات معاملاتی بازار دارد. فرآیند تابلوخوانی نیاز به عملگرایی و تمرین بسیار دارد چون هر سهام هر گروه قلق خاص خود و بازیگرهای مخصوص به خود را دارند و برای اینکه بفهمید چه اتفاقی در سهم افتاده باید در گروه‌های متفاوت از سهام بازار حداقل چندین سهم را مورد بررسی سالانه قرار بدهید.

 

صفحه اصلی این سایت سه بخش اصلی دارد:

بخش اول شاخص ها و اطلاعات معاملات کلی بازار (تعداد، ارزش و حجم معاملات)

بخش دوم نمادهای بورسی پر تراکنش(پر بیننده) تاثیر گذار بر شاخص کل و شاخص هم وزن

بخش سوم نمادهای فرابورسی پر تراکنش تاثیر گذار بر شاخص کل و شاخص هم وزن

 

مطالب مهم دیگر
پیدا کردن قیمت های مهم جهانی

بعد سوم تحلیل

 

 

فرض کنید شما بر اساس آموخته ها  و روش‌هایی که تاکنون یاد گرفته‌این، سهمی را از نظر تکنیکال و یا از دید تحلیل بنیادی بررسی کرده و مناسب خرید دیده و در سهم ورود میکنید، در کمال تعجب ممکن است طی چندین روز مشاهده کنید قیمت سهم شما افت پیدا کرده و به کف حمایتی خود رسیده و یا حتی کف حمایتی خود را نیز شکسته است یا اینکه بعد از یه افت خیلی کم مثلا حدود 4 درصد سهم وارد محدود رنج می شود. (یعنی نمودار قیمت سهم وارد فاز درجا زدن میشود).

حال اگر شما قبل از تحلیل این سهم تابلوخوانی و شناسایی ورود و خروج جریان های نقدینگی بازار را مطلع بودین در خرید خود صبر میکرده و در قیمت‌های جذاب تری وارد سهم میشدین میتوانستید که ریسک خود را تا سطح قابل توجهی با اینکار کاهش دهید.

در شکل زیر یک نمونه از مواردی که بازیگر سهم رو خالی کرده که این مورد با رصد پیشینه معاملات سهم و نمودار سهم و حجم مشکوکی که سهم در طی روز معاملاتی خورده قابل شناسایی بوده و سهامدار با این آگاهی میتوانست در موقعیت مناسب از سهم خروج کند.

این مورد فقط در حالتی که بازیگر یا حقوقی سهم بخواهد سهمی را خالی کنید نیست و در موارد دیگر با منفی کردن سهم در محدوده کف‌های حمایتی ناگهان طی چند روز با بالا رفتن حجم معاملات ( یعنی حقوقی میخاد تعداد زیادی از این سهم رو در قیمت های خیلی پایین برای خودش جمع کنه و برای همینه که یک مرتبه حجم میخوره سهم به اصطلاح یعنی داره بازیگر یا حقوقی و حتی حقیقی‌های بازار سهم رو مورد توجه قرار می‌دهند).

این نکته را بدانید همیشه حقیقی‌های بازار آگاهانه دست به خرید سهم نمیزنند و بعضی از سهم ها چون پر تکرار بوده و یا ریزش‌های شدید نداشته‌اند در طی 5 الی 10 سال اخیر همواره دارای نقد شوندگی بالا بوده و مورد توجه حقیقی‌های بازار هستند.

مطالب مهم دیگر
مدیریت فعال معامله گران و سرمایه گذاران حرفه ای

شاید در نگاه اول گول بخورید با دیدن تابلوی بازار بورس و احساس کنید شرایط در کنترل شماست ولی این اعداد نیستند که مهم می‌باشند تفسیر و تحلیل شما از این اعداد است که موجب پولسازی برای شما می‌شود.

مثلا در پشت این تابلو موارد و استراتژی‌های چون انجام معاملات بلوکی سهم در بازار عمده فروشی، کد به کد حقوقی‌های سهم، اردرهای ترس و ساختگی قبل از شروع تایم بازار و در حین تایم بازار و… از مواردی هستند که برای تسلط کامل به تابلو خوانی و روانشناسی معاملاتی بازار لازم است که بدانید. بعنوان اخرین نکته نیز باید بدانید که از روی تابلوی معاملاتی بازار ما میتوانیم میانگین خرید و میانگین فروش هر کد حقیقی را متوجه شویم و این به ما کمک میکند که دید افراد حقیقی (خوشبینی و بدبینی) نسبت به این سهم در چه حدی است. خرید و فروش حقوقی چون میتواند به منظورهای متفاوتی همچون بازارگردانی، چرخش سهم یا حمایت از سهم یا کد به کد و دیگر موارد باشد، نمیتوان یک نتیجه کلی از اطلاعات آن گرفت و درک رفتار حقوقی تا حدی وابسته به تسلط به مباحث پیشرفته تابلوخانی در بورس می‌باشد.

 

 

نویسنده: تیم علمی آکادمی اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *