از رازهای هوش مالی و سرمایه گذاری چه می‌دانید؟

رازهای هوش سرمایه گذاری

مقدمه

هوش مالی شامل مجموعه تصمیماتی است که منجر به کسب ثروت خواهد شد. در واقع میزان دارایی هر فرد، بستگی به هوش مالی و سرمایه گذاری‌های وی دارد.که البته بیشتر منظور ما سرمایه گذاری روی خود می‌باشد. این هوش شامل اصولی خاص می‌شود که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

رازهای هوش سرمایه گذاری

 

1.  کسب پول بیشتر با هوش مالی بالاتر

 اکثر ما قادر به کسب درآمد از راه‌های مختلف هستیم. هرچه میزان پولی که کسب می‌کنیم بیشتر باشد، در واقع هوش مالی شماره یک ما بیشتر است. برای مثال می‌توان اینطور گفت که فردی با درآمد 5 میلیون تومان در ماه از هوش مالی بیشتری نسبت به فردی با درآمد 1 میلیون در ماه برخوردار است. این موضوع در مورد افرادی که درآمد یکسانی دارد نیز قابل بررسی است. به این ترتیب، فردی که مالیات کمتری می‌پردازد، هوش مالی بالاتری دارد. درباره این موضوع در مورد شماره 2 بیشتر صحبت خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که ممکن است هوش فردی برای تحصیلات آکادمیک بالا باشد ولی هوش مالی وی پایین بوده و در دنیای سرمایه گذاری ضعیف عمل کند.

 

2. حفاظت از پول

بدیهی است که افراد زیادی از جمله تبهکاران و کلاه‌برداران در تلاشند تا پول ما را از چنگمان درآورند. اما تنها این افراد نیستند که پول ما را می‌خواهند؛ دولت ها نیز به صورت مالیات و روش‌های دیگر پول را به طور قانونی از ما دریافت می‌کنند و بدون آنکه کامل متوجه باشیم باعث کاهش دارایی ما می شوند.

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، با درآمد یکسان فردی هوش مالی بالاتری دارد که مالیات کمتری پرداخت می‌کند. برای مثال فردی که 10 درصد مالیات می‌پردازد نسبت به کسی که 20 درصد مالیات می‌پردازد از هوش مالی بالاتری برخوردار است.

مطالب مهم دیگر
برقراری تعادل میان آرزو و وسوسه‌های بازار

 

3. بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول

برنامه ریزی برای پول کار هرکسی نیست و فقط از عهده کسانی برمی‌آید که هوش مالی بالایی دارند. بسیاری از افراد درآمد بالایی داشته اما به علت ناتوانی در برنامه ریزی برای پول، قادر به ثروتمندتر شدن نخواهند بود. در واقع برخی افراد به جای آنکه مانند اشخاص ثروتمند عمل کنند، مثل اشخاص فقیر عمل می‌کنند.

مثالی که در اینجا می‌توان ذکر است، مقایسه دو نفر با درآمد 70000 دلار درآمد در سال و 30000 دلار درآمد در سال است. شخص اول در طول سال تمام درآمد خود را صرف ایجاد زندگی بهتری می‌کند، اما شخص دوم 25000 دلار خرج کرده و 5000 دلار باقیمانده را ذخیره می‌کند. واضح است که درآمد شخص اول بیشتر است اما ناتوانی وی در برنامه ریزی برای پول نشان‌دهنده هوش مالی پایین او است. به طور کلی توانایی خوب زندگی کردن و سرمایه گذاری در کنار یکدیگر باعث رفاه بیشتر افراد در آینده می‌شود.

 

4. استفاده از پول به عنوان ابزار اهرم

پس از برنامه ریزی برای مازاد پول، اهرم کردن پول چالشی بزرگ به حساب می‌آید. بسیاری از مردم پول خود را در بانک سرمایه گذاری کرده و از سود آن استفاده می‌کنند. شاید در زمان‌هایی این کار، تصمیمی مناسبی باشد اما در برخی از زمان‌ها اینکار به شدت شما را نسبت به تورم عقب می‌اندازد.

مورد شماره چهار هوش مالی، در واقع بازدهی سرمایه را ارزیابی می‌کند. این مورد می‌گوید فردی که قادر است از پول خود 60 درصد سود بدست آورد، نسبت به شخصی که از پول خود 30 درصد سود بدست می‌آورد قطعا از هوش مالی بالاتری برخوردار است.

به علاوه شخصی که برای سود بدست آمده، مالیاتی نمی‌پردازد (یعنی 100 سود خالص) نسبت به کسی که 35 درصد از سود خود(100 درصد سود) را صرف پرداخت مالیات می‌کند؛ هوش مالی بالاتری دارد. لازم به ذکر است که برخلاف تفکر اغلب افراد، سود بیشتر لزوما به معنی ریسک بالاتر در سرمایه گذاری نخواهد بود.

مطالب مهم دیگر
فاینانس و یوزانس

هرم هوش مالی

5. ارتقا آگاهی و هوشیاری مالی

همانطور که لازم است پیش از دویدن، راه رفتن را یاد گرفت؛ برای کسب سود فوق‌العاده از پول نیز نیاز به دانستن اصول مقدماتی و بنیادی هوش مالی داریم. شما با مطالعه قسمت بنیادی و تکنیکال محصولات ما قطعا دید قدرتمند‌تر و نگرش دیگری نسبت به درآمدهای بالا پیدا خواهید کرد. هنگامی که فردی اطالاعات مالی بالایی داشته باشد، افزایش هوش مالی وی به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود، راز اینجاست که با افزایش اطلاعات کاربردی و به روز مغز شما بطور ناخودآگاه روش‌های کسب درآمد بالاتر بدون آنکه نیاز به کار خیلی سختی باشد را به شما نشان می‌دهد. اما هوش مالی ضعیف، موجب می‌شود تصور کنید اطلاعات مالی جدید بدون ارزش و گیج کننده‌اند و این قبیل افراد در بازار بورس و سایر بازارهای ما یا از کلمه رانت استفاده می‌کنند یا باور ندارند که دسترسی به درآمدهای خیلی بیشتر از درآمدهای کنونی آن‌ها امکان پذیر می‌باشد.

از جمله فواید پرداختن به آموزش مالی به طور تمام وقت، توانایی درک اطلاعات مالی پیچیده‌تر با گذشت زمان خواهد بود.

 

نتیجه گیری سرمایه گذاری و هوش مالی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که هوشمندانه کار کردن نتایج و دستاوردهای متفاوت تری از سخت کار کردن برای شما ایجاد می‌کند. و می‌تواند منجر به موفقیت و کسب درآمد بالای شما شود. برای کسب ثروت بیشتر همواره نیاز به کسب اطلاعات کلیدی و مهم داریم تا در نهایت قادر به اخذ بهترین تصمیم درباره چگونه سرمایه‌گذاری کردن را داشته باشیم.

پنج هوش مالی که به آن‌ها اشاره کردیم، شانس افراد را برای موفقیت در جهان کنونی بالاتر می‌برند و افرادی که 5 مورد ذکر شده در بالا را ملاک خود قرار دهند، خیلی راحت می‌توانند مسائل مالی خود را حل کنند.

2 دیدگاه برای “از رازهای هوش مالی و سرمایه گذاری چه می‌دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *