تشخیص ارزندگی سهم از حرکات شاخص

شاخص کل بورس

در این ویدئو به بررسی ارتباط بین نمادها و ارزندگی اونها بر اساس حرکات شاخص کل و شاخص کل وزن که دو شاخص اصلی بازار بورس هستند، می‌پردازیم. یعنی شما می‌توانید سهام موجود در پرتفوی خود را بررسی کنید که آیا این سهم در شرایط کنونی با توجه به وضعیت نمودار شاخص کل و شاخص هم وزن امکان رشد و سود آور‌ی برای شما را دارد یا خیر.

 

 

شاخص کل

شاخص کل بورس نموداری هست که به وسیله آن وضعیت و شرایط سهام شرکت های موجود در بازار را به ما نشان می دهند. به عنوان مثال مثبت بودن حرکات شاخص نشان از وضعیت مناسب در شرکت‌های بزرگ بازار دارد و منفی شدن شاخص کل به معنی اصلاح قیمتی و شرایط نزولی در سهام شرکت های اصلی و بزرگ بازار بورس می‌باشد.

 

شاخص کل

 

شاخص کل هم وزن

در شاخص هم وزن بر خلاف شاخص کل تاثیرگذاری شرکت‌های کوچکتر بر شاخص نیز در درنظر گرفته شده است. به زبان ساده‌تر اگر در شاخص کل نسبت وزنی شرکت‌های بزرگتر بیشتر لحاظ شود در شاخص کل هم وزن کلیه شرکت‌های بورسی با وزنی برابر در روند شاخص تاثیر گذار هستند.

 

تفاوت تاثیر شاخص کل و شاخص هم وزن

در نمودار شاخص کل ما وضعیت کلی شرکت های اصلی بازار و روند بازار را متوجه می‌شویم و تاثیرات شرکت‌های بزرگتر در روند این شاخص ملاک اصلی است. یعنی ممکن است کلیت شرکت های کوچک و متوسط بازار منفی باشند ولی چند شرکت بزرگ اصلی که مثبت هستند وضعیت شاخص کل را مثبت و خوب نشان دهند. ولی در شاخص هم وزن همه اثرات به یک میزان است و روند و وضعیت شرکت‌های متوسط و کوچک بازار را بر اساس این شاخص بهتر می‌توان متوجه شد.

مطالب مهم دیگر
از رازهای هوش مالی و سرمایه گذاری چه می‌دانید؟

 

واقعیت بازار

 

تشخیص ارزندگی سهام با توجه به روند شاخص کل

حالت اول حالتیکه شاخص کل یا شاخص هم وزن رشد میکند و سهام ما هم با شاخص کل رشد می‌کنند.

حالت دوم وضعیتی است که شاخص کل یا شاخص هم وزن مثبت می‌شوند، ولی سهم ما درجا می‌زند.

حالت سوم حالتیه که شاخص کل یا شاخص هم وزن دارن رشد میکنند، ولی سهم ما منفی می‌خورد.

حالت چهارم حالتی است که شاخص کل  یا شاخص هم وزن منفی هست ولی سهم ما مثبت میخورد.

حالت پنجم حالتی هستش که شاخص کل و شاخص هم وزن منفی هست و سهم ما هم منفی هست.

 

 

سرمایه گذاری در حق تقدم

دیگر شاخص های بورس

  • شاخص TEDPIX  یا شاخص قیمت و بازده نقدی سهام ( در واقع نام دیگر شاخص کل بورس است که در رسانه ها و اخبار نیز از آن صحبت می‌شود)
  • شاخص قیمت TEPIX که نشان دهنده روند عمومی تغییر قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته در سازمان بورس تهران است.
  • شاخص TEFIX یا شاخص سهام آزاد شناور  بیانگر وضعیت آن قسمت از سهام شناور یا قابل خرید و فروش شرکت ها در بازار بورس اوراق بهادار تهران می‌باشد.

 

منبع: اول بورس

5 دیدگاه برای “تشخیص ارزندگی سهم از حرکات شاخص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *