انواع تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری

تیپ های شخصیتی

انواع تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری

در بازارهای سرمایه انواع تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری وجود دارند. این تیپ ها با توجه به چگونگی رفتار آنها در زمان سرمایه گذاری مخصوصاً موقع نوسان داشتن بازار تعیین می شوند. در این مقاله تعدادی از این تیپ ها را بررسی خواهیم کرد.

 

انواع تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری

 

انواع تیپ های شخصیتی سرمایه گذاری در نظر تام بیلارد و همکاران

در سرمایه گذاری کلا دو نوع رفتار وجود دارد که به ریسک پذیر و ریسک گریز معروف هستند. از نظر تام بیلارد و تعدادی از همکارانش تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری در قالب همین دو مدل به چندین گروه تقسیم می شوند، که عبارتند از:

۱. تیپ شخصیتی فرد گرا:

این فرد بسیار دقیق می باشد و تمام جنبه های سرمایه گذاری خود را تحلیل می کند. این تیپ معمولاً نحوه سرمایه گذاری خود را به راحتی کنترل می نماید.

۲.  تیپ شخصیتی ماجراجو:

این افراد شخصیت بی ثباتی دارند و دارای اراده ای بسیار قوی می باشند. این نوع شخصیت به خاطر اعتماد به نفسی که دارد، به خود اطمینان کرده و وارد سرمایه‌گذاری‌های دیگر می شود.

۳.  تیپ شخصیتی سلبریتی:

این نوع تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری افراطی می باشند. بدون اطلاعات کافی شروع به سرمایه گذاری می‌نمایند، در واقع نوعی شوق فقط برای سرمایه‌گذاری کردن دارند‌‌.

۴.  تیپ شخصیتی نگهبان:

این افراد ریسک گریز می‌باشند و به سختی تن به سرمایه گذاری می‌دهند. آنها به جمع کردن ثروت بیشتر علاقه دارند تا ریسک و هیجان. در کل این افراد به سادگی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و همیشه دچار تردید و دو دلی برای سرمایه گذاری می باشند.

 

مطالب مهم دیگر
صندوق های درآمد ثابت و ETFها

 

تیپ های شخصیتی سرمایه گذاری

 

تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری از نظر روانشناسی

برای انجام سرمایه گذاری های موفق و سودمند حتماً باید با تیپ شخصیتی خود آشنا شوید. روانشناسان با توجه به علم خود و نظریه های علمی، تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری را در چندین گروه با خصوصیات متفاوت تقسیم کرده اند. این گروه‌ها عبارتند از:

 

۱. تیپ شخصیتی پنج جهتی:

این گروه از افرادی ساخته شده است که از دو جنبه احتیاط و اطمینان مورد بررسی قرار گرفته اند. در واقع این تیپ شخصیتی دارای نموداری می‌باشد، که محور افقی آن نشان دهنده میزان احتیاط افراد است. قسمت مثبت محور افقی آن متعلق به افراد بی پروا است. محور عمودی هم تعیین کننده میزان اطمینان افراد می‌باشد. قسمت مثبت محور عمودی متعلق به تیپ شخصیتی مطمئن می باشد. این تیپ شخصیتی روانشناسی، در بر دارنده تیپ‌های شخصیتی معرفی شده توسط بیلارد و همکارانش می‌باشد. وقتی در نمودار یک فرد بی پروا و مطمئن نشان داده شود، یعنی جزو تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری ماجرا جو می‌باشد. فرد با اطمینان و محتاط در زمینه سرمایه‌گذاری تیپ شخصیتی فرد گرا دارد. فرد نامطمئن یا مضطرب و بدون پروا دارای شخصیت سلبریتی است‌. وقتی نمودار فردی نا مطمئن و بسیار محتاط را نشان دهد، یعنی آن فرد دارای تیپ شخصیتی نگهبان یا سرپرست  می‌باشد.

 

تیپ شخصیتی پنج جهتی:

۲. تیپ شخصیتی دو جهتی بارن وال:

در این گروه افراد به دو نوع فعال و غیر فعال تقسیم می شوند. گروه غیر فعال یا منفعل افرادی هستند که بدون تلاش مثلاً از طریق ارث سرمایه‌ای نصیبشان شده است. این نوع از افراد فقط برای حفظ این سرمایه تلاش می کنند و نمی‌توانند روی آن ریسک کنند. اما برعکس آنها، افراد فعال با تلاش خود به سرمایه رسیده اند و به همین خاطر قادر به ریسک کردن و سرمایه گذاری های دوباره هستند.

 

مطالب مهم دیگر
گام های موثر بر رکود اقتصادی در شرایط تورمی

تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری از نظر روانشناسی

۳. الگوی هشت تیپ شخصیتی:

این مدل یا الگو دارای ۸ مدل تیپ شخصیتی است، که ماهیت آنها بر گرفته از سه خصوصیت اخلاقی افراد می باشد. ما در این قسمت تعدادی از مدل ها و تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری در این الگو را، معرفی خواهیم کرد.

 

تیپ شخصیتی آرمان گرا در برابر عمل گرا:

آرمان گرایان به همه چیز خوش بین هستند و فکر می‌کنند تصمیم گیری هایشان درست است و به آپدیت کردن اطلاعات نیاز ندارند. این افراد به تصمیم خود مطمئن هستند و به اخبار منفی بازار سرمایه گوش نمی دهند. اما عمل گرایان که نقطه مقابل آرمان گرایان هستند، شخصیتی بسیار منطقی دارند. افراد عمل‌گرا خود را درگیر حواشی نمی‌کنند و با توجه به آگاهی خود، نسبت به سطح اطلاعاتشان به دنبال تکمیل آنها می باشند.  

تیپ شخصیتی شکل گرایی در برابر آمیز گرایی:

تیپ های شخصیتی شکل گرا، برای کنترل سهام و سرمایه گذاری وسواس زیادی به خرج می‌دهند. این افراد به خاطر وسواس زیاد و تجزیه و تحلیل‌های پی در پی سهام بورس، نمی‌توانند چند سهم را با هم اداره کنند. اما شخصیت آمیز‌گر به گونه‌ای است که می تواند چندین سهم مکمل را بر اساس تجزیه و تحلیل درست انتخاب و اداره کند.

تیپ شخصیتی برون فکنی در برابر واقع بینی:

افراد برون فکن اشتباه خود را قبول نکرده و دنبال بهانه برای توجیه آن هستند. چه بسا این افراد در آینده‌ای نزدیک باز هم، آن اشتباه را تکرار نمایند و به مشکل بر بخورند. اما افراد واقع بین همانطور که از نامشان پیداست به راحتی اشتباه خود را پذیرفته و در فکر اصلاح آن هستند.

 

تیپ شخصیتی برون فکنی در برابر واقع بینی:

 

کلام آخر

 تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری افراد، تعیین کننده نوع سیاست سرمایه‌گذاری هستند که می‌توانند در آن موفق باشند. در مباحث مالی رفتاری در مورد شخصیت‌های سرمایه گذاران بحث می شود. با شناخت هر چه بهتر تیپ شخصیتی خود، می‌تواند بازدهی و دستاوردهای بیشتری نصیب خود کنید و  در کنار آن معاملات سودمندتری انجام دهید.

 

سایت اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *