مهمترین نکات در خرید مسکن

خرید مسکن

بررسی نکات مهم در خرید مسکن

خرید مسکن از مهمترین اتفاقاتی است که ممکن است هر فرد با آن برخورد کند. برای خرید خانه معمولاً هزینه‌های زیادی پرداخت خواهد شد و باید انتخابی بدون مشکل و همه جانبه داشته باشید. باید مسکن‌ را از تمام جنبه‌ها و با دقت کامل بررسی کرد و بعد اقدام به خرید آن نمود. نباید بدون تحقیق و شناخت مالک اصلی خانه اقدام به خرید آن کنید. بعضی از خانه‌ها مانند خانه پدری معمولاً یک صاحب اصلی ندارند، در این مورد باید با دقت عمل کنید.

بررسی نکات مهم در خرید مسکن

 

 نکات کلیدی جهت خرید مسکن

هنگام خرید مسکن باید به خیلی از نکات توجه نمود. مخصوصاً اگر اولین خرید شما است باید با فردی متخصص و حرفه‌ای مشورت نمایید. مشاور املاک به خوبی می‌تواند شما را در خرید خانه راهنمایی کند و بعضی از نکات را هنگام خرید یادآوری نماید. نکات کلیدی که باید هنگام خرید به آنها توجه نمود عبارتند از:

۱– مهمترین نکته در خرید مسکن تعیین مالکیت آن می‌باشد. در سندهای رسمی خانه‌ها نام و مشخصات مالک اصلی قید خواهد شد و باید به آن خیلی توجه کنید.

۲– نکته مهم دیگر این است که بهتر است با مالک اصلی معامله کنید و از معامله با فردی به عنوان واسطه پرهیز کنید.

۳– بودجه خود را مشخص کنید تا بتوانید سریعتر کیس مورد نظر را پیدا کنید. از  وام های بانکی هم در این زمینه می‌توانید کمک بگیرید.

۴– به این نکته خیلی توجه کنید که ملک مورد نظر در رهن نباشد و آزاد باشد. اگر مسکن در رهن بانک باشد معامله آن ممنوع است. باید آن خانه قبل از فروش فک رهن شود. می‌توان قبل از خرید مبلغی از پول خانه را برای فک رهن پرداخت کرد و سند خانه را آزاد نمود.

۵– تمامی خانه را به صورت کامل چک کنید و عیب و نقص‌های آن را مطرح کنید. اگر خانه عیبی داشته باشد شما می‌توانید مبلغی را از پیشنهاد اولیه کم کنید.

۶– سعی کنید خرید مسکن را در یک مرحله انجام ندهید و آن را طی چندین مرحله به انجام برسانید. همچنین می‌توانید پیشنهادات مختلفی در زمینه هزینه خرید ارائه دهید.

۷– تمامی انشعابات باید در سند خانه قید شوند. انشعابات شامل خط تلفن، گاز، برق، آب و… می‌باشند و همراه با سند خانه باید به خریدار تحویل داده شوند. 

۸– حتماً قبل از خرید خانه به شهرداری و سایر ادارات رفته و استعلام وضعیت خانه را بگیرید. چون اگر ملک بدهی داشته باشد مالک حتماً باید آن را پرداخت کند.

۹– هنگامی که اقدام به خرید مسکن می‌کنید حتماً باید در عقدنامه وضعیت پارکینگ و انباری آن را هم، روشن کنید و در قرارداد ثبت نمایید.

۱۰– به تعهدات دو طرف معامله توجه کنید. این مرحله بهتر است در حضور مشاوران املاک صورت گیرد. خریدار باید قسمتی از پول را در حضور مشاور املاک و گرفتن رسید به فروشنده پرداخت کند و فروشنده کارهای انتقال سند را انجام دهد، بعد اقدام به گرفتن باقی‌مانده پول کند.

۱۱– پول باید به حساب مالک اصلی خانه پرداخت شود. ناگفته نماند که تطبیق دادن مشخصات سند با مشخصات واقعی منزل امری ضروری می‌باشد و باید حتما انجام شود.

خرید خانه هزینه کمی نیست که بتوان به خاطر سهل انگاری از ضرر و زیان‌های آن گذشت. وقتی هزینه هنگفتی برای هر چیزی پرداخت می‌کنید، بهتر است که از همه لحاظ آن را مد نظر قرار دهید و تمامی کارهای مربوط به معامله را از روال قانونی به انجام برسانید.

 

مطالب مهم دیگر
شاخص های اصلی در بازار زمین و مسکن

نکات کلیدی جهت خرید مسکن

 

کلام آخر

هیچ وقت با واسطه‌ها وارد معامله خرید مسکن نشوید. مالک اصلی همیشه باید یک سمت معامله باشد وگرنه ممکن است بعد از بستن قرارداد با کوچکترین مشکلی از هر دو طرف معامله، به خاطر فروش اموال غیر شکایت کند. قبل از خرید برای اینکه بتوانید خانه‌ای بدون دردسر خریداری نمایید، حتماً باید سند خانه را بررسی کنید و از تمام شرایط آن آگاه شوید. سندهای ملکی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها قوانین و ویژگی‌های خاص خود را دارند، خریدار باید قبل از هر چیز به سند ملک توجه کند. سند ملک تمام خصوصیات فروشنده یا همان مالک اصلی، خصوصیات منزل، انشعابات و… را به شما نشان می‌دهد. خرید خانه همیشه لذت بخش است مخصوصاً اگر خانه اولی باشید ولی باید حواستان جمع باشد. امن‌ترین روش خرید خانه مراجعه به مشاور املاک است. مشاور املاک قسمتی از مسئولیت کار را به عهده می‌گیرد و به خوبی شما را راهنمایی می‌کند.

buy home

منبع : اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *