مهمترین نکات قبل از خرید زمین

مهمترین نکات قبل از خرید زمین

خرید زمین معامله‌ای پر سود

خرید زمین جزو معاملات سودآور می‌باشد. زمین را با اهداف سرمایه‌گذاری، کشاورزی، ساخت و ساز و… خریداری می‌کنند. موقعیت زمین هم از گزینه‌های مهم در سودآوری آن می‌باشد. زمین‌های قسمت‌های شمال ایران برای کشاورزی و ساختن ویلاهای شیک مناسب هستند. مطمئنا سرمایه‌گذاری در زمین آینده‌ای درخشان خواهد داشت. از آنجایی که این معامله سودهای هنگفتی به همراه خواهد داشت، احتمال کلاهبرداری و اشتباه در مسیر معامله وجود دارد. باید نکات زیادی را مد نظر قرار دهید تا معامله‌ای درست انجام دهید و با خیلی از نکات آشنا شوید. در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما با معاملات خرید و فروش زمین و انجام صحیح آنها اطلاعاتی آورده شده است.

 

خرید زمین معامله‌ای پر سود

 

نکات مهم در خرید زمین

مهمترین نکته در خرید زمین تعیین هدف شما می‌باشد. شما باید تعیین نمایید که چرا اقدام به خریدن زمین کرده‌اید؟ آیا هدف شما کشاورزی است یا برای ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری خرید می‌کنید. اگر برای کشاورزی این کار را انجام می‌دهید، حتماً باید به PH آن توجه کنید. اگر قصد ویلاسازی دارید، باید به استحکام زمین خریداری شده و سایر مجوزهای آن دقت کنید. نکات زیادی است که شما باید به آنها توجه نمایید، برخی از آنها را در ادامه مقاله ذکر می‌کنیم.

۱– اگر برای بستن قرارداد به دفترخانه رفتید و فروشنده حضور نداشت، حتماً گواهی حضور خود و حضور نداشتن فروشنده را از سر دفتر بگیرید. فروشنده و خریدار باید زمان معامله، زمان تنظیم سند، زمان گرفتن استعلام زمین از شهرداری و اداره دارایی و… در دفترخانه حضور داشته باشند. خریدار هم باید ثمن معامله را همراه داشته باشد.

۲– اطمینان پیدا کردن از آزاد بودن سند زمین، از نکات مهم هنگام خرید زمین می‌باشد. زمین نباید وثیقه یا در توقیف دولت باشد.

مطالب مهم دیگر
شاخص های اصلی در بازار زمین و مسکن

۳– به فردی که با آن معامله می‌کنید دقت کنید. اگر مالک است از هویت آن مطمئن شوید و اگر وکیل یا قیم است، باید حتماً وکالت‌نامه داشته باشد. همچنین از علت حضور نداشتن خود مالک نیز سؤال نمایید. نکته دیگر در فروش زمین این است که، باید مطمئن شوید که قیم به تنهایی می تواند زمین را بفروشد یا نیاز به نظر مقام قضایی هم دارد.

۴– اگر فروشنده زمین را به ارث برده است، هنگام فروش زمین باید گواهی انحصار وراثت را همراه داشته باشد. این ملک باید حتماً مالیات بر ارث آن هم پرداخت شود، بعد خریداری گردد.

۵– خصوصیات درج شده در سند زمین و مطابقت آن با اصل زمین را حتماً بررسی نمایید. ابعاد و مساحت زمین را در نظر بگیرید.

اکنون که با نکات اصلی معامله زمین آشنا شدید، آشنایی با ویژگی‌های یک زمین خوب هم ضروری می‌باشد. اگر در انجام اینگونه معاملات مهارت ندارید می‌توانید به یک مشاور مراجعه نمایید.

 

نکات مهم در خرید زمین

 

خصوصیات یک زمین خوب

خرید زمین زمانی مفید و آینده‌دار خواهد بود که ویژگی‌های مثبت داشته باشد. در این قسمت از مقاله تعدادی از خصوصیات مثبت هر زمین را به شما معرفی می‌کنیم.

مهمترین نکته در معامله زمین توجه نمودن به ابعاد آن می‌باشد. نوع کاربری زمین و داشتن جاده و مسیر درست و امنیت بالا از ویژگی‌های یک زمین مناسب است. اگر شما زمین بزرگی برای ساخت و ساز بخرید ولی فقط قسمت کمی از آن کاربری مسکونی داشته باشد، با مشکل مواجه خواهید شد. در مورد جاده هم ناگفته نماند زمین بزرگ با قیمت پایین بدون جاده کارایی زیادی ندارد، چون باید قسمتی از زمین را برای جاده کنار بگذارید. در واقع به خاطر قیمت پایین آن باز هم سودی نمی‌کنید. از دیگر ویژگی‌های مهم شرایط جغرافیایی مناسب زمین می‌باشد. زمین نباید در مسیر رودخانه باشد که با مشکلات سیل رو به رو شود. در کل باید از نظر امنیت مخصوصاً در بروز حوادث طبیعی مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مهم دیگر
نحوه معاملات املاک بدون سند

 

خصوصیات یک زمین خوب

 

کلام آخر

قبل از خرید زمین باید به این نکات توجه نمایید وگرنه بعد از امضا مبایعه نامه دیگر پشیمانی سودی نخواهد داشت. در این مقاله درباره زمین‌های مسکونی بیشتر سخن گفتیم، ولی ناگفته نماند که خریدن زمین‌های کشاورزی از نظر ویژگی کمی متفاوت می‌باشد. خرید و فروش زمین گزینه بسیار مناسبی جهت سرمایه‌گذاری برای آینده می‌باشد. این معامله‌ها اگر با دقت انجام شوند و تمامی نکات اصلی برای انجام آنها مد نظر قرار گرفته شوند، سود مناسبی به سرمایه‌گذار می‌رسانند. برای اینگونه معاملات حتماً باید فرد متخصصی همراه داشته باشید که شما را راهنمایی کند.

 

 

منبع: اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *