علت ریزش وحشتناک ارز لونا

ارز دیجیتال لونا

در این مقاله بررسی می‌کنیم که آیا علت ریزش شدید ارز لونا (LUNA)  بعد از تاریخ 8 می 2022 به علت کاهش قیمت بیت کوین و آمدن به زیر کانال 30 هزار دلاری بیت کوین بوده است یا خیر؟

ارز دیجیتال لونا  وظیفه معادل‌سازی استیبل کوین‌های ساخته شده در شبکه ترا را بر عهده دارد و خود شبکه ترا (Terra) بستری است برای ساخت استیبل کوین (ارزهای پایدار).  شبکه ترا سیستمی الگوریتم محور دارد. همچنین در این تاریخ (UST) که استیبل کوین لوکال شبکه ارز دیجیتال ترا بوده (استیبل کوینی که بنیاد ترا عرضه کرده) در این روزها با فشار فروش و افت زیادی مواجه شده است.

 

ریزش ارز لونا

 

رابطه LUNA و UST

وظیفه ارز لونا در حقیقت معادل‌سازی ارز  UST  با  ارزش دلار آمریکا است. روال کار به اینطور است که که با بالا رفتن قیمت UST از 1 دلار آمریکا، مقداری ارز دیجیتال LUNA سوزانده و به جای آن UST ضرب می‌شود. این کار باعث می‌شود فرایند عرضه UST بالا برود و ارزش آن پایین بیاید تا حدی که با 1 دلار برابر شود. در صورت پایین‌تر رفتن قیمت UST از 1 دلار نیز عکس این فرآیند انجام می‌شود. یعنی مقداری UST برای ضرب LUNA سوزانده می‌شود به این ترتیب عرضه دلار ترا کاهش و عرضه لونا افزایش می‌یابد.

 

ریزش ارز لونا

 

علت ریزش وحشتناک ارز دیجیتال  لونا

داستان به این صورت است که بنیاد لونا اخیرا تصمیم گرفت که بیت کوین هایی که به عنوان پشتوانه برای ارز لونا در نظر گرفته بود را به فروش برساند. این فروش عظیم یک پنیک یا حمله در هولدرهای لونا ایجاد کرد و هولدرها این ارز دیجیتال به خاطر ترس ایجاد ریزش و افت ارز لونا طی چند روز امدن و ارزهای لونا را برای فروش گذاشتند. این فروش تا جایی ادامه یافت که روی ارزش UST  

تاثیر زیادی گذاشت که خود این استیبل کوین، همزمان نیز پشتوانه ارز دیجیتال لونا هم هست و داستان از اینجا شروع شد. استیبل کوین های داخل بازار کریپتو در حال حاضر حدود 1 دلار قیمت دارند و پس از این رفتار هولدرهای بزرگ ارز لونا قیمت UST تا حدود 0.5 دلار هم کاهش پیدا کرد. حالا اینجا یه فرصت عالی کسب سود عالی برای نوسانگیران و هولدرهای ارز لونا ایجاد کرد که بیان ارز دیجیتال لونا رو بر اساس UST بخرن و بعدش بر اساس UDST (دلار آمریکا) به فروش برسانند. و از این طریق براحتی سود زیادی بکنند. این رفتار آربیتراژ گیری این گروه تا جایی پیش رفت که وثیقه های   TVLلونا لیکویید بشن (TVL مبنای مرجع برای میزان کاربرد و ارزش و اعتبار یک پروتکل دیفای است) و سرعت ریزش ارز لونا با سرعت وحشتناکی در طی یک هفته از حدود قیمت 90 دلار به زیر 1 دلار برسد.

 

مطالب مهم دیگر
شناخت جامع ارز شیبا

ریزش ارز بیت کوین

 

آیا الان وقت خرید ارز دیجیتال لونا است؟

پیشنهاد می‌کنیم که در این شرایط نزولی و بلاتکلیفی شبکه ترا و بهم ریختگی ساختار این ارز دیجیتال صبر کنید تا جایی که میتونه  این ارز سقوط بکنه و بعد از بررسی و آمدن اخبار فاندامنتال و کف سازی این ارز به منظور سرمایه گذاری می‌توانید وارد شوید. اگر هم که جز معامله گرهای روزانه هستین می‌توانید از پوزیشن های سل و بای ولی با رعایت حد ضرر و حالت کم ریسک وارد معامله ارز دیجیتال لونا شوید.

 

گروه تولید محتوا و ترجمه اول بورس

11 دیدگاه برای “علت ریزش وحشتناک ارز لونا

  1. یلدا گفته:

    مطالبتون واقعا کاربردی قابل فهم و عالی بود این سایت فق العادست و به همه پیشنهاد میکنم هر روز مطالبتون رو دنبال میکنم عالی هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *