پیشبینی روند حرکت بازار با ارزش معاملات خرد

پیشبینی روند حرکت بازار

در این ویدئو به بررسی پیش بینی روند حرکت بازار در روزها و هفته های آینده با استفاده از ارزش معاملات خرد می پردازیم.

 

پیدا کردن ارزش کل معاملات در بورس

ارزش کل معاملات بورس در یک روز از حاصل‌ضرب تعداد کل معاملات آن روز در حجم معاملات به دست می‌آید. فاکتور ارزش معاملات در واقع نشان‌دهنده‌ی حجم و وضعیت نقدینگی موجود در بازار است، و اگر حجم نقدینگی در بازار خوب باشد ( معمولا بالای 8 هزار میلیارد وضعیت خوبی در بورس تهران است) می‌توان به روند مثبت بازار و نقدشوندگی سریع سهام های خود امیدوار باشید.

 به این صورت که، افزایش ارزش کل معاملات بازار نشان از ورود نقدینگی و روند مثبت بازار دارد و کاهش ارزش معاملات بازار نیز حکایت از زمان نامناسب جهت سرمایه‌گذاری دارد.

 

ارزش کل معاملات

 

معاملات بلوکی

معاملات بلوکی همان معاملات سهام هستند با این تفاوت که در حجم های بالا عرضه می شوند و معاملات بلوکی هر نماد با عدد 2 کنار آن نماد نمایش داده می شود. هدف از این کار این است که سیستم عرضه و تقاضا افراد حقیقی در ساعات بازار بهم نخورد و سفهام سنگش خرید یا فروش در سهم تشکیل نشود. از این رو معاملات با ارزش حداقل 2 میلیارد به بالای به ازای هر بلوک میرود در قسمت معاملات بلوکی هر سهم. حجم هر معامله بلوکی سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشارکت حداقل باید ۵۰ برابر بالاترین میزان سفارش یا تقاضای هر سفارش در بازار عادی باشد.

در بازار فرابورس نیز حجم معاملات فیزیکی با توجه به سرمایه پایه آن‌ها تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اگر سرمایه پایه شرکت بیشتر از 10 میلیارد تومان باشد، حجم هر معامله بلوکی باید بالای نیم درصد کل سهام پایه شرکت باشد.

 

نحوه محاسبه‌ی ارزش معاملات خرد

برای محاسبه ارزش معاملات خرد کافی است ارزش معاملات بلوکی را از ارزش کل معاملات کم کنیم.

در سایت ها و کانال های معتبر نیز معمولا ارزش معاملات خرد روزانه قرار می‌گیرد و نیاز به محاسبه روزانه آن ندارید.

مطالب مهم دیگر
۳ ترفند مهم از حق تقدم‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *