نکته ناگفته از میانگین کم کردن

میانگین کم کردن

در این آموزش مهم در مورد روش درست میانگین کم کردن برای کسب سود از سهم در کمترین زمان ممکن صحبت می کنیم. میانگین کم کردن در بورس، در حقیقت یک استراتژی خرید است که در صورت افت سهم تو پایین زدن قیمت سهم، سهامداران از آن استفاده می‌کنند.

مشکلی که در رفتار اکثر سهامداران وجود دارد این است که فکر می‌کنند هر وقت قیمت سهم پایین امد بدون توجه به شرایط نموداری و وضعیت کلی سهم شروع به میانگین کم کردن می‌کنند تا میانگین خود را پایین بیاورند و بعضا اینکار باعث شده مدت زمان زیادی سرمایه افراد در بازار بورس بلوکه شده و رشد نکند. حتی اگر بلوکه هم نشود در نهایت باید با قبول درصدی از ضرر سهامدار  پول خود را نقد کند. میانگین کم کردن روش خوبی است ولی مانند یک چاقو دو لبه دارد. اگر در موقعیت غلط وارد شوید شما را قطعا دچار زیان و مشکلات دیگر می کند. ولی اگر در نقط مناسب این کار را انجام دهید قطعا در مدت زمانی کوتاه بازدهی مناسبی برای شما ایجاد می‌کند.

 

ویژگی و حسن روش میانگین کم کردن

میانگین کردن مزیتی که برای ما ایجاد می کند ان است که در شرایطی که سهم ما افت می‌کند و قیمت سهم از قیمت خرید اولیه ما پایین تر می‌رود ما با استفاده از میانگین کم کردن می‌توانیم در مدت زمان کوتاه تری نسبت به مدت زمان اولیه وارد سود و یا سر به سر شدن قیمت شویم. یعنی با خرید در قیمت‌های پایین تر میانگین کل قیمت سهم ما کاهش پیدا کرده و در صورت رشد سهم در مدت زمان کوتاه‌تری پول ما بر می‌گردد. و مزیت دیگر که دارد آن است که چون حجم تعداد سهامی که خریدیم بالا‌تر می‌رود و هم زمان میانگین قیمت پایین‌تر می‌ رود این باعث می‌شود وقتی سهم ما به قیمت اولیه خود برسد سود بسیار بیشتر نسبت به حالت اولیه خرید سهام به دست بیاوریم.

 

مطالب مهم دیگر
فیلتر طلایی شناسایی سهم جذاب

میانگین کم کردن

 

روش کار

ابتدا شما باید با ترسیم خط روند، دیدن نمودار و تکنیکال سهم روند سهم را مشخص کنید که در حال حاضر شرایط سهم صعودی است یا نزولی. اگر روند سهمی روی نمودار نزولی بود به هیچ عنوان شما میانگین کم نکنین چون هر بالا زدنی بعد حمایت سهم موقتی بوده و به احتمال زیاد در ادامه سهم سقف‌ها و کف های پایینتری را تشکیل می‌دهد و ریزش می‌کند.

اگر روند سهمی صعودی و رو به بالا بود صبر کنید تا در نقاطی که سهم اصلاح میکند و به یک خط حمایتی در روند صعودی می‌رسد در این نقاط وارد سهم شده و خرید خود را انجام دهید. . پس هیچوقت تو  بالا زدن‌ها در یک روند نزولی وارد سهم نشوید. و برای میانگین کم کردن به روش درست تنها در اصلاحات یک روند صعودی بهترین زمانی است که می‌توانید وارد سهم شوید. یک حالت استثنا در روند نزولی وجود دارد و آن حالت این است که اگر شما سهمی را خریدین و سهم در یک روند نزولی بود ولی نزدیک به یک حمایت معتبر بود ( منظور خط حمایتی که سهم حداقل در بازه زمانی ۴ ماه تا ۱۲ ماهه چند بار با این خط برخورد داشته و یا از این محدوده پایینتر نرفته باشد) در این شرایط شما می‌توانید در صورت رسیدن سهم به این محدوده حمایتی وارد سهم شوید زیرا که به احتمال زیاد بعد از این محدوده چون انتهای روند نزولی است ما شاهد تغییر روند بوده و حداقل شما دیگر مجبور نمی شوید در افت‌های بعدی درگیر سهم شوید و می‌توانید منتظر یه رالی صعودی باشید.

 

میانگین کم کردن

تهیه شده در اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *