نوسانگیری از بازی حق تقدم

نوسانگیری از حق تقدم ها

در این آموزش مهم در مورد حق تقدم ها در ابتدا صحبت می‌کنیم. در ادامه روش‌هایی که شما از طریق اونها می‌توانید بیشترین سود و نوسان رو از این حق تقدم‌ها بگیرید، خدمتتون توضیح دادیم. حق تقدم‌های هر سهم با اضافه کردن حرف “ح” در انتهای نماد آن سهم قابل تشخیص و شناسایی هستند.

 

 

حق تقدم چیست؟

دوستان زمانیکه یک شرکتی در بورس قصد افزایش سرمایه، به نسبت درصد افزایش سرمایه تعداد سهام شرکت نیز افزایش پیدا خواهد کرد. این افزایش سرمایه معمولا از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران می‌باشد. در این روش از افزایش سرمایه، شرکت اوراقی را تحت عنوان “حق تقدم سهام” منتشر می‌کند که اولویت خرید این برگه سهام با سهامداران فعلی شرکت می‌باشد و با توجه به تعداد سهامی که سهامداران فعلی شرکت دارند تعداد مشخصی “حق تقدم سهام” به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

یعنی سهامدان قبلی شرکت با توجه به میزان سهامی که از قبل از شرکت در بورس خریداری کرده بودند، به آنها سهام حق تقدم تعلق می‌گیرد.

 

 حق تقدم

تبدیل حق تقدم به سهام اصلی شرکت

از روزی که برگه های حق تقدم سهام در پرتفوی سرمایه گذاری شخص سهامدار مینشیند ُ سهامدارن مدت ۶۰ روز زمان دارند که از طریق تابلوی بازار بورس و کارگزاری خود در ساعات معاملاتی حق تقدم های خود را به فروش برسانند.  اطلاعات جامع،  شماره حساب و شماره تماس شرکتی که افزایش سرمایه داده طی اطلاعیه ای در سایت کدال قرار می گیرد. کلیه سهامداران با واریز ارزش اسمی سهم که مبلغ 100 تومان به ازای هر سهم می‌باشد می‌توانند حق تقدم خود را به سهم تبدیل نمایند. معمولا بعد از ۲ تا ۵ ماه و بعد از برگزاری مجمع فوق العاده توسط شرکت این سهم های جدید به پرتفوی اشخاص در کارگزاری آنها اضافه می‌شود.

حق تقدم

 

مطالب مهم دیگر
بررسی چند اصطلاح مهم در تابلوخوانی

دامنه نوسان حق تقدم ها

حق تقدم ها نسبت به سهام دامنه نوسان بیشتری دارند و از این جذابیت زیادی را برای سهامداران ایجاد می کنند. دامنه نوسان حق تقدم شرکت های بورسی مثبت و منفی ۱۰ درصد می‌باشد. یعنی این نمادها می‌توانند در یک روز معاملاتی ۲۰ درصد (از 10- تا 10+ درصد) نوسان قیمتی داشته باشند.

 

حق تقدم ها

فرمول تخصیص حق تقدم ها

 فرمول حق تقدم

 

فرض کنید شما ۱۵۰۰ عدد سهام یک شرکت را دارید و این شرکت ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه از محل آورده می‌دهد. بعد از افزایش سرمایه به شما ۱۵۰۰ عدد سهام حق تقدم تعلق می‌گیرد. اگیر این شرکت ۲۰۰ درص افزایش سرمایه می داد به شما ۳۰۰۰ عدد سهام حق تقدم تعلق می‌گرفت.

اگر نیاز به اطلاعات دقیتر و قلق‌های بیشتر  جهت کسب سودهای بیشتر در مورد حق تقدم ها را دارید میتوانید دوره کسب درآمد از تابلوخوانی و روانشناسی رفتار بازار  را تهیه بفرمایید.

 

تهیه شده در اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *