متاورس و بررسی کامل آن

دنیای متاورس

متاورس (Metaverse) یا جهان ماورا یا فراتر از جهان، دنیای بسیار زیبا و عجیب ساخته شده از فضای دیجیتالی سه بعدی است. متاورس را اگر بخواهید تصور کنید شبیه نوعی اینترنت سه بعدی شده است یا صفحه دیجیتال تلوزیون خود را فرض کنید که می‌توانید وارد فضای آن شوید و با اشیا و دنیای درون آن مانند دنیای بیرون برخورد کنید.

متاورس در حقیقت ترکیبی از چند تکنولوژی متفاوت ازجمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو است که افراد و اشیا درون یک دنیای متفاوت دیجیتالی زندگی می‌کنند. از جمله کارهای هیجان انگیز و مهیجی که می‌توان در این دنیا انجام داد می‌توان به خرید و فروش زمین، اجاره خانه یا زمینه، ایجاد فروشگاه یا گالری در یک زمینه خاص، رفتن به کافی شاپ، آشپزی کردن، رفتن به یک کنسرت و غیره  اشاره کرد. بعنوان یک مثال از کاربرد متاورس در صنعت پزشکی، مثلا فرض کنید شخصی نیاز به ویزیت پزشکی دارد که در کشور دیگری است و شرایط رفتن و هزینه های آن را ندارد در بستر این فضا این شخص می‌تواند به مکان پزشک خود رفته با پزشک خود ملاقات کرده و یک سری نکات مهمی که لازم است را از او دریافت کند. متاورس در واقع یک دنیایی است که فناورهای و چیزهایی که در دنیای واقعی میبینید از طریق ان می‌توانند در دنیای دیجیتالی تجلی یابند. در حقیقت در فضای دیجیتالی یا همان دنیای متاورس همه اتفاقات و مواردی که ما در زمان حال داریم به صورت یک تکنولوژی دیجیتال پایه در یک جهان مجازی ایجاد شده است .

 

بررسی جامع متاورس

 

نحوه شکل گیری متاورس

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم شما پیشتر از این فضای متاورس را در برخی از فیلم های سینمایی دیده اید. فیلم‌هایی مثل تلقین (Inception 2010) ، فیلم ماتریکس (The Matrix 199) ، زندگی دوم (Second Life) و برخی از فیلم های اینچنین از مفاهیم متاورس، جهان سه بعدی، روانشناسی و اقتصادی‌های بستر دیجیتال، رویدادهای آنلاین و بسترهای مجازی استفاده زیادی کرده اند.

تاریخچه کلمه متاورس برمی‌گردد به رمانی به نام سقوط برف یا Snow Crash . در این رمان در باره زندگی یک هکر و یک راننده پیک مافیایی صحبت می‌شود. همچنین از نمونه های گفته شده در بالا مثل کنسرت آنلاین در این مقاله صحبت شده است. بعد از آن در سال‌های آتی این مفهوم پر رنگتر شد و در کتاب‌ها و مقالات خارجی که در سایت sciencedirect.com نیز قابل دانلود هستند، صحبت از  کلمه متاورس و دنیای متاورس کم کم به میان آمد. در دنیای سینما شخصی بنام استیون اسپیلبرگ در سال 2016 نیز به ساخت فیلمی بر مبنای متاورس پرداخت. این فیلم الهام گرفته از رمان معروفی بنام بازیکن شماره یک (Ready Player One) بود. به مرور زمان اتفاق های جالبی رخ داد و این مفهوم پر رنگ تر شد. آقای ویتالیک بوترین بنیانگذار بلاک چین و خالق ارز دیجیتال اتریوم، در سال 2017 شروع به ایجاد بسترها و فضاهای غیرمتمرکز مبنی بر فضای متاورس نمودند. در نهایت کم کم برنامه های بر اساس بستر متاورس بیشتر شدند و کم کم شهرت یافتند. توسط این برنامه‌‌ها به مرور زمان توکن ‌های  NFT ایجاد شدند که ساختار آنها به این صورت بود که قابل حذف یا ایجاد تغییرات توسط اشخاص نبودند.

در نهایت توکن های NFT توانستند در تولید آواتارهای مورد استفاده در دنیای متاورس (metaverse) نقش قابل توجهی را ایجاد بکنند. پس از آن بود که کارشناسان در کد نویسی بازی های ویدئویی از قبیل فورت نایت، روبلوکس و ماین کرافت از این شیوه ها استفاده زیادی کردند . سری بازی ویدئویی ماینکرافت (Minecraft) از جمله این بازی‌ها بودند.  و نهایتا در سالهای 2021 و 2022 چهره‌ی مهم و پر رمز و رازی از دنیای metaverse در جهان دیده شد.

 

هزینه های متاورس

کاربران علاقمند به استفاده از متاورس جهت استفاده و بازی کردن نیاز به پرداخت هزینه ندارند. بعنوان مثال بازی های Decentraland  و The Sandbox  که در حال حاضر از بازی‌های خیلی مشهور حوزه متاورس هستند تقریبا رایگان هستند. البته برای شرکت در همایش‌های آنلاین یا شرکت در ICO ها نیاز به پرداخت بلیط ورودی دارید. کاری که برخی از خواننده ها در این فضا اجرا کردند. یا برای دیدن و بازدید از برخی نمایشگاه های متاورسی شاید نیاز به پرداخت مبلغ کمی بعنوان بلیط ورود به آن مکان باشد.

 

بررسی جامع متاورس

 

رابطه واقعیت مجازی و فضای متاورس

واقعیت مجازی (Virtual Reality) یک تکنولوژی برای ایجاد محیط‌های مجازی سه بعدی با قابلیت‌های هدفمند خاص است. فضای متاورس همه پتانسیلی که دارد از تکنولوژی واقعیت مجازی نیست. دنیای متاورس از تکنولوژی بلاک چین، شبکه های رمز ارز و فناورهای نوین نیز استفاده می‌کند. یکی دیگر از موارد مورد بحث در مقایسه بین تکنولوژی متاورس و تکنولوژی واقعیت مجازی توجه به محدودیت های فناوری است. وقتی نگاهی به VR بیندازید، محدودیت‌های زیادی وجود دارد و تنها با بهبود دستگاه های واقعیت مجازی می‌توانید این فضا را توسعه دهید اما در طرف دیگر متاورس چنین محدودیتی ندارد. متاورس تنها قدرت خود را از فناوری های واقعیت مجازی نمی‌گیرد. می‌توانید بسیاری از فناوری‌های دیگر مانند فناوری‌های واقعیت افزوده، بلاک چین، رمزارز و فناوری‌های اتصال را که عملکردهای متاورس را هدایت می‌کنند، بیابید که هریک به نوعی از واقعیت مجازی استفاده کرده‌اند. مهمتر از همه، متاورس یک دنیای مجازی عظیم است که امکان ادغام فناوری های جدید را برای ارائه عملکردهای پیشرفته فراهم می‌کند. در واقع واقعیت مجازی یکی از ویژگی ها و اجزای دنیای متاورس محسوب می‌شود ولی همه آن نیست! مثلا یکی از این قابلیت ها این است که افراد با استفاده از هدست های واقعیت مجازی به غیر از امکان بازی های ویدئویی، می‌توانند در انواع کنسرت‌ها، سمینار‌ها به صورت آنلاین و دیجیتالی در فضای متاورس شرکت کنند، چیزی بخورند و حس یک کنسرت واقعی را داشته باشند.

 

 

بررسی جامع متاورس

رابطه واقعیت افزوده و متاورس

واقعیت افزوده یا Augmented reality یکی از اجزای فضای متاورس محسوب می‌شود. واقعیت افزوده از طریق دیتا و ویژگی های بصری، شنوایی، حسی و تلقینی میاد این قابلیت‌ها رو اضافه میکنه به فضای متاورس. واقعیت افزوده توسط آقای ایوان سادرلند در سال 1968 ابداع شد. ایشان به پدر علم گرافیک معروف بودند. در سال 2008 نیز اولین برنامه مبتنی بر واقعیت افزوده به بازار عرضه شد. استفاده از واقعیت افزوده بجز متاورس قبلا توسط شرکت‌های بزرگی نظیر کوکاکولا نیز بوده است. خیلی از شرکت‌ها برای افزایش تاثیر تبلیغات خود از این قابلیت استفاده کرده اند.

خود فرآیند واقعیت افزوده شامل سه قسمت مرحله توجه، مرحله آزمایشی و مرحله کاربردی می‌باشد. بعد از مراحل اولیه و آزمایش‌های دیجیتالی از قابلیت واقعیت افزوده در نهایت در فناورها و مراکز جغرافیایی، زیست محیطی، پزشکی، تاریخی و علمی از واقعیت افزوده استفاده می‌شود.

 

بررسی جامع متاورس

 

نقش و اهمیت NFT در متاورس

قبل از بررسی کردن اهمیت NFT در متاورس ، باید بدانیم که NFT چیست. NFT مخفف عبارت Non Fungible Token به معنی توکن‌های غیرقابل تعویض است. اکثر افراد NFT را بوسیله کاربردی که در  صنعت هنر ایجاد کردند می‌شناسند. بسیاری از هنرمندان که با کپی اثار خود مواجه می‌شدند و  یا بعضا در ادعای حق ثبت و اختراع اثار خود مشکل داشتند به کمک NFT ها توانستند مالکیت امن و ساده ای برای آثارشان ایجاد بکنند. برنامه نویسی توکن های NFT مشابه با برنامه نویسی ارزهای دیجیتال است با این تفاوت که NFTها قابلیت جایگزینی و تبدیل را ندارند  ولی ارزهای دیجیتال براحتی قابل مبادله و تبدیل به یکدیگر هستند. همین ویژگی بوده که کاربرد NFT را در صنعت هنر و آثار هنری تا این حد پر رنگتر کرد.

این توکن های NFT بر مبنای تکنولوژی و برنامه نویسی بلاک چین ایجاد شده اند و قابلیت رمزگذاری کردن منحصر به فرد داشته و قابل کپی برداری نبوده و امکان ساخت بدل آنها وجود ندارد. ساختار شبکه بلاک چین به گونه ای است که از مالکیت موجودی های فیزیکی به خوبی حفاظت می کند.در جهان فیزیکی مالکیت از امور مهم به شمار می آید. همچنین اصلی بودن و منحصر به فرد بودن یک مالکیت برای صاحبان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.در جهان متاورس وجود انواع متنوع توکن های ارزهای رمزنگاری و توکن های مجازی غیر مثلی تسهیلات ایجاد یک اقتصاد دیجیتال را امکان پذیر ساخته اند. همچنین کیف پول های رمزنگاری از نمونه های قابل ذکر سند مالکیت جهت حفظ انواع دارایی های دیجیتال در عرصه متاورس می باشند. می‌توان نتیجه گرفت که یکی از قابلیت های مهم ترکیب NFT با فضای متاورس ایجاد قابلیت و ادعا مالکیت منحصر به فرد یک اثر هنری یا دیجیتالی یا نوعی سند خاص دیجیتالی ایجاد کردن از ویژگی‌های این مورد است. یکتا و تک بودن در دنیای واقعی به این صورت است که امکان کپی کردن آن چیز فیزیکی وجود ندارد، زیرا هر کپی از دارایی اصلی بی‌ارزش است.

 

NFT در متاورس

 

بلاک چین در ایجاد متاورس چه کاربردی دارد؟

فضای متاورس در حقیقت از چندین فضا و محیط دیگر تشکیل شده است و مهمترین قسمت همان جایی است که پای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال به میان می‌آید. متاورس دنبال گسترش سازگاری و هماهنگی میان اجرای مختلف خود برای ایجاد نتایج بهتر به کاربران خود را دارد. یک فضای متاورسی عالی باید قادر باشد با استفاده از تکنولوژی بلاک چین راه حل هایی برای ترکیب پروژه های گوناگون با هم ایجاد کند.

بستر متاورس از علائم و کدهای متفاوتی مانند کدهای همایش‌های آنلاین، کدهای بازی های سه بعدی دیجیتالی، رسانه‌های اجتماعی و سامانه‌های مالی اقتصادی و تشخیص هویت دیجیتالی و تعدادی زیادی از قابلیت‌های دیگر باید ایجاد بشود. ساختن گواهینامه های دیجیتالی دارای کیف پول مرتبط با خود و یا ایجاد رمز ارزهای جدید و منحصر به فرد نیاز شدید به همکاری و تعامل با فضای متاورس دارند. یک متاورس متحد باید بتواند با استفاده از تکنولوژی بلاک چین راه حل هایی برای ترکیب پروژه‌های مختلف با همدیگر پیدا کند. محصولات نهایی مبتنی بر بستر بلاکچین در متاورس باید دارای 3 ویژگی پایداری، شفافیت و قابلیت ادغام با واقعیت را داشته باشند. یعنی این موارد باید در کدهای گوناگونی مانند کدهای بازی های سه بعدی دیجیتالی، رسانه های مایلی و اقتصادی تشخیص هویت دیجیتالی و تعداد زیادی از اپلیکیشن های فضای متاورس وجود داشته باشد.

بررسی جامع متاورس

 

مطالب مهم دیگر
شناخت جامع ارز شیبا

بکاری گیری قابلیت متاورس در صنعت آموزش

متخصص شدن در یک زمینه خاص نیازمند شاید چند سال آموزش خوب و مداوم می باشد. مشکلی که در این زمینه هست اینه که خیلی آموزش‌ها در یک مکان خاص وجود ندارند و در نقاط مختلف و توسط اشخاص مختلف آموزش داده می‌شوند. شاید نیاز باشد برای تخصصی آموزش دیدن در یک مورد خاص نیاز به سفر به چندین مکان یا کشور دیگر باشد. و همچنین جزوات و منابع آموزشی به صورت واحد نیستند و هر سیستم آموزشی ممکن است با ابزار مورد نظر خود فعالیت بکند. در متاورس، همه آموزش‌ها را با یک ساختار یکپارچه، می‌توان طبقه بندی کرده و براحتی مورد استفاده برای عموم جامعه قرار دهیم.

 

بررسی جامع متاورس

ارتباط فیس بوک و متاورس

بخش Oculus فیس‌بوک که بخش مغز متفکر اصلی و اتاق ابتکار (که با فناورهای AR و VR کار می‌کردند) شرکت فیس بوک بود باعث ایجاد شروع همکاری این دو با هم شد. اقای مارک زاکربرگ اعلام کردند  که میخواهد تمرکز اصلی شرکت فیس بوک را بر روی فضای Metavars قرار دهد.

یعنی فراهم آوردن بستری که کاربران فیس بوک بتوانند دوستان و افراد مختلف را ملاقات کنند یا کالا و خدماتی را بخرند و تجربه استفاده از آنها را با هم به اشتراک بگذارند و جانی تازه و هیجانی نو به فضای فیس بوک در نهایت وارد شود. ناگفته نماند آقای زاکربرگ اعلام کرد که شرکت فیس بوک در سال 2021 اعلام کرد ده میلیارد دلار در آزمایشگاه واقعیت مجازی خود بر روی هدست های  VRسرمایه گذاری کرده است. شرکت فیس بوک یکی از پشتیبانان قدرتمند metaverse است. همچنین مارک زاکربرگ برای لزوم پشتیبانی از پروژه metaverse به گسترش طرح های کار از راه دور و بهبود بخش فرصت‌های مالی برای عموم مردم اشاره کرده است.

شرکت فیس ‌بوک از اپلیکیشن های زیادی رونمایی کرده است که شامل سوشال مدیا ( (SocialMedia، پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی و پلتفرم‌‌های ارزهای رمزنگاری می‌باشد. و توانسته اند که آنها را با هم ترکیب کرده و یک فضای متاورسی متفاوت و جذاب ابداع کرده اند.

یکی از دلایلی که مارک زاکربرگ نام شرکت خود را از Facebook به Meta Platforms Inc تغییر داد، این ویژگی بود که زاکر برگ متاورس را فضای بدون بعد و بدون مرز میداند او عقیده دارد که طی 10سال آینده قابلیت های تکنولوژی metaverse در بسیاری از شرکت ها و صنایع سرایت خواهد کرد. این پروژه ها در حمایت از به وجود آوردن شرایط و محیط کاری با کیفیت و جذابتر برای مردم کشورهای مختلف در حال پیشرفت و پیگیری است که شما می‌توانید در سایت نشریه sciencedirect مقالات جدیدی که در این زمینه منتشر شده است را بررسی بفرمایید.

 

 

بررسی جامع متاورس

 

تجربه قسمتی از یک زندگی روزمره در فضای متاورس

در این بخش قصد داریم با هم تجربه زندگی و فعالیت در یک فضای متاورسی را با هم تست کنیم.

فرض کنید صبح یک روز بیدار می‌شوید و با لپ تاپ خود یک آواتار دیجیتالی از خود می‌سازید که وارد فضای متاورس می‌شود. آن روز در فضای متاورس وارد یک باشگاه ورزشی شده و مدتی در کنار شخصیت‌های آواتاری که آنها نیز در آن فضا حضور دارند ورزش می‌کنید و وزنه ها و حرکات مختلف را تست می‌کنید . بعد از ورزش، دوش گرفته خود را خشک کرده و مجددا به بیرون می‌روید. در ادامه از یک باجه بانکی مقداری رمز ارز یا پول گرفته و از کنار یک آشپزخانه طبخ انواع نان های خوشمزه با برگر رد می‌شوید. شما با رمز ارز خود مبلغ ورودی این اشپزخانه را می‌دهید(یا به صورت رایگان) و وارد فضای آن می‌شوید و با موادی مثل خمیر ابتدای برای خود در تنور نان پخته و بعد برگر را در تابه گذاشته و طبخ می‌کنیدتا مرحله‌ای که آماده و قابل خوردن شود. بعد می‌توانید به دوستان خود زنگ زده و برای عصر بلیط شرکت در کنسرت یک خواننده را تهیه کرده و با دیگر آواتارها در آن همایش یا کنسرت به صورت آنلاین شرکت کنید. شما می‌توانید از امکانات فضایی که وارد می‌شوید استفاده کنید مثلا از کافی شاپ آنجا یک قهوه اسپرسو با مقداری کیک تهیه کنید یا با یک خانم جذاب آشنا شوید و او را به خوردن یک نوشیدنی دعوت کنید. خیلی از کارهایی که در زندگی روزمره انجام می‌دهید را میت‌وانید به صورت زنده در فضای متاورس از طریق تعامل با دیگر متاورس ها سازگار شده در این فضا انجام دهید و تجربه زندگی در یک فضای متفاوت را احساس کنید این کار پویایی خاصی برای شما ایجاد میکند.

 

بررسی جامع متاورس

مکانیزم بازارها در متاورس

همانطور که افراد می‌توانند در بازارهای فیزیکی و فروشگاه های اینترنتی مثل دیجی کالا، باسلام و غیره محصولات خود را به فروش برسانند در دنیای متاورس نیز شما می‌توانید اینکار را انجام دهید. در فضای متاورس البته نیاز به داشتن مکان در یک نقطه مشخص ندارید. شما از طریق بهینه سازی که در فضای متاورس وجود دارد و سرعت مکانیزم بالای بستر آن خیلی راحت به فروش آثار خود پرداخته و کسب درآمد دلاری بکنید. مانند فروش تابلوهای دیجیتالی، صنایع دستی، محصولات آموزشی و غیره. بازار خرید فروش یا بازار دیجیتالی دنیای متاورس بر اساس سیستم واقعیت مجازی کار می‌کند. اگر قصد فروش در بازار متاورس را دارید باید آواتارهای محصولات خود را مشخص کنید. شما می‌توانید NFT های منحصر به فردی را که ایجاد کرده اید بعنوان محصولات دیجیتالی خود در بازارهای متاورس اپلود کرده و در صورت وجود تقاضا و مشتری آنها را به فروش برسانید و به کسب درآمد از این طریق بپردازید. همچنین از امکانات دیگری مانند تبلیغات در بازارهای دیجیتالی نیز می‌توانید استفاده کنید. در حقیقت قابلیت واقعیت مجازی  کمک به بهبود بازارهای موجود در فضای متاورس کرده و امکانات بینظیری در اختیار علاقه مندان به استفاده از آن قرار داده است.

 

بررسی جامع متاورس

 

تاثیر بلاچین در متاورس

 1. سیستم بلاک چین که پایه اصلی ارزهای دیجیتال نیز است، باعث ایجاد یک انحصار برای کابران متاورس شده است. بعنوان مثال کاربران می‌توانند از این طریق برای آواتارهای خود مالکیت دیجیتالی تعیین کنند. (سند دیجیتالی منحصر به فرد). همچنین این بازیکنان می‌توانند دارایی (ASSET) دیجیتالی بر پایه NFT های انحصاری خود ایجاد و ذخیره کنند و یا تراکنش‌های رمزنگاری مجاز را اجرا کنند. در حقیقت فناوری بلاک چین باعث اتحاد و تعامل همزمان چندین پروژه با یکدیگر می شود.
 2. امکان کپی کردن و دزدی از دارایی های که بر اساس ساختار بلاکچین ایجاد می‌گردند، وجود ندارد.
 3. بعلت رمزنگاری قوی شبکه بلاک چین امنیت دارایی های افراد به شدت بالا می‌رود و افراد می‌توانند با خیال راحت به نقل و انتقال آنها بپردازند.
 4. کاربران در این فضا می‌توانند کیف پول‌های مجزا با کلید اختصاصی برای NFTها و دارایی های خود ایجاد بکنند. از طریق ارزهای حوزه کریپتوکارنسی به معامله بپردازند.
 5. ایجاد قوانین پایدار برای طرفین معامله در فضای متاورس و استحکام بخشید به پایه های تکنولوژی متاورس از طریق قدرت شبکه بلاکچین

 

بررسی جامع متاورس

مشکلات و محدودیت ها در متاورس

 • نیاز به پردازشگر‌های قوی و آخرین مدل برای ایجاد راحتی کار و بازی در فضای متاورس. یعنی بازها و فضای سه بعدی فضای متاورس نیاز به پردازشگرها و هسته های قوی دارد.
 • برای اجرای بهتر فضاهای تعاملی متاورس بین افراد و همه گیر شدن آن نیاز به اینترنت پایدار و پر سرعت است به طوری که در اختیار کلیه افراد باشد. چون نبود سرعت و کیفیت بالا در اینترنت مشکل اساسی برای این ساختار درست می‌کند.‌ بعنوان مثال اینترنت های 5G باید به میزان کافی در اختیار افراد این شبکه باشد.
 • سخت افزارهای متاورس قیمت بالایی دارد و قابل استفاده برای عموم مردم نیست.
 • کمبود منابع مالی برای گسترش این فضا و همه گیر کردن آن بطوریکه افراد براحتی در تلفن‌های هوشمند خود از قابلیت های آن استفاده کنند، نیازمند سرمایه گذاری و توجه می‌باشد.

 

بررسی جامع متاورس

 

آیا خرید از فضای متاورس راحت است؟

اگر بخواهیم راحت بهتون توضیح بدهیم مهمترین مزیت خرید از متاورس نسبت به خریدهای آنلاین (دیجی کالا،‌دیوار) این است که بسته به نوع خریدی که دارین شما میتونین در اون فضا حضور پیدا کنین و از نزدیک کالا و چیزی که می‌خواهید بخرین رو ببینین. اگر خوراکی و نوشیدنی میخاین بخرین میتونین طعمشو تست کنین یا اگر لباس خاصی می‌خواهین تهیه کنین می‌تونید جنس لباس رو ببینین و لمس کنید و خودتون رو در آینه فروشگاه با آن لباس ببینید ، حتی می‌توانید آنها را بپوشید و سایز کنید و بعد تصمیم به خرید بگیرید. در صورتیکه در خرید انلاین این امکانات لاقل وجود ندارند. همچنین درگاه‌های کریپتویی و دیگر درگاه‌های مختلف  برای راحتی و آسان شدن فرآیند خرید شما در نظر گرفته شده است.

خرید زمین در متاورس

زمین مجازی (Virtual Earth)، یک قطعه فضای دیجیتال قابل خرید در یک پروژه متاورس است. شما می‌توانید به صورت سه بعدی فضای زمین خود را مشاهده کنید و آن را بعدا بفروشید و یا تبدیل به بخش‌های مختلف کرده و بفروشید. پرداخت قیمت زمین‌ها به طور معمول از طریق ارزهای دیجیتال انجام می‌شود البته در برخی از پروژه ها امکان پرداخت دلاری یا ارزهای فیات دیگر نیز وجود دارد.

عده زیادی از افراد دنبال خرید و فروش زمین ها فقط هستند در حالیکه برخی از شرکت‌ها مانند شرکت PwC نیز، از زمین خود برای ارائه خدماتشان استفاده کرده‌اند. بعنوان مثال برای فروشگاه ها یا سمینارها و همایش‌های بزرگ زمین های خود را اجاره می‌دهد که روش خوبی برای کسب درآمد است. بطور خلاصه خرید زمین مثل خرید کردن NFT است. ابتدا باید یک کیف پول برای خود درست کنید و بعد از اینکه پلتفرم مناسب خود را انتخاب کردید باید کیف  پول خود را به بازاری که از آن خرید می‌کنید متصل کنید. بعنوان مثال می‌‌توانید کیف پول (مثلا کیف پول متامسک) خود را به پلت فرم سند باکس متصل کرده و زمین‌هایی که برای فروش گذاشته شده اند را بررسی کنید. در حال حاضر خرید و فروش این زمین‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده و به عنوان روشی برای درآمد‌زایی از آن استفاده می شود.  

 

بررسی جامع متاورس

آینده متاورس

در حال حاضر مشخص نیست که فناوری متاورس تا چه ‌اندازه‌ای می‌تواند در ایجاد یک زندگی واقعی در بستر مجازی موفق باشد یا اجرایی شدن زیرساخت‌های لازم چند سال طول می‌کشد. در حال حاضر بسیاری از پلتفرم‌های متاورس مبتنی بر فناوری بلاک چین همچنان بر روی بهبود عملکرد در بستر AR و VR کار می‌کنند تا در نهایت به وعده‌های خود در خصوص تعامل کاربران با یکدیگر دست یابند.

شرکت PwC به عنوان یک شرکت مشاوره و حسابداری جهانی تخمین زده که فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تا سال ۲۰۳۰، ارزش اقتصاد جهانی را حدود ۱.۵ تریلیون دلار بهبود خواهند داد؛ این در حالی است که ارزش این فناوری‌ها در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۶.۵ میلیارد دلار بود. دنیای آینده متعلق به نسل و دانش‌های جدید است و هر کسی که با تأخیر در این دنیا وارد شود، با تهدیداتی مواجه می‌شود و فرصت‌های زیادی را از دست خواهد داد. ما باید خود را برای ورود به دنیای جدید دیجیتال آماده کنیم و در بحث قوانین و مقررات و همچنین تعریف حریم خصوصی، کارهای جدید و به روزی را انجام دهیم.

 

مطالب مهم دیگر
علت ریزش وحشتناک ارز لونا

بررسی جامع متاورس

نمونه بازی‌های دنیای متاورس و کسب درآمد از آن‌ها

یکی از راه‌های کسب درآمد در متاورس، وارد شدن به دنیای بازی‌های (PTE) Play to Earn است. در همه آن‌ها فروش آثار NFT، یک راه مشترک کسب درآمد در کنار انجام خود بازی، محسوب می‌شود. هرکدام از این بازی‌ها نیز توکن‌های مخصوص به خود را دارند. از بازهای متاورس برخی مثل Gods Unchained جز دسته بازهای رایگان هست و برای بازی در برخی دیگر از بازهای حوزه متاورس نیاز به دریافت مقداری توکن یا دارایی‌های پایه مورد نیاز آن بازی هستین. در مورد بازهای متاورس می‌توان گفت که بازی ‌های ویدئویی در رده اولین صنایعی هستند که امکان کسب درآمد از متاورس را برای کاربران ایجاد کرده اند که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • Plant Vs Undead یا نبرد گیاهان و ارواح : در این  بازی شما باید با استفاده از گیاهان جالبی که در اختیار دارید یک نیروی نظامی و دفاعی برای حفاظت از قلمرو خود درست کنید. در طی بازی آواتارهای زامبی و اوراح شرور به مقر شما حمله می‌کنند و شما باید بتوانید با گیاهان جنگنده خود از مقر خود دفاع کنید و به کسب امتیاز و درآمد بپردازید.
 • Gods Unchained : این بازی دارای آواتار یا  NFT  سه بعدی نیست. بازیکنان در حین بازی، می‌توانند کارت های با ارزشی را جمع کنند که قابلیت معامله در بازی را دارند. به عنوان نمونه می‌توانید با قیمت 2 اتریوم یا بیشتر کارت‌های خود را در این بازی به فروش برسانید. که البته سختی های خود را نیز دارد.
 • THE SANDBOX: در این بازی کابران قادرند که به ساخت بازی‌های 3 بعدی به صورت رایگان و در یک فضای متاورسی وسیع بپردازند. سند باکس دارای توکنی به نام SAND است که پایه و بیس تمام تراکنش‌ها و فعالیت‌های داخل بازی محسوب می‌شود. علاوه بر سند، توکن‌های
 • Axie Infinity : این بازی توانسته توجه بازیکنان زیادی را به خود جلب کرده است. بازیکنان این بازی می‌توانند موجودات مختلف و خاصی را پرورش بدهند و بعد آنها را به معرض فروش گذاشته و کسب درآمد بکنند.

 

 •  Decentraland : این بازی بسیار جذاب از ترکیب بلاک چین و واقعیت مجازی به وجود آمده است. در این بازی زمین هایی با نام LAND وجود دارد که کاربران می‌توانند با خرید و فروش آن درآمد داشته باشند. یکی از کارهایی که در این باز می‌توانید انجام دهید ایجاد نمایشگاه‌ها و غرفه‌های آنلاین برای فروش آثار ساخته شده از NFT می‌باشد. البته می‌توانید زمین های خود را اجاره نیز بدهید .

 

 •  : SecondLife نوعی دیگر از بازهای مهیج و پر تحرک فضای متاورس است. شما در این بازی می‌توانید با کارهایی نظیر طراحی داخلی و ایجاد اجزای دکوراتیو یا اسباب‌های منزل آنها را به فروش گذاشته و کسب در آمد کنید.

 

 • (Roblox) : بازی روبلکس یکی دیگر از جذابترین بازیها در حوزه متاورس و ساخته شده از NFTهای بسیار جذاب است . بازیکنان Roblox در این بازی خود تصمیم می‌گیرند و نباید نقشه و قصه خاصی را دنبال کنند تا بازی ادامه یابد. آن‌ها می توانند جلسات و رویدادهای دیگر را سازماندهی کرده و در آن شرکت کنند. آمارهای گزارشات نشان داده در سه ماهه اول سال 2021 کاربران نزدیک به 10 میلیارد ساعت را صرف بازی Roblox کرده‌اند و هر روز به صورت میانگین بیش از 42 میلیون کاربر وارد آن شده‌اند. این آمار فقط می‌تواند به دلیل جذابیت و خاص بودن این بازی باشد.

 

 • : Pokemon GO از طریق این بازی کاربران می‌توانند توسط یک موبایل هوشمند با واقعیت افزوده تعامل داشته باشند. در محیط این باز کاربران امکان این را دارند که Pokemon های مجازی را روبروی خود تجسم کنند و کنترل اجزای مختلف بازی را به دست بگیرند. بازیکنان این بازی می‌توانند یک تعامل دو طرفه خوب باهم ایجاد بکنند.

بازی هايي همچون باترفیلز  butterflies)) به كاربر حس دنبال كردن و برخورد با اشیای فیزیکی و یا گرافیکی (مثل پروانه ها و توپ ها) در دنيای واقعی را می‌دهند گویی که شخص واقعا در آن فضا و شرایط خود را حس میکند. با استفاده از دوربين موبایل خود کاربران می توانند اين اشیا و آواتارهای دیگر را در فضای پيرامون خود مشاهده نمايند. این بازهای حس جدی و پویایی بالایی برای کاربران خود ایجاد می‌کند.

 

 

بررسی جامع متاورس

پلتفرم انجین در فضای متاورس

انجین یک پلتفرم بازی بر بستر بلاکچین است که به کاربران خود اجازه می‌دهد بدون بهره‌مندی از دانش برنامه‌نویسی، عناصر مختلف از جمله آثار هنری و دارایی‌های دیجیتال ایجاد کنند و در این پلتفرم به خرید و فروش آنها بپردازند. نکته خیلی مهم و جذاب درخصوص انجین این است که تعدادی از آوارتارها و اقلام تولید شده در  آن را می‎توان در سایر بازی‌های رایانه‌ای هم استفاده کرد. توکن بومی این پلتفرم ENJ نام دارد که شما می‌توانید با خرید انجین کوین به معامله و خرید اقلام بازی بپردازید. کلیه افراد از طریق خلق توکن ‌‎های NFT می‌توانند در بازارهای موجود در فضای متاورس به کسب و ایجاد درآمد بپردازند. در این عرصه تا کنون خیلی از آثار هنری با قیمت‌های بالا به فروش رسیده است. جالب است بدانید افراد مشهوری همچون تراویس اسکات و آریانا گرانده خواننده زن معروف در کنسرت‌های خود در فضای متاورس بیش از 20 میلیون دلار درآمد به دست آوردند.

 

بررسی جامع متاورس

شرکت های فعال در حوزه متاورس

 1. شرکت فیس بوک که جدیدا برای اینکه خود را در زمینه متاورس هم بعنوان فعال و مدعی معرفی کند خود ، نام خود را به شرکت متا تغییر داده است. فیس بوک بیش از 3 میلیون کاربر فعال در اقصی نقاط جهان دارد و مالک آن آقای زاکربرگ آینده روشنی را برای متاورس پیشبینی کرده است. او فضای متاورس را خیلی قویتر و بالاتر از دیگر فضاهای آنلاین و مجازی می‌داند، که در این بستر افراد حس تعامل و تجربه‌های بهتر و نزدیک به واقعیت تری را تجربه می‌کنند.
 1. شرکت Nvidia Corp که در زمینه قطعات گرافیک و آی‌سی‌های تخصصی فعالیت دارد، قصد دارد که بستر جدید خد را در فضای متاورس به اسم Omniverse رونمایی و اجرا کند که از طریق برنامه تخصصی و انحصاری Unity Software قرار است این اقدام انجام شود.
 1. شرکت آمازون (Amazon) که بزرگترین خرده فروش کالا در سراسر جهان است ، قصد دارد متاورس را در سیستم خود پیاده سازی کند. چون ایجاد تجربه کاربری بهتر در خیلی از کالاها مثل لباس، کفش، پارچه و قطعات الکترونیکی باعث فروش و خدمات بهتر این شرکت می‌شود. در این بستر کاربران آمازون می‌توانند از طریق متاورس کالایی که می‌خواهند تهیه کنند را از نزدیک بررسی کرده و با خیال راحت تر اقدام به خرید بکنند. آقای جف بزوس مالک آمازون خیلی از بکارگیری تکنولوژی متاورس در پروژه های خود استقبال کرده است.
 2. شرکت مایکروسافت (Microsoft) که یکی از بزرگترین ارائه دهندگان بازیهای کامپیوتری می‌باشد نیز پروژه جدیدی به نام اکتیویژن در دست دارد که بالای 7 میلیارد دلار هم برای آن هزینه کرده است. ایجاد فضای جذاب برای کاربران در بازی و کسب درآمد از انها نیز مورد توجه این شرکت بوده است. محصول هدست‌های مجهز به AR با نام برند HoloLens از محصولات اولیه این شرکت در حوزه متاورس بوده است. مایکروسافت در نظر دارد از نرم افزار Mesh for Teams در سال 2022 رونمایی کند. از طریق این نرم افزار و بکار گیری عینک‌های واقعیت مجازی (vr) در کنار آن شما براحتی می‌توانید تمام کارها و امور شرکت و محل کار خود را در منزل انجام داده و مدیریت کنید.

شرکت های بزرگ دیگری همچون اپل و گوگل نیز در این زمینه وارد شده و عینک‌های واقعیت مجازی خود را در زمینه متاورس تولید کرده و قصد فعالیت در این تکنولوژی را دارند. همچنین شرکت‌هایی همچون شرکت Tencent Holdings Ltd و شرکت ByteDance Ltd ( مالک TikTok) در حال ایجاد بسترهای متاورسی مخصوص به خود می‌باشند و شرکت‌هایی نیز بعنوان خدمات مشاوره در فضای متاورس و تولید تجهیزات متاورسی فعالیت دارند که از جمله آنها می‌توان به شرکت (PwC) و (Dubit)  اشاره کرد. شرکت های بزرگ در زمینه حسابداری بین المللی از جمله سه شرکت دیگر KPMG، Deloitte و Ernst & Young نیز در مورد متاورس و استفاده از آن در امور مربوط به خود در حال فعالیت می‌باشند.

 

بررسی جامع متاورس

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید شرکت‌های بزرگی نظیر‌ مایکروسافت، متا، گوگل و اپل سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را در زمینه تکنولوژی متاورس و واقعیت مجازی انجام داده‌اند. بدون شک فناوری متاورس برای شرکت هایی که در آن سرمایه گذاری می‌کنند سود و رشد زیادی را فراهم می آورد. شرکت‌های فعال در حوزه پشتیبانی از پلتفرم‌ها و همچنین شرکت‌های خدماتی فعال در زمینه‌های پرداخت، تبلیغات و غیره اقدامات زیادی برای استفاده از فضای متاورس انجام داده اند. به تازگی نیز در کشورهای آسیایی از متاورس استقبال زیادی شده است، بطوریکه کره جنوبی اعلام کرد هم حدود ۱۷۷ میلیون دلار در متاورس سرمایه گذاری کرده است.

سامانه‌های بازی متاورس هم اکنون امکانات و قابلیت های زیادی را جهت کسب درآمد ثابت و دائمی جهت استفاده افراد مختلف در سرتاسر جهان ایجاد کرده‌اند. این بازی ها را می‌توان در لاین مشاغل دیجیتالی قرار داد که در آینده جهت کسب درآمد از متاورس استفاده خواهند کرد. برگزاری كنسرت و برپايی نمايشگاه آثار هنری به صورت اینترنتی و مجازی در نقاط مختلف جهان توانسته  هزينه‌ها را تا حد بسيار زيادی كاهش دهد و همچنین در زمان افراد خیلی صرفه جویی می‌کند. بسیاری از همایش‌ها و سمینارهای بین المللی، امور پزشکی، جلسات مدیران و ملاقات‌های خانواده های دور از هم و خیلی موارد دیگر می‌تواند جای خود را در فضای متاورس در آینده به صورت وسیعتر  وکاربردی‌تر باز کند.

با صراحت می‌توان گفت صنعت سرگرمی امروزی عمدتاً در حال ساختن دنیای فیلم و نمایشی جذابتر برای مخاطبان خود در سراسر دنیا می‌باشد و به صورت فعال دارند در زمینه متاورس کار می‌کنند. فیلم‌هایی مثل  بازی تاج و تخت‌، مسابقه اژدها نمونه‌هایی از این فیلم‌ها می‌باشند. در این فیلم‌ها به جای استفاده از صحنه های واقعی و ساخته شده، از صحنه‌ها و نماهای مجازی استفاده‌های زیادی کرده‌اند. فیلم های دیگری نیز مانند آلیس در سرزمین عجایب، ماتریکس، آواتار که در کنار افراد واقعی، اشیاء و کاراکترهای غیر واقعی یا مجازی به نقش آفرینی می پردازند نیز نمونه های دیگر می‌باشند. در حال حاضر تکنولوژی متاورس در اوایل ظهور کار خود به سر می‌برد. ولی پیش بینی می‌شود با توجه به امکاناتی که در شغل ها و صنایع مختلف در اختیار افراد قرار می‌دهد بتواند جایگاه ویژه ای پیدا کند.

بررسی جامع متاورس

 

 

تهیه شده در اول بورس

8 دیدگاه برای “متاورس و بررسی کامل آن

 1. سحر گفته:

  واقعا جامعترین مقاله ای بود که نسبت به سایت‌های دیگه شما کار کردین. ممنون از سایت عالی شما
  لطفا در مورد ارزهای دیجیتال بیشتر مطلب منتشر کنید.

 2. محسن گفته:

  واقعا مقاله جامعی بود. لطفا در زمینه های اقتصادی بیشتر مطلب منتشر کنید. مطالب ارزشمندی ارائه میدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *