ارکان اصلی بازار سرمایه در ایران

ارکان بازار سرمایه

بازار سرمایه ارکان‌های مهمی دارد که شناخت این ارکان ها و خدماتی که ارائه میدهند میتونه دید خوبی برای سرمایه گذاری و شناخت بازارها به ما بدهد. ابزارها و نهادهایی در بازار سرمایه ایران وجود دارد که خیلی از سهامداران از آنها بی اطلاع هستند زیرا گاهی سادگی و نادیده گرفتن مواردی که بدیهی هستند میتونه باعث ایجاد یک ابهام ذهنی در بلند مدت در ما بشود. بالاترین رکن بازار سرمایه شورای عالی بورس است. و افرادی که در این شورا هستند افرادی عالی رتبه همچون ریاست بانک مرکزی و ریاست اتاق بازرگانی ایران و غیره هستند . ریاست کل این شورا بر عهده وزیر اقتصاد کشور می باشد. سیاست های کلی بازار سرمایه توسط این شورا تصمیم گیری میشود و توسط سازمان بورس اوراق بهادار تهران اجرا و نظارت می‌شود. به شورای عالی بورس و سازمان بورس اوراق بهادار تهران به اصطلاح نهاد ناظر نیز میگویند. افرادی که مایلند از فرصت های شغلی موجود در بازار سرمایه استفاده بکنند میتواند از طریق سایت سازمان بورس به آدرس seo.ir برای گرفتن گواهینامه‌های مهم بازار سرمایه همچون گواهینامه معامله گری بازار سرمایه، گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه و گواهینامه های سبدگردانی و غیره اقدام بکنند.

 

 

ارکان بازار سرمایه

مهمترین رکن های بازار سرمایه در ایران 4 شرکت اصلی بورس هستند.

شرکت بورس اوراق بهادار تهران    به آدرس    Tse.ir

شرکت فرابورس ایران                  به آدرس   ifb.ir

شرکت بورس کالا                       به آدرس  ime.co.ir

شرکت بورس انرژی                    به آدرس   irenex.ir

 

معمولا به دو شرکت اول شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفته می‌شود. در حقیت شرکت بورس و فرابورس را می‌توان دو بازار بزرگ دانست که شرکت های دیگه زیر مجموعه این دو شرکت شده و در آن ها احراز هویت و پذیرش شده اند و این دو شرکت یا دو بازار اصلی بر عملکرد و معاملات این شرکتها نظارت می‌کنند.

 

مطالب مهم دیگر
علت ناکامی معامله گران در مدیریت سرمایه

شرکت بورس

بالاترین استانداردها و سخت ترین قوانین برای پذیرش شرکت ها در شرکت های بورسی وجود دارد. وقتی ما شرکتی داریم که میخواهیم اونو در بازار بورس ببریم یه شرایط و قوانینی وجود دارد که باید در شرکت ما وجود داشته باشد و استاندارهای مورد نیاز جهت تایید رو داشته باشد. مثلا اگر شرکتی بخواهد در تابلوی اصلی بازار بورس پذیرش شود باید حد اقل 3 سال سابقه فعالیت در اون صنعت و حداقل 100 میلیارد تومان سرمایه د و حداقل 1000 نفر سهامدار داشته باشد و اگر شرکت شما این شرایط را نداشته باشد مثلا با سرمایه 50 میلیارد تومان و 750 نفر سهامدار میتواند در تابلوی فرعی بازار بورس پذیرش شود. پس تا همینجا میتونین به راحتی با توجه به تابلوی شرکت میزان بزرگی اون شرکت رو تشخیص بدین که آیا مناسب شرایط اولیه شما جهت سرمایه گذاری هست یا خیر.

در مورد انواع تابلوهای فرعی و اصلی و بازارهای اول و دوم و فرابورس بر اساس شکل زیر  نما و دیدی دقیق و کلی از تابلوهای بازار بورس و فرابورس به دست می اورید.

 

ارکان بازار سرمایه

شرکت فرابورس

شرکت هایی که توان مالی و نیروی شرکت های بورسی را ندارند میتوانند در زیر گروه بازار فرابورس پذیرش بگیرند. اینجا لازم است بدانید که فرابورسی بودن یک شرکت دلیل بر ضعف عملکرد و سود آوری این شرکت نسبت به شرکت‌های واقع در بازار بورس نمی‌شود و چه بسا در زیر گروه بازار فرابورس شرکتهای بسیار خوبی وجود دارند که میتوانند سود زیادی را به سهامداران خود برسانند و صرف بورسی و یا فرابورسی بودن یک شرکت نباید ملاک شما در انتخاب سهام شرکت ها باشد.

 

شرکت فرابورس

 

بازار پایه

در بازار پایه که اطلاع خوبی در سایت شرکت فرابورس در مورد آن وجود دارد شرایط به این صورت است  که شرکت هایی که شرایط پذیرش شدن در بورس و فرابورس را ندارند ولی سهامی عام هستند و در سازمان بورس ثبت شده اند، در زیر گروه بازار پایه معاملات خود را انجام میدهند. این شرکت‌ها به ترتیب اهمیت و ارزش در دسته‌ی زرد بالاترین، نارنجی متوسط و قرمز پایین ترین ارزش دسته بندی میشوند. که معمولا شرکت های دسته قرمز شرکت های اخطاری بوده و تا نتوانند خود را به تابلوی نارنجی و زرد بازار پایه انتقال دهند حق معاملات سهام خود را در بازار بورس در طی ساعات کاری ندارند و سهامداران نیز معمولا به این گروه ورود نمیکنند. ریسک انجام معاملات در بازار پایه به شدت بالا است و باید برای انجام معاملات خود خیلی دقت کنید و البته در این گروه شرکت هایی نیز وجود دارند که سودهای شارپی ناگهانی دارند که میتواند جذابیت بالایی برای عده ای از سهامداران ریسک پذیر ایجاد بکند.

برای شناسایی شرکت های موجود در بازار پایه طبق تصویر زیر وارد سایت شرکت فرابورس ایران میشویم و از منوی بازارها و محصولات قسمت بازار پایه را انتخاب می‌کنیم.

 

مطالب مهم دیگر
مدیریت سرمایه و علت عدم موفقیت معامله گران

 

بازار پایه

 

 

همچنین برای شناسایی بازار کلیه شرکت ها به راحتی با مراجعه به سایت http://tsetmc.ir   طبق تصویر زیر در قسمت جستجوی سایت اسم هر شرکتی را که شما وارد می‌کنید در جلوی نام شرکت نوع بازار آن شرکت مشخص شده است.

 

 

رکن بازار سرمایه

 

بورس کالا

در بورس کالا شرکت ها و فعالان اقتصادی میان یک سری از محصولات خودشونو که بیشتر مواد اولیه اصلی کاربردی در صنایع کشور میباشد رو عرضه میکنند. برای انجام خرید و فروش در بستر بورس کالا نیاز به گرفتن کد معاملاتی مخصوص بورس کالا دارید که توسط کارگزاری‌های خاصی طی داشتن شرایطی این کد به شخص یا شرکت داده می‌شود.

 

منبع : گروه اول بورس

 

3 دیدگاه برای “ارکان اصلی بازار سرمایه در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *