بررسی املاک سندی یا قول نامه‌ای

املاک سندی

بررسی برتری املاک سندی یا قول نامه‌ای

قبل از پرداختن به موضوعات اعتبار و برتری املاک سندی یا قول نامه‌ای باید درباره سند، توضیحاتی ارائه دهیم. باید با سند و انواع آن آشنا شوید. در این مقاله در مورد املاک سندی یا قولنامه‌ای صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر شما هر کدام از املاک سندی و قولنامه‌ای  را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

سند چیست؟

سند یک برگه چاپی می‌باشد که مشخصات مالک و ملک در آن ثبت شده است. این برگه باید توسط اسناد رسمی صادر شود. سندها در انواع گوناگونی مانند: سند بنچاق، سند منگوله دار، سند تک برگ و…  موجود می‌باشند. سندهای رسمی در دعاوی به عنوان مدرک قابل استناد هستند. ناگفته نماند سازمان ثبت اسناد زیر نظر قوه قضاییه می‌باشد.

 

سند چیست؟

قولنامه چیست؟

برای نشان دادن برتری هر کدام از املاک سندی یا قول نامه‌ای  باید با مفهوم قولنامه نیز آشنا شوید. قولنامه، قراردادی است که بین خریدار و فروشنده منعقد می‌شود. در قولنامه مبلغ مورد قرارداد و زمان تحویل آن را ثبت می‌کنند. قولنامه را معمولاً در دفتر مشاور املاک تنظیم می‌کنند. قولنامه را در سه نسخه تنظیم می‌نمایند. یک نسخه به خریدار، دیگری به فروشنده تحویل داده می‌شود. سومین نسخه هم نزد مشاور املاک خواهد ماند و بایگانی می‌شود. قولنامه در حد تعهد می‌باشد و معنای انتقال مالکیت نمی‌دهد. ممکن است در قولنامه ذکر شود که فروشنده در روز خاصی به ثبت اسناد رفته و سند را به نام خریدار کند. پس به املاکی که با قولنامه خرید و فروش میشوند، املاک قول نامه‌ای  می‌گویند.

 

کدام املاک معتبر می‌باشند املاک سندی یا قول نامه‌ای ؟

املاک سندی یا قول نامه‌ای شباهت‌هایی با هم دارند، اما به یک معنی نیستند. این دو واژه از خیلی جهات با هم متفاوت می‌باشند. فرق این املاک از چندین نظر در ادامه مقاله ذکر شده است.

کدام املاک معتبر می‌باشند املاک سندی یا قول نامه‌ای ؟

 

مطالب مهم دیگر
عوامل اقتصادی مؤثر بر قیمت طلا

فرق املاک قول نامه‌ای با سندی از نظر حقوقی:

۱– املاک قول نامه‌ای در واقع یک سند عادی دارند، این سند عادی از خیلی مزایا محروم می‌باشد. املاک سندی دارای سند رسمی هستند، که توسط ثبت اسناد رسمی صادر می‌شود. سند رسمی لازم الاجرا می‌باشد.

۲– املاک با سند رسمی را می‌توان به عنوان وثیقه در بانک یا دادگاه به کار گرفت، اما املاک قولنامه‌ای به عنوان وثیقه قابل قبول نمی‌باشند.

۳– سند رسمی املاک تحت هیچ شرایطی، قابل دستکاری نمی‌باشد و کوچکترین دستکاری در آن جرم است و منجر به حبس فرد می‌شود. سند عادی به اندازه سند رسمی حساس نیست.

۴– صاحبان املاک سندی باید حتماً سند را در اختیار داشته باشند‌. فقط اصل سند اعتبار دارد.

نکته مهم در دادگاه تاریخ تنظیم سند یا قولنامه می‌باشد. اگر تاریخ قولنامه بعد از سند باشد قابل استناد است و به عنوان مدرک پذیرفته می‌شود.

 

نکات مهم در خرید املاک

از نظر ماهیت و میزان اعتبار املاک سندی یا قول نامه‌ای زیاد با هم تفاوت ندارند، فقط املاک سندی را به عنوان ضمانت قبول می‌کنند. اما هنگام خرید با قولنامه ممکن است مشکلات زیادی به وجود آید. هنگام خرید یک ملک با قولنامه حتماً از فروشنده قولنامه‌های قبل را بخواهید. باید دقیقاً بدانید مالک اصلی ملک چه کسی است و آیا قولنامه‌ها معتبر هستند. ناگفته نماند قیمت املاک با قولنامه بسیار پایین‌تر از املاک سندی می‌باشد. اگر بتوانید یک ملک را با قیمت پایین بخرید و سند آن را بگیرید، سود فراوانی نصیب شما خواهد شد. هنگام خرید سعی کنید از فرد مطمئن ملک بخرید و از مشاور املاکی هم که به آن مراجعه کرده‌اید، بخواهید نهایت دقت را در عقد قرارداد به کار بندد.

 

قولنامه

سوالات متداول

۱– آیا املاک قولنامه‌ای  معتبر هستند؟

خرید و فروش املاک قول نامه‌ای از نظر قانون مشکلی ندارد و از اعتبار لازم برخوردار است. درست است اعتبار قولنامه پایین‌تر از سند رسمی است، ولی باز هم به اندازه کافی اعتبار دارد و در دادگاه هم قابل استناد می‌باشد.

۲– مشکلات ناشی از خرید املاک قول نامه‌ای ؟

املاک قول نامه‌ای در صورتی که بدون تحقیق خریداری شوند، خریداران را با مشکلات زیر ممکن است رو به رو کنند. ممکن است مالک واقعی، کسی غیر از فروشنده باشد یا مالک ملک را به چندین نفر فروخته باشد.

۳– دلیل فروش املاک به صورت قولنامه؟

املاک در دو صورت با قولنامه خرید و فروش می‌شوند. اولین حالت این است که آن ملک در کل سند ندارد و فقط دارای بنچاق می‌باشد. دومین حالت هم این است که آن ملک قسمتی از یک ملک مادر است، به همین خاطر فاقد سند می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *