نکات مهم شرکت‌های سبدگردان

شرکت های سبدگردان

در این مقاله به بررسی شرکت های سبد گردانی و نکات مربوط به نحوه عملکرد آنها میپردازیم. خیلی از افراد ممکنه فکر کنن سرمایشون رو میتونن به کارگزاری ها بدن که اونا براشون خرید و فروش کنن در صورتیکه این تفکر اشتباه است . به دلیل بحث تضاد منافع برای شرکت های سبدگردانی تخصصی در این زمینه اجازه این مورد از کارگزاری ها سلب شد و اگر کارگزاری ها بخواهند همچین کاری بکنند موظف به اخذ مجوز سبد گردانی یا صندوق های مالی مرتبط با این موضوع هستند. کارگزاری‌ها درآمدهای مخصوص به خود را دارند که مهمترین آن ها کارمزد حدود 1.5 درصدی است که روی خرید و فروش هر کد بورسی دریافت میکنند. یعنی هر کد بورسی که وارد معامله ای می شود چه سود کند و چه ضرر بکند باید سهم کارمزد کارگزاری را بپردازد و این یک منبع درامد عالی برای شرکت‌های کارگزاری می باشد. در شرکت های سبدهای سبد گردانی سیستم درامدی با نحوه درآمد کارگزاری ها فرق دارد و درآمد شرکت های سبدگردانی یه تناسبی داره با بازدهی که شخص سرمایه گذار به دست می آورد. پس اینجا سود شرکت سبدگردان ارتباط مستقیم دارد با بازدهی سرمایه گذاری شخص. و دیگر تعداد معاملات در این حالت برای شرکت سبدگردان سودآوری ندارد.

 

سبدگردانی

 

شرکت های سبد گردانی دو وظیفه عمده دارند:

  1. سبد گردانی اشخاص حقیقی ( کد PRX)
  2. مدیریت صندوق های درآمد ثابت، سهامی بازارگردانی و غیره

 

سبدگردانی

 

 

نحوه کار با شرکت های سبدگردان

شما با مراجعه به شرکت های سبد گردانی با شرایط اولیه و حداقل میزان سرمایه جهت شروع کار آشنا می شوید. و بعد از اخذ قرارداد شما پول خود را به حساب شرکت سبدگردانی واریز میکنید.

یعنی شرکت های سبدگردانی با کد بورسی شما خرید و فروش نمیکند و برای هر شخص در خواست میدن به سپرده گزاری مرکزی که برای شخص سرمایه گذار کد سبد اختصاصی صادر شود که به آن کد PRX می گویند. مثلا اگر فامیلی شخص سرمایه گذار آقای ملکی باشد، به آن سبد اختصاصی اقای ملکی یا  PRX اقای ملکی می گویند. یعنی عملا در اینجا ما دیگه کد بورسی اقای ملکی نداریم (مثلا ملک34452   که کدبورسی اقای ملکی است دیگه وجود نداره اینجا) سبد اختصاصی اقای ملکی داریم در سیستم. باید بدانید که در این حالت کلیه فعالیت ها و تخلفات به صورت قانونی قابل پیگیری میباشد. همچنین در این حالت شخص سرمایه گذار حق خرید و فروش ندارد و تنها میتواند از طریق پنل آن سبدگردانی تاریخ های خرید و فروش و سبد سهام خود را مشاهده کند.

 

مطالب مهم دیگر
نهادهای مالی نهادهای سپرده پذیر و غیرسپرده پذیر

نحوه قراردادها

معمولا قراردادها به صورت سالانه است و دو نوع کارمزد ثابت و متغیر دریافت می شود.

 کارمزد ثابت معمولا سالانه 1.5 درصد است که از میزان دارایی شخص سرمایه گذاری بر میداره شرکت سبدگردانی.

کارمزد متغیر به این صورت است که 15 تا 20 درصد را بازده بدون ریسک در نظر می گیرند. یعنی اگر بازدهی فرد طبق عدد قرار داد زیر یا مساوی همین 15 تا 20 درصد مشخص شده در قرارداد باشد شرکت سبدگردان در این حالت دیگه کارمزد متغیر از ما نمیگیرد. اگر بازدهی سبد شخص بالاتر از میزان 15 تا 20 درصد کف مشخص شده باشد، فرد سرمایه گذار باید بر اساس قوانین آن شرکت سبدگردان بین 16 تا 25 درصد از بازدهی مازاد از کف تعریف شده رو به شرکت سبدگردانی پراخت کند. به عنوان مثال  اگر شخصی 30 درصد بازدهی در سال از کارگزاری بگیرد و کف ثابت بازدهی قرارداد شخص 20 درصد باشد در این حالت شخص باید از 10 درصد مازاد بازدهی خود طبق قرارداد 25 درصدش رو به شرکت سبدگردانی پرداخت کند.  همچنین در زمان قبل از بستن قرارداد شرکت سبدگردان باید سطح ریسک شما رو بسنجد که بر اون اساس سرمایه گذاری کم ریسک یا پر ریسک‌تری برای شما انجام می‌دهد.

 

افرادی که پولشون به حداقل مجاز سبدگردانیها نمیرسد چکار بکنن؟

برای این افراد یک سری صندوق های وجود دارد از انواع صندوق های درآمد ثابت، مختلط و سهامی که میتونن در اون ها سرمایه گذاری کنند که در مقاله ی نحوه شناسایی سریع صندوق‌های پر سود درباره آن‌ها صحبت کرده ایم.

 

صندوق های بازار گردانی چیست؟

 شرکت هایی که میخواهند وارد بورس بشن موظف هستن که بخشی از دارایی های خود را در صندوقی واریز کنند و این صندوق در اختیار یک شرکت سبدگردان قرار می‌گیرد که این شرکت متعهد میشود که در مواقع مثلا صف فروش شدن سهم شرکت از سهم حمایت کند و یا اگر سهم صف خرید شد هم بتواند به میزان مشخصی سهام به بازار بفروشد و در اصل سهم شرکت را مدیریت کند و روان‌سازی معاملات را انجام دهد.

 

مطالب مهم دیگر
پنج عامل حیاتی برای تبدیل شدن به یک مدیر فروش سطح یک

سبدگردانی

 

 

سبدگردان های معتبر رو از کجا پیدا کنیم؟

شما با مراجعه به سایت سازمان بورس اوراق بهادار تهران به ادرس www.seo.ir  از قسمت نهادهای مالی تحت نظارت قسمت سبدگردان وارد جدولی میشوید که با زدن گزینه سبدگردان صفحه مخصوص جستجوی شرکت های سبدگردانی معتبر هر استان برای شما باز می شود که از اینجا می‌توانید سبدگردان های معتبر و مورد تایید سازمان بورس مخصوص به شهر و منطقه خود را مشاهده نمایید.

 

 

منبع:

سایت اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *