اصطلاحات حقوقی مهم در قراردادهای مسکن

املاک بدون سند

بررسی اصطلاحات حقوقی

اصطلاحات حقوقی املاک از بحث‌های پیچیده می‌باشد و آشنایی با آن برای متخصصان املاک، مهم و ضروری است. قراردادهای مسکن بسیار مهم می‌باشند و باید از افراد متخصص و حرفه‌ای در این کار استفاده کرد. در این مقاله در مورد اصطلاحات حقوقی مهم در قراردادهای مسکن صحبت خواهیم کرد و شما را با آنها آشنا می‌کنیم.

 

قراردادهای مسکن

 

اصطلاحات رایج بین املاک

در بحث معامله مسکن و املاک مختلف، آشنایی با اصطلاحات حقوقی مهم در این زمینه برای افراد یک ویژگی بسیار مثبت است. شما هم باید به عنوان خریدار آشنایی پایه‌ای با این اصطلاحات داشته باشید. برای آشنایی بیشتر شما این اصطلاحات را در مقاله آورده‌ایم.

۱. اموال غیر منقول و منقول:

اموال منقول ارزش مادی دارند و قابل جابجا کردن هستند‌. اموالی که قابل جابجا شدن نباشند، مثل مسکن و زمین غیر منقول گفته می‌شوند.

۲. عین و منفعت:

عین به مالی گفته می‌شود که خود به تنهایی ارزشمند است. منفعت هم به مالی می‌گویند که وابسته به عین می‌باشد. به مسکن عین و به ساکن منفعت گفته می‌شود.

۳. اصطلاحات عرصه و عیان:

عرصه به زمین گفته می‌شود و عیان هم کاری می‌باشد که روی زمین انجام گرفته است. مثلاً متراژ ساختمان عرصه و سهم آپارتمان از زمین را عیان می‌گویند.

۴. حق عینی و اعراض:

حق عینی به معنای مالکیت می‌باشد و اعراض یعنی اسقاط کردن مالکیت و حق عینی.

۵. اقاله:

اقاله به زمانی در یک معامله گفته می شود که هر دو طرف قرارداد به صورت توافقی تصمیم به فسخ قرارداد می‌گیرند.

مطالب مهم دیگر
عوامل اقتصادی مؤثر بر قیمت طلا

 

 

اموال منقول

 

 

آشنایی با اصطلاحات حقوقی مهم در قراردادهای مسکن

بعضی از اصطلاحات حقوقی مهم در قراردادهای مسکن را در ادامه بیان می‌کنیم. قراردادهای مسکن هم اصطلاحات خاص خود را دارند و هدف آنها ثبت کردن املاک می‌باشد برای محافظت کردن از آنها.

۱– ملک مجهول المالک:

این ملک در واقع به نام فردی موقع ثبت عمومی معرفی شده، ولی کسی برای ثبت آن اقدام نکرده است.

۲– آگهی نوبتی:

وقتی ملکی که مالک آن اقدام نکرده در واقع مشخص نیست را بخواهند ثبت کنند، چهار بار آن را آگهی می‌کنند. به این صورت اگر کسی حقی داشته باشد باید در مدت زمان ۹۰ روز به دادگاه مراجعه کند.

۳– آگهی تحدید حدود:

بعد از آگهی نوبتی، باید برای آن املاک آگهی تحدید حدود بدهند. همسایه‌های ملک اگر حقی دارند مثلاً برای مسیر رفت و آمد باید تا ۳۰ روز بعد به دادگاه مراجعه کنند.

۴– قدرالسهم:

به سهم هر واحد آپارتمان از زمین مختص به تمام مجتمع آپارتمانی را قدرالسهم آپارتمان می‌گویند. آن را به این طریق محاسبه می‌کنند:

قدرالسهم زمین = تعداد تمام واحد های آپارتمانی / متراژ تمام ساختمان

۵– پایان کار:

پایان کار به گواهی گفته می‌شود که بعد از اتمام ساخت و ساز توسط شهرداری به مالک داده می‌شود. فقط ساختمانهایی که پایان کار دارند، می‌توانند اقدام به گرفتن سند کنند.

 

اصطلاحات حقوقی ملکی

کلام آخر

با مطالعه مقاله با اصطلاحات زیادی آشنا شده‌اید. اما هر چقدر هم با اصطلاحات حقوقی مهم در قراردادهای مسکن آشنا شوید، در نهایت باید برای عقد قرارداد سراغ مشاور املاک بروید. این قراردادها بسیار مهم و ریسک پذیر هستند و جای اشتباه نیست، پس برای معاملات مسکن حتماً با افراد متخصص و حرفه‌ای همراه شوید.

 

 

سؤالات متداول

۱– عقد بیع املاک به چه معناست؟

این اصطلاح را باید اول به صورت کلمه‌ای توضیح داد. عقد از اصطلاحات حقوقی مهم در بین مشاوران املاک می‌باشد، به معنای بستن قرارداد بین دو یا سه نفر است. بیع هم یعنی مورد معامله. در واقع این اصطلاح به معنای قرارداد خرید و فروش املاک است.

مطالب مهم دیگر
ارز و انواع ارزها

 

۲– خیارات چیست؟

خیار به معنای اختیار است. خیارات در قراردادها به معنای داشتن اختیار فسخ قرارداد می‌باشد. اگر در یک قرارداد جمله اسقاط کافه خیارات آورده شود به این معناست که هیچکس حق فسخ قرارداد را ندارد.

 

۳– انواع اصطلاحات حقوقی برای معرفی ملک کدامند؟

ملک جاری: ملکی است که در دفتر ملکی ثبت نشده است.

ملک بازداشتی: ملک توقیف شده توسط دولت را به خاطر بدهی، شکایت و.. بازداشتی می‌گویند.

ملک مشاع: به ملکی با چندین صاحب گفته می‌شود، یعنی قسمتی از زمین متعلق به چندین نفر باشد.

ملک موروثی: ملکی است که به صورت ارث به وراث می‌رسد.

۴– اسناد مالکیت تا چه موقع اعتبار دارند؟

سندهای ملکی که توسط اداره ثبت اسناد ثبت شده‌اند، همیشه اعتبار خواهند داشت، مگر اینکه مراجع قضایی حکم ابطال آنها را بدهند.

 

 

 

منبع: اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *