فاکتورهای مهم در حرکات قیمت

فاکتورهای مهم در حرکات قیمت

در این مقاله به بررسی فاکتورهای مهم در حرکات و رفتار قیمت در بازارهای مالی می‌پردازیم. این فاکتورهای شامل حجم، شتاب، سرعت و نوسان می‌باشند.

علت حرکات قیمتی

میدانیم که تفکر معامله گران تعادل عرضه و تقاضا را از بین می برند و باعث حرکات قیمت می شوند. ولی قیمت ها بر اساس این 4 عاملی که گفته شد حرکت می کنند و احتمال کمی وجود دارد که شما دو زمان را در بازار بیابین که این چهار فاکتور دقیقا مشابه هم باشند. مثلا وقتی شکل تغییرات حرکت قیمت شبیه سر و شانه سقف باشد و بعد از آن بازار افت کند، تحلیلگر در ذهن خود الگویی طراحی می کند بنام سر و شانه سقف. هر وقت این الگو در نمودار ساخته شود تحلیلگر به دنبال افت قیمت است. او نمی داند این دو الگو نمی توانند شبیه هم باشند زیرا حجم قیمت، شتاب قیمت، سرعت قیمت و نوسان قیمت در این دو الگو متفاوت هستند. معمولا معامله‌‌گران حرفه‌ای قبل از اینکه الگویی شکل بگیرد وارد معامله شده و یا از معامله خارج می شوند. افراد سطح حرفه ای می دانند که حرکات قیمت غیر قابل پیشبینی هستند و آینده تکرار قطعی گذشته در روند قیمت سهام نیست.

علت حرکات قیمتی

عادت رفتاری بازار

وقتی بازارها شروع به حرکت قدرتمند می‌کنند دیگر هیچ سدی نمی‌تواند جلوی این حرکات را بگیرد. معامله‌ گران حرفه‌ای بعد از یک ورود هوشمند، فقط بازار را دنبال می‌کنند تا نشانه هایی از برگشت قیمت نمایان شود. نکته‌ای که در رفتار حرکت بازار وجود دارد این است که قیمت در میانه روند به قدری قدرتمند است که می‌تواند هر ناحیه مقاومتی یا حمایتی را در هم بشکند. نواحی حمایتی و مقاومتی فقط در انتها و ابتدای روند که قیمت قدرت زیادی ندارد این شانس را دارند که حرکات قیمت را کنترل کنند.

عادت رفتاری بازار

 

مطالب مهم دیگر
عوامل اقتصادی مؤثر بر قیمت طلا

شکست مقاومت یا حمایت

در روندهای رشدی معامله‌گرانی که وارد معامله فروش شده اند (بازارهای دو طرفه) حد زیان‌های خود را بالای نواحی مقاومتی قرار می‌دهند. وقتی قیمت به رشد خود ادامه می دهد و حد زیان آن‌ها را می‌ شکند. فروش خود را با خرید می بندند و دیگر معامله باز ندارند. خرید معامله گران به منظور خروج از معامله فروش، باعث رشد بیشتر قیمت می شود.

در روندهای افتی معامله‌گرانی که وارد معامله خرید شده اند، حد زیان‌های خود را پایین نواحی حمایتی قرار می دهند. وقتی قیمت به افت خود ادامه می دهد و حد زیان آن ها را می شکند، خرید خود را با فروش می‌بندند و دیگر معامله باز ندارند و فروش معامله گران به منظور خروج از معامله خرید، باعث افت بیشتر قیمت می شود. مقاومت های و حمایت های استاتیکی فقط می‌توانند ابتدا و انتهای روند را کنترل کنند. خروج معامله گران بازنده باعث حرکت قوی در میانه روند می شود.

شکست مقاومت یا حمایت

 

بهترین تصمیم در بازار

بازارها از معامله‌گران مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای تشکیل شده اند. این معامله‌گران به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت معاملات خود را دنبال می کنند. معامله گران حرفه‌ای سود خود را از اشتباهات معامله‌گران مبتدی و نیمه حرفه‌ای کسب می‌کنند. در واقع معامله‌گران حرفه‌ای اشتباهات معامله گران دیگر را پیشبینی و کسب سود می کنند.

نکاتی که حرفه‌ای ها میدانند!

نکاتی که حرفه‌ای‌ها میدانند!

۱. حافظه معامله گران مبتدی و نیمه حرفه ای ضعیف است و حداکثر چند هفته آخر تغییرات قیمت را زیر نظر دارند.

۲. معامله گران مبتدی اکثرا با تفکر کوتاه مدت و میان مدت معاملات باز خود را دنبال می‌کنند.

۳. در بین اهالی بازار افراد زیادی هستند که آشنایی با نمودار قیمتی ندارند یا به خوبی نمی‌توانند نمودار حرکات قیمت را بررسی کنند.

۴. بیشتر این افراد با رفتار دنباله رویی (هیجانی) معاملات خود را باز می‌کنند. به همین دلیل است که حال بازار برای معامله‌گران حرفه ای بسیار اهمیت دارد. معمولا بازه زمانی که در چهار سویینگ آخر در نمودار قیمت ایجاد شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا در حافظه معامله‌ گران مبتدی و نیمه حرفه ای پررنگ تر می ماند.

۵. تشخیص نواحی مقاومت و حمایتی استاتیکی بسیار ساده است و معامله گران حرفه ای می‌دانند که مبتدیان به این نواحی احترام می گذارند.

 

مطالب مهم دیگر
از بازه های زمانی چه میدانید؟

 

منبع : اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *