تاثیر قیمت نفت بر سهام پالایشگاهی

تاثیر نفت بر سهام پالایشگاهی

در این آموزش بررسی می کنیم که چگونه نوسانات قیمت نفتی در نیمه اول و دوم سال می تواند بر سهام شرکت های پالایشگاهی تاثیر بگذارد. امروز نفت نه تنها تولید انبوده بخش قابل توجهی از صنایع و بخش‌های اقتصادی کشور را برآورده می سازد، بلکه به عنوان یک کالای سیاسی و استراتژیک نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در روابط بین الملل و دیپلماتیک دارد. قیمت نفت به طور مستقیم بر روی بورس کالا و محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی تاثیرگذار است. این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار نیز سهام قابل معامله‌ای دارند و با نوسانات قیمت نفت در میزان فروش و سود و زیان این شرکت‌ها تغییر ایجاد می‌شود.

 

 

تاثیر زمانی قیمت نفت بر سهام پالایشگاهی

تاثیر قیمت نفت بر قیمت محصولات پالایشگاهی معمولا با وقفه 20 الی 30 روز اتفاق می افتد. یعنی اگر قیمت نفت امروز روند افزایشی یا کاهش پیدا کند بعد از 20 الی 30 رو قیمت محصولات پالایشگاهی نیز افزایش یا کاهش پیدا میکند. به طور سنتی با فرض اینکه نفت جهانی نوسانات قیمتی زیادی نداشته باشد معمولا در 6 ماه اول سال حاشیه سود پالایشگاه ها بالاتر از حاشیه سود 6 ماه دوم است.

در نظر داشته باشید که بخش بزرگی از شرکت‌هایی که در بورس کالا عرضه هستند در بورس اوراق بهادار تهران هم سهام قابل معامله یا سهام شناور دارند که معمولا درصد خاصی از کل سهام شرکت میباشد و به طبع وقتی قیمت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی‌ها در بورس کالا گران‌تر معامله شود میزان فروش آنها بیشتر می‌شود و در میزان سود و زیان این شرکت‌ها اثر می‌گذارد. تحلیل‌گران قیمت نفت را بررسی می‌کنند و بر اساس تحلیل خود با توجه به افزایش قیمت نفت تقاضای بیشتری بر روی سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی ایجاد می‌کنند.

 

مطالب مهم دیگر
نحوه تشخیص ورود و خروج پول حقیقی در سهم

سهام پالایشگاهی

 

 

کرک اسپرد

به اختلاف قیمتی که یک بشکه نفت خام با یک بشکه فرآورده نفتی دارد، کرک اسپرد آن فراورده نفتی گفته‌ می شود. مثلا کرک اسپرد بنزین میشه اختلاف قیمت یک بشکه نفت خام با یک بشکه بنزین.  یا کرک اسپرد نفت کوره میشود اختلاف قیمت یک بشکه نفت خام با یک بشکه نفت کوره. عدد کرک اسپرد هم می‌ تواند مثبت و هم منفی باشد. 

 

 

کرک اسپرد

 

اور ولیو (OVER VALUE)

به حالتی  که قیمت محصولات پالایشگاهی افزایش یا کاهش قیمتی بیشتر نسبت به قیمت نفت پیدا میکند اصطلاحا OVER VALUE  گفته می‌شود. که در ویدئوی بالا نکات ریزتر آن در قالب مثال بیان شده است.

 

 

نرخ خوراک

قیمتی است که معمولا دولت برای سوخت و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات نهایی شرکت‌های پتروشیمی تعیین می‌کند. مثلا خوراک شرکت پتروشیمی زاگرس، گازی می باشد.

 

منبع : گروه آموزشی اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *