نحوه کار با فیلترنویسی سهام

فیلتر نویسی

یکی از چالش های مهم این روزهای معامله گران در بازار بورس اوراق بهادار مساله عدم تمرکز و پراکندگی افکار است.معامله گرانی که که بدون داشتن مهارت و تخصص کافی و داشتن درک تحلیلی، اقدام به انجام معاملات در بورس می کنند، عمدتا بعد از مدتی با زیان سنگین و تجربه ای تلخ، از بازار خارج می شوند. در بازار بورس و فرابورس اوراق بهادار بیش از 600 شرکت فعال حضور دارند. و طبیعتا هیچ معامله گری نمی‌تواند حتی وقت کند یک چهارم این شرکت‌ها را بررسی بکند. فیلتر نویسی یک قابلیتی است که این امکان را به ما می‌دهد که بر اساس پیش فرض ها و استراتژی‌هایی که داریم سهم های دارای این ویژگی ها را فیلتر کرده و تحلیل های خود را روی این نمادها انجام دهیم. اینکار باعث افزایش تمرکز و عملکرد معامله‌گر در بازار می شود. در واقع فیلتر نوشتن ابزاری است که باعث غربال گری از بین چند صد سهم و انتخاب مهم ترین سهم ها برای ما می‌شود.  بدنه و ساختار فیلترها از کد‌ها و دستورات برنامه نویسی تشکیل شده است. شاید الان فکر کنید که این کار خیلی تخصصی است و چون شما دانش برنامه نویسی ندارید نمی‌توانید از این قابلیت در جهت انجام معاملات موفق برای خود استفاده بکنید و حتما باید در کلاس‌های برنامه نویسی شرکت کنید. خبر خوب اینه که اصلا نیاز نیست که مسلط به دانش برنامه نویسی باشید. شما در اینجا دو راهکار دارید که از هر کدام می‌توانید براحتی استفاده کنید. اگر از فیلتر نویسی استفاده درستی بکنید می تواند در بسیاری از مواقع مانع از زیان شما در بازار بشود.

 

 

دو روش استفاده آسان از قابلیت فیلتر نویسی

  1. استفاده از فیلترهای آماده و از قبل نوشته شده بدون نیاز به دانش برنامه نویسی
  2. استفاده از بخش راهنمای فیلتر سازی سایت tsetmc.com و جاگذاری المان های آماده برای ساخت یک فیلتر

 

مطالب مهم دیگر
نکات مهم شرکت‌های سبدگردان

 

ویژگی های فیلتر نویسی

  1. محدود کردن سهام به تعدادی که میخواهیم با ویژگی های مد نظر ما
  2.  تمرکز در معاملات
  3. شناسایی سهم هایی که اتفاقات مهمی همچون معاملات کد به کد حقوقی یا معاملات بلوکی در آنها اتفاق افتاده است.
  4. تشخیص حجم های مشکوک در سهام

 

مراحل اقدام برای فیلتر نویسی

در ابتدا وارد سایت تابلوی بازار بورس اوراق بهادار به آدرس tsetmc.com می شوی. سپس طبق تصویر زیر از قسمت بالا سمت چپ روی آیکون مربوط به دیده بان بازار کلیک میکنیم.

 

تابلوی فیلتر نویسی

 

بعد از ورود به این قسمت صفحه مخصوص به دیده بان بازار باز می‌شود که در بالای صفحه طبق تصویر زیر ابزارها و آیکون های مربوط به فیلتر نویسی قرار گرفته است.

 

راهنمای فیلتر نویسی

 

در این مرحله قبل از اینکه وارد ایکون فیلترنویسی شویم نیاز است از ایکون تنظیم ها که از بالا سمت راست سومین آیتم هست سه گزینه مقابل اطلاعات تکمیلی رو مطابق تصویر زیر روشن یا فعال کنیم.

 

راهنمای فیلتر نویسی

 

 

طبق مرحله زیر از قسمت راهنما می توانیم از المان ها و توابع آماده و از پیش تعریف شده‌ای که خود سایت سازمان امکانشو برای ما فراهم کرده استفاده بکنیم.

 

راهنمای فیلتر نویسی

 

 

به عنوان مثال فرض کنید میخواهیم یک فیلتر ایجاد کنیم که در آن مشخص شود سهم‌هایی برای ما بیاید که حجم خرید حقیقی بزرگتر از 3 برابر حجم خرید حقوقی در طی آن روز معاملاتی بوده باشد. برای اینکار از قسمت راهنما وارد منوی اطلاعات حقیقی و حقوقی در فیلتر شده و به آسانی کد زیر را در بخش فیلترها طبق تصاویر زیر جایگزین می‌کنیم.

(ct).Buy_I_Volume > 3*(ct).Buy_N_Volume

  1. وارد بخش فیلترها شده و روی منوی فیلتر جدید کلیک میکنیم.

 

راهنمای فیلتر نویسی

 

  در مرحله بعد طبق تصویر زیر کد بالا را در قسمت شرط عینا کپی میکنیم.

 

راهنمای فیلتر نویسی

 

در مرحله آخر برای اینکه مطمئن شویم کدی که نوشته‌ایم آیا به درستی عمل خواهد کرد یا نه بر روی گزینه اعتبار سنجی می زنیم و اگر فیلتری که نوشتیم مشکلی و خطایی نداشته باشد به ما پیام می‌دهد که “خطایی در کد مشاهده نشد”

دوستان عزیز در این مقاله خیلی راحت و عملی یاد گرفتیم که چطور میتونیم یه فیلتر رو بدون دانش برنامه نویسی خودمون ایجاد کنیم. البته نا گفته نماند که این یک مثال ساده بود و برای اینکه شما فیلترهای پیچیده تر و مهمتری را بنویسید یا درکشون کنید نیاز هستش که راهنمای فیلتر نویسی سایت رو چندین بار مطالعه کنید و با شناخت توابع و عملگرها به درک و فهم فیلترهای پیچیده تر نیز می رسید. اگر هم که می‌خواهید به درک بهتری از فیلتر نویسی برسید می‌توانید در دوره جامع آموزش کسب درآمد از تابلوخوانی و روانشناسی بازار شرکت نمایید.

 

مطالب مهم دیگر
آشنایی سریع با افزایش سرمایه و حق تقدم ها

 

منبع: سایت اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *