نحوه استراتژی گذاری کسب سود

نحوه استراتژی گذاری کسب سود

در این مقاله به بررسی مبحث هدف های قیمتی می‌پردازیم. تحلیل‌گران با سبک‌های متفاوتی میزان حرکات قیمتی را پیشبینی  و با توجه به این پیشبینی‌ها، هدف قیمتی را مشخص می‌کنند تا با سود‌های مشخص از معامله خارج شوند.

 

هدف قیمتی در روندهای رشدی و افتی

در روندهای رشدی تحلیلگران پیشبینی می‌کنند که قیمت تا مقاومتی که در پیش روی خود دارد، حرکت خواهد کرد. در روندهای افتی تحلیلگران پیشبینی می‌کنند که قیمت تا حمایت پیش روی خود، حرکت می‌کند. ولی نکته اینجاست که معامله‌گران حرفه‌ای می‌دانند که قیمت قابل پیشبینی نیست و هر طور که بخواهد رفتار می‌کند به همین دلیل عملا تمام معامله‌گران حرفه‌ای به دو حالت عمل می‌کنند.

هدف قیمتی در روندهای رشدی و افتی

 

حالت اول: ورود با تمام حجم، خروج پلکانی یا کامل

  1. در این حالت معامله گر احتمال رشد قیمت را بالا می‌بیند و با تمام حجم سرمایه وارد معامله می‌شود. وقتی در سود رفت حجم معاملات را تقسیم بر سه می‌کند و در سه هدف قیمتی پلکانی از معامله خود خارج می‌شود. با این تفکر که اگر قیمت کمی در سود رفت و برگشت، احتمال اصابت به هدف اول زیاد است. اگر هم قیمت در جهت پیشبینی ما حرکت بزرگی کرد، از آنجا که سه هدف فاصله‌های منطقی از هم دارند، میانگین سود ما بالا می‌رود.
  2. در حالت بعدی معامله‌گر با کل حجم وارد معامله شده و تا زمان برگشت قیمت بازار را دنبال می‌کند. وقتی احتمال افت را بالا دید یکجا از معاملات خارج می‌شود.

 

ورود با تمام حجم

 

حالت دوم: ورود پلکانی، خروج پلکانی یا کامل

  1. معامله‌گر احتمال رشد قیمت را بالا می‌بیند و سرمایه خود را تقسیم بر سه و با یک سوم سرمایه خود خرید می‌کند. حال اگر قیمت در جهت تفکر او حرکت کند، در فرصت مناسب دوباره یک سوم دیگر را وارد می‌کند. اگر هم این رشد ادامه دار بود یک سوم آخر را هم وارد معامله می‌کند. معامله‌گر می‌تواند با سه هدف قیمتی پلکانی از معامله خارج شود. با این تفکر اگر قیمت کمی در سود رفت و برگشت، احتمال اصابت هدف اول زیاد است و اگر قیمت در جهت پیشبینی معامله‌گر حرکت بزرگی کرد، از آنجا که سه هدف فاصله‌های منطقی از هم دارند، میانگین سود بالا می‌رود.
  2. در حالت بعدی معامله‌گر تا زمان برگشت قیمت بازار را دنبال می‌کند و وقتی احتمال افت را بالا دید، یکجا از معاملات خارج می‌شود.
مطالب مهم دیگر
عمق بازار و کاربرد آن

ورود پلکانی

مقایسه حالت اول و دوم هدف قیمتی

حالت ورود با تمام حجم و خروج به صورت پلکانی و کامل

در حالتیکه فرد با تمام حجم وارد شده و پلکانی  از معامله خارج می‌شود ، احتمال منتهی شدن معاملات به سود بالا است، زیرا یک حرکت کوچک قیمت هدف اول را فعال می‌کند. در این حالت تعداد معاملات برنده زیاد می‌شود و میزان سود کاهش می‌یابد، زیرا سود کل میانگین سه هدف قیمتی است. البته چون با تمام سرمایه وارد معامله می‌شویم این حالت ریسک بالایی دارد.

در حالت  ورود با تمام حجم و خروج کامل از معامله احتمال منتهی شدن معاملات به سود کم است. زیرا هدف اول و دومی وجود ندارد که با یک حرکت کوچک قیمت فعال شود و معامله در سود برود. تعداد معاملات برنده در این حالت کمتر است. میزان سود در این حالت می‌تواند به شدت افزایش پیدا کند. البته در این حالت اگر قیمت بر خلاف جهت پیش‌بینی معامله‌گر حرکت کند، احتمال زیان کامل بالا است. زیرا هدف اول و یا دومی وجود ندارد که مقداری از این حجم معاملات در آن خالی شود. وقتی که ما با تمام سرمایه وارد معامله می‌شویم، ریسک معاملات افزایش می‌یابد. زیرا هنوز قیمت به معامله‌گر اثبات نکرده پتانسیل رشد بالایی دارد.

حالت ورود به صورت پلکانی و خروج به صورت پلکانی و کامل

در حالت‌یکه که معامله‌گر به صورت پلکانی ورود و خروج کند، احتمال در سود رفتن معامله بالا است و تعداد معاملات برنده در این حالت بیشتر می‌باشد. میزان سود این حالت کاهش می‌یابد، زیرا وقتیکه به صورت پلکانی وارد معامله می‌شویم، ریسک معاملات به شدت کاهش می‌یابد چون قیمت به معامله‌گر اثبات می‌کند پتانسیل رشد بالایی دارد.  در این حالت اگر قیمت بر خلاف تفکر معامله‌گر حرکت کند،  احتمال زیان کامل بسیار کم است زیرا قیمت به هدف اول یا دوم یا می‌رسد یا اگر خلاف جهت رفت، حد زیان معامله فعال شده و در نتیجه زیان به یک سوم سرمایه وارد می‌شود نه کل سرمایه فرد.

مطالب مهم دیگر
پیشبینی رفتار مارکت میکر یا بازار ساز

در حالتیکه که معامله‌گر به صورت پلکانی ورود کرده و یکجا از معامله خارج شود احتمال منتهی شدن به سود کم است زیرا هدف اول و دومی وجود ندارد که با یک حرکت کوچک قیمت فعال شود. تعداد معاملات برنده در این حالت کمتر می‌شود. میزان سود به شدت می‌تواند افزایش یابد، زیرا در این حالت سود کل میانگینی از سه هدف قیمتی نیست. در حالت ورود به صورت پلکانی این قیمت است که به معامله‌گر اثبات می‌کند پتانسیل رشد را دارد یا خیر. اگر قیمت بر خلاف نظر معامله‌گر حرکت کند، چون بخشی از سرمایه وارد معامله شده پس احتمال زیان کامل کم است.

 

هدف قیمتی

 

 

 نتیجه گیری

۱. برای معامله‌گرانی که به دنبال ریسک کم هستند باید پلکانی ورود و خروج کنند.

۲. برای معامله‌گرانی که به دنبال سود متوسط با ریسک متوسط هستند باید پلکانی وارد شوند و یکجا خروج بزنند. ( سود افزایش و زیان در این حالت محدود می‌شود)

۳. برای معامله‌گرانی که بخواهند با ریسک زیاد معامله کنند باید یکجا وارد معامله شده و یکجا خروج بزنند. احتمال سود و زیان در این حالت افزایش می‌یابد.

 

 

منبع: سایت اول بورس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *