نحوه تشخیص قدرت مالی و سود سازی

قدرت مالی و سود سازی

در این آموزش ما به بررسی فاکتورهای مهم در نحوه تشخیص سود سازی و قدرت مالی شرکت ها می‌پردازیم. همانطور که میدانید تنها زمانی سرمایه گذاری برای شما سود آور خواهد بود که شرکتی و مجموعه ای که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید توان آن را داشته باشد که بتواند برای شما سود سازی کند.

 

 

 

نحوه تشخیص قدرت مانور مالی و سود سازی شرکت ها

روش اول به این صورت است که ترازنامه یا صورت وضعیت مالی سه ساله شرکت رو در کنار روند موجودی نقدی شرکت بررسی می کنیم. برای دیدن روند موجدی نقدی شرکت کافیست ترازنامه یا صورت های مالی سه دوره قبل شرکت رو باز کنیم و در داخل آن قسمتی به نام موجودی نقد وجود دارد. موجودی نقدی قدرت عملیاتی کردن ادعاهای شرکت و پرداخت سود شرکت را نشان می دهد. همچنین باید میزان دارایی های جاری و غیر جاری شرکت را بررسی کنیم. هر چه یک شرکت دارایی های جاری بیشتری داشته باشد یعنی قدرت نقد شوندگی و عملیاتی شرکت برای سود سازی و انجام طرح های توسعه‌ای خود بیشتر خواهد بود.

روش دوم بررسی میزان دارایی واقعی شرکت برای بررسی توانایی بودجه‌ای و اجرای طرح های توسعه خود. می‌دانیم که در ترازنامه شرکت دو طرف ترازنامه باید یکی باشند از نظر ارقام. یعنی جمع دارایی ها با مجموع بدهی شرکت بعلاوه حقوق صاحبان سهام یا همان حقوق مالکانه شرکت باید یکی باشد.

در صورت وضعیت مالی شرکت هر چقدر عدد حقوق مالکانه یا همان حقوق سهامداران اصلی شرکت از بدهی های شرکت بیشتر باشد، یعنی شرکت قدرتمند است و دارایی های که دارد برای خود سهامداران اصلی شرکت بوده این یعنی شرکت نیامده با ایجاد بدهی و قرض ( مثل وام گرفتن) برای خود دارایی ایجاد کند.

 

 

قدرت مانور مالی

 

نتیجه گیری

ما در این آموزش متوجه شدیم با بررسی صورت های مالی سه دوره آخر شرکت میتوانیم متوجه شویم که وضعیت موجودی نقدی شرکت به چه شکل بوده (روند سودسازی و فروش) و اینکه چقدر از دارایی شرکت مربوط به خود سهامداران اصلی (حقوق صاحبان سهام ) بوده و چقدر از دارایی شرکت از بدهی تشکیل شده است.

نحوه تشخیص قدرت مانور مالی

مطالب مهم دیگر
نحوه شناسایی سریع صندوق‌های پر سود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *