نحوه معاملات املاک بدون سند

نحوه معاملات املاک بدون سند

آشنایی با نحوه معاملات املاک بدون سند

برای آشنایی با نحوه معاملات املاک بدون سند برای گام اول باید با قولنامه و تنظیم آن آشنا شوید. هنگامی که امکان ثبت کردن رسمی یک سند در معامله وجود نداشته باشد، مجبور به خرید و فروش ملک به صورت قولنامه‌ای خواهید شد. با تنظیم قولنامه می‌توان به خرید و فروش املاکی که سند ندارند پرداخت. درست است که معامله با قولنامه غیرقانونی نیست، اما باید خیلی دقت کنید که سرتان کلاه نرود. قولنامه را در دفتر مشاور املاک تنظیم می‌کنند و هر طرف معامله یک نسخه از آن را برمی‌دارد، یک نسخه هم نزد مشاور املاک به عنوان مدرک می‌ماند. ناگفته نماند این معاملات در حضور دو شاهد انجام خواهند شد. برای اینکه از وجود ملک و مالک حقیقی آن مطمئن شوید، باید به شهرداری مراجعه کرده و تحقیقات لازم را به عمل آورید. از این طریق می‌توانید از موقعیت ملک، وضعیت بدهی داشتن یا نداشتن و اینکه در طرح شهرداری قرار گرفته یا نه، آگاه شوید.  

 

املاک بدون سند

نکات مهم در خرید املاک بدون سند

معامله املاک بدون سند از ریسک زیادی برخوردار است، این املاک باید با دقت زیادی خرید و فروش شوند. در انجام این معاملات باید به نکات زیادی که در ادامه مقاله بیان می‌کنیم، دقت نمایید. این نکات عبارتند از:

۱– گرفتن استعلام دفتر مشاور املاکی که اقدام به تنظیم قولنامه کرده است و اطمینان از قانونی بودن آن دفتر.

۲– مطمئن شدن از سلامت روحی فروشنده ملک. باید فروشنده در حالتی اقدام به فروش کند که حالت عادی و نرمال داشته باشد.

۳– بعضی از املاکی که بدون سند معامله می‌شوند، املاک وراثتی هستند. برای اطمینان از وجود این املاک، فروشنده باید اعتبار نامه وراثت را به خریدار و مشاور املاک نشان دهد.

۴– مراجعه به شهرداری هم یکی از نکات بسیار مهمی است که خریدار باید حتماً آن را انجام دهد. خریدار باید به شهرداری رفته و از رهن و پلمپ نبودن ملک اطمینان حاصل نماید.

۵– با گرفتن کد رهگیری ملک از مالک حقیقی آن مطمئن شوید و اطمینان پیدا کنید که این ملک به فرد دیگری، فروخته نشده باشد.  

۶– خریدار باید دقت کند که اقدام به خرید ملک مشاعی یا اشتراکی با چندین صاحب نکند.

۷– خریدار با مراجعه به شهرداری، باید آمار کاربری و نوع فعالیت ملک را بگیرد. همچنین باید مطمئن شود که ملک شاکی خصوصی نداشته باشد.

این نکات از مهمترین نکاتی هستند که باید برای اینکه خریدی مطمئن انجام دهید، حتماً به آنها توجه نمایید.

 

مطالب مهم دیگر
مهمترین نکات قبل از خرید زمین

نکات مهم در خرید املاک

نحوه رسمی کردن املاک قولنامه‌ای

بعد از آشنایی با نحوه معاملات املاک بدون سند، نوبت به آن رسیده است که با روش سند گرفتن و رسمی کردن آنها آشنا شوید. برای گرفتن سند رسمی باید به هیئت حل اختلاف محله‌ای که ملک در آن قرار دارد، مراجعه کنید. در این هیئت مشکل ملک را بیان کرده و درخواست صادر کردن سند رسمی برای آن کنید. قبل از صادر کردن سند، ۲ بار این ملک را در رسانه‌های عمومی معرفی کرده و درباره آن اطلاع رسانی می‌کنند. اگر با گذشت دو ماه هیچ خبری از مالک یا مالکین دیگری نشود، سند رسمی ملک را صادر می‌نمایند. اگر کسی موفق به خرید ملک بدون سند شود و بتواند سند آن را بگیرد سودی هنگفت کسب می‌نماید، چون قیمت ملک با سند گرفتن افزایش پیدا می‌کند.

نحوه رسمی کردن املاک قولنامه‌ای

کلام آخر

اعتبار قولنامه که برای معاملات املاک بدون سند به کار گرفته می‌شود، از نظر حقوقی پایین نمی‌باشد. اما امکان خطا و کلاهبرداری در این شیوه از معامله  بسیار زیاد است. اگر بتوانید نهایت دقت را در این گونه معاملات به کار گیرید، با خریدی موفق رو به رو خواهید بود. برای اینکار باید سراغ مشاورین املاک مطمئن و معتبر بروید. مشاور املاک با راهنمایی شما و معرفی مدارکی که جهت اطمینان پیدا کردن از ملک برای شما مفید هستند، کمک زیادی خواهد کرد.

اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *