نحوه محاسبه عیار و ارزش وزنی طلا

طلای زینتی

در این مقاله بسیار مهم به بررسی و محاسبه ارزش ذاتی و واقعی طلا می‌پردازیم. طلا در اصل نوعی از فلزات  گرانبها است که از زمان های باستان مورد استفاده انسان قرار گرفته است.دانشمندان بر این باورند  که تا کنون از پوسته زمین حدود ۹۵۰۰۰ تن طلا استخراج شده است. یکی از موارد مهم اثر گذار در قیمت طلا عیار می‌باشد. البته عیار مربوط به تنها طلا نیست و کل فلزات را شامل می شود. عیار واحد اندازه گیری خلوص آلیاژهای طلا و سایر فلزات است. در حقیقت میزان خلوص هر فلز رو با عیار تعیین می‌کنند.

به عنوان مثال عیار ۲۴ در طلا یعنی طلای ما خلوص بسیار بالایی دارد و ناخالصی آن نزدیک به صفر است و به میزانی که عدد این عیار کمتر شود ناخالص‌های موجود در طلا افزایش می‌یابد. مثلا طلای با عیار ۱۸ ارزان تر است از طلای با عیار ۲۱ و طلای با عیار ۲۱ ارزان تر است از طلای با عیار ۲۴٫ در حقیقت عدد ۲۴ به عنوان یک واحد کامل عیار طلا می‌باشد. عیار سکه تمام بهار آزادی معادل ۹۰۰ از ۱۰۰۰ بوده و یا ۲۱٫۶ از ۲۴ می‌باشد و وزن آن ۸٫۱۳۳ گرم است.

مهمترین عوامل در ارزش گذاری طلا قیمت و خلوص آن می‌باشد. که خلوص بر اساس عیار طلا تعیین و در نهایت ارزش گذاری می‌شود. به عیار ، قیراط نیز می‌گویند.

 

عیار وزنی طلا

 

عدد k روی طلا نماد چیست؟

k مخف کلمه karat یا عیار می باشد مثلا k18 به معنی‌ عیار ۱۸ می‌باشد. ممکن است برخی از طلاهایی که خریداری کردین خصوصا سرویس طلاهای خارجی  واژه ۲۱k یا ۲۲k بر روی آنها درج شده باشد و این به معنای عیار ۲۱ از ۲۴ یا عیار ۲۲ از ۲۴ است.

 

مطالب مهم دیگر
اصطلاحات حقوقی مهم در قراردادهای مسکن

 

انواع واحدهای طلا

اونس

گرم

سوت

مثقال

 

 

انواع اشکال نگهداری از طلا

شمش

سکه

طلای زینتی و جواهرات

طلای اب شده

 

اشکال طلا

 

 

معیار تعیین قیمت طلا در ایران

اگر عامل قیمت دلار را کنار بگذاریم به طور سنتی می‌توان گفت نرخ طلا در ایران از بالا رفتن و یا پایین رفتن قیمت سکه بهار آزادی تاثیر می‌پذیرد. ولی در دیگر کشورهای جهان معیار قیمتی گذاری نرخ انس جهانی طلا بر اساس قیمت دلار آمریکا می‌باشد.

 

 

نحوه محاسبه و ارزش گذاری گرم طلا

هر اونس طلا در سیستم معمولی و واحد متریک حدود ۲۸٫۳۴ است. ولی برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بها، یعنی طلا، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم از اونس بین‌المللی تروا استفاده می‌شود که معادل ۳۱٫۱۰۳ گرم طلای ۲۴ عیار است.

اگر ما بهای اونس جهانی را حدود ۲۰۰۰ دلار و قیمت دلار در داخل کشور را میانگین ۲۵ هزار تومان فرض کنیم. داریم که:

۲۰۰۰ * ۲۵۰۰۰  =  50.000.000 میلیون تومان (ارزش اونس طلا در داخل کشور)

 

حال اگر این ۵۰ میلیون تومان را تقسیم بر گرم بین المللی اونس طلا یعنی ۳۱٫۱۰۳ بکنیم، قیمت یک گرم طلای ۲۴ عیار برای ما به دست می‌آید که گرد شده آن برابر ۱٫۶۰۷٫۰۰۰ تومان است. پس یک گرم طلای ۲۴ عیار حدود ۱٫۶۰۷٫۰۰۰ تومان قیمت دارد.

 

ولی در ایران یک گرم طلای ۱۸ عیار عمومیت دارد و ما می‌خواهیم الان قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار (طلای با ناخالصی بیشتر) را محاسبه کنیم که می‌شود:

۱٫۶۰۷٫۰۰۰ * ۱۸/۲۴ = ۱٫۲۰۵٫۲۵۰ ≈ ۱۲۰۵۰۰۰

این یعنی که یک گرم طلای ۱۸ عیار در داخل کشور حدود ۱٫۲۰۵٫۰۰۰ تومان قیمت دارد. بجای ۱۸/۲۴

 

میتوانیم عدد ۰٫۷۵ را هم بزاریم یعنی یک گرم طلای ۱۸ عیار معادل ۰٫۷۵ یک گرم طلای ۲۴ عیار ارزش دارد. عدد ۷۵۰ که بر روی برخی از سکه های طلا می‌بینید نیز همین عدد ۰٫۷۵  هستش که اونجا بر اساس ۱۰۰۰ تومان معیار گذاری شده است. یعنی چه بگوییم عیار ۷۵ از ۱۰۰  چه بگوییم ۷۵۰ از ۱۰۰۰ هر دو یکی هستند.

انواع محاسبات طلا

 

مطالب مهم دیگر
علت مقبولیت جهانی طلا چیست؟

 

حالا ازتون سوال دارم شما به ما بگین که یک گرم طلای ۲۰ عیار چه قیمتی داره؟

جواب:  کافیست که در فرمول بالا به جای عدد ۱۸ عدد ۲۰ را بگذارید تا قیمت یک گرم طلای ۲۰ عیار در داخل کشور برای شما به دست بیاید.

۱٫۶۰۷٫۰۰۰ * ۲۰/۲۴ = ۱٫۳۴۰٫۰۰۰  (عدد نهایی را گرد کردیم)

روش بالا ساده ترین روش محاسبه ارزش طلا است.

 

 

صندوق های طلا

 

 

نحوه محاسبه و ارزش گذاری مثقال طلا

بر خلاف مردم معمولا طلا فروش ها با مثقال یا همون اصطلاح مظنه کار می‌کنند. پس هر جا شنیدین که صحبت از مظنه طلا می‌کنند، منظور همان قیمت مثقال طلا که معادل ۴٫۶۰۸ گرم است، میباشد.

قیمتی که برای یک مثقال طلا اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ معادل ۱۷ عیار است. اما قیمت هر گرم طلا با عیار ۷۵۰ که معادل ۱۸ عیار است ، تعیین می شود.

حال برای محاسبه یک مثقال طلای ۱۷ عیار ابتدا میایم با فرمول ساده مثال قبل قیمت یک مثقال طلای ۲۴ عیار را حساب می‌کنیم که از قبل داشتیم:

 50000000/ ۳۱.۱۰۳   = ۱٫۶۰۷٫۰۰۰ بهای یک گرم طلای ۲۴ عیار

 

حالا داریم که:

۱٫۶۰۷٫۰۰۰ *  ۴٫۶۰۸   = ۷٫۴۰۵٫۰۰۰    قیمت یک مثقال طلای ۲۴ عیار

 

حالا ما قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار که عرف بازار داخل کشور است رو می‌خواهیم  به دست بیاریم کافیست که قیمت یک مثقال طلای ۲۴ عیار را ضربدر عدد ۰٫۷۰۵ بکنیم.

(عدد ۰٫۷۰۵  از تقسیم عدد ۱۷ بر ۲۴ به دست آمده که ۰٫۷۰۸ می‌شود که در ایران آن را ۰٫۷۰۵ در نظر می‌گیرند)

۷٫۴۰۵٫۰۰۰  *  ۰٫۷۰۵   =  ۵٫۲۲۰٫۰۰۰ تومان

یعنی قیمت یک مثقال طلا یا مظنه طلا با عیار ۱۷ برابر ۵٫۲۲۰٫۰۰۰ هزار تومان  در داخل کشور است.

( توجه کنید که برای راحتی و فهم سریعتر، اعداد به دست آمده در محاسبات را رند کردیم)

 

 

منبع:

سایت اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *