چگونه در بورس طلا و سکه بخریم

چگونه در بورس طلا بخریم

چگونه در بورس طلا بخریم؟ (آموزش خرید و فروش طلا)

دوستان و همراهان عزیز اول بورس در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کامل خرید فروش انواع طلا و سکه در بازار بورس و بازارهای فیزیکی بپردازیم.

اکثر مردم با طلا و سکه به صورت فیزیکی در انواع حالات مختلف از جمله زیور آلات، شمش طلا، طلای آب شده، انواع سکه های امامی،پارسیان و مریمی آشنا هستند. و فکر می کنند تنها از طریق فیزیکی باید به خرید و فروش طلا و سکه بپردازند. که البته این کار ریسک های بالایی از جمله ریسک نگهداری و سرقت طلا را به همراه خود دارد.

خرید طلا در بورس

چرا طلا؟

طلا به عنوان یک کالای محبوب میان تمام مردمان جهان شناخته شده است و از قدیم الایام جای خود را در سبد سرمایه گذاری مردم باز کرده است، چون معمولا این فلز در طی گذشت زمان چندین برابر افت خود رشد را تجربه می‌کند. همچنین نسبت به نگهدارای دارایی های مثل خودرو و ارز استحکام بالاتری دارد و به مرور زمان دچار آسیب دیدگی نمی شود. چرخه سرمایه گذاری مشخص کرده است که نگهداری طلا همیشه سود آور بوده است و به عنوان یکی از سپرهای قوی و کارآمد در مقابل شرایط تورمی کشور می‌باشد.

 

 

چرا طلا

 

روش های مختلف خرید انواع طلا در بورس

گواهی سپرده سکه طلا

شمش طلا از بازار فیزیکی بورس کالا

صندوق های دارایی محور طلا (صندوق های تخصصی طلا)

 

روش های مختلف خرید انواع طلا در بورس

 

 

نحوه خرید سکه در بازار بورس

شما برای خرید سکه می‌توانید به جای مراجعه به بازار فیزیکی طلا (سبزه میدان یا راسته طلا فروش‌های جمهوری) گواهی سکه طلا خریداری نمایید. از اسفند ماه سال ۱۳۹۴ بود که ابزار گواهی سپرده طلا به بازار بورس آمد که جایگزین مطمئن و امنی برای خرید سکه فیزیکی شد. بعد از این تاریخ حتی این امکان به وجود آمد افرادی که سکه های طلا دارند بتوانند با پر کردن فرم‌های مخصوص نزد کارگزاری‌های مرتبط سکه های فیزیکی خود را به انبارهای مخصوص سکه تحویل دهند و بجای آن گواهی سکه دریافت بکنند.

 

نحوه خرید سکه در بازار بورس

 

گواهی سکه چه مزیت هایی دارد؟

از اسفند ماه سال ۱۳۹۴ ابزار گواهی سپرده سکه طلا به بازار بورس ایران معرفی شد تا افراد گوناگونی که کد بورسی دارند، بتوانند برای خرید سهام سکه در بورس اقدام کنند. همچنین این امکان برای دارندگان سکه های طلا ایجاد شد که بتوانند با تحویل سکه های خود گواهی سپرده دریافت کنند. همچنین، انبارهای معرفی شده توسط بورس کالا وجود دارد که افراد می‌توانند سکه های خود را در آنجا به امانت بگذارند. انبار مورد نظر نیز براساس قوانین تعیین شده و استانداردهای لازم ابتدا اصالت سکه را تأیید کرده و سپس سکه را از دارنده تحویل می‌گیرد. ما با خرید همین گواهی از سایت tsetmc می‌توانیم دارنده‌ی غیرفیزیکی یا فیزیکی سکه طلا شویم یعنی اینکه خریدار بعد از خرید گواهی سکه یا می‌تواند همان گواهی را دوباره در بازار بورس به فروش برساند و یا می‌تواند با همران داشتن گواهی سکه و انجام هماهنگی های لازم با کارگزاری خود به بانک عامل مراجعه کرده و سکه خود را دریافت کند.

شما برای خرید سکه در بورس می‌توانید از طریق 4 بانک زیر گواهی های سکه خود را دریافت کنید.

  1. سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه سامان
  2. سکه تمام بهار تحویل ۱ روزه صادرات
  3. سکه تمام بهار تحویلی ۱ روزه رفاه
  4. سکه تمام بهار تحویلی ۱ روزه ملت

نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که گواهی‌های سکه ارائه شده در بازار بورس دارای تاریخ سر رسید مشخصی می‌باشند. یعنی تا تاریخ ذکر شده شما حتما باید گواهی سکه خود را در بازار نقد کنید اگر تا تاریخ ذکر شده گواهی سکه خود را نفروشید نماد سکه شما بسته می‌شود‌ و دیگر امکان معامله و نقد کردن آن را ندارید و برای دریافت سکه بعد از آن به زحمت می افتید و باید بر اساس ضوابط کارگزاری که از طریق آن اقدام به خرید گواهی سکه کردین، اقدام بکنید. پس پیشنهاد می‌کنم به شما که تاریخ سر رسید گواهی‌های سکه خودتان را جدی بگیرید. شاید اینجا برایتان سوالی پیش بیاید که اگر قصد نگهداری بلند مدت سکه را دارید چکار باید بکنید؟ در صورتیکه شما قصد نگهداری بلند مدت گواهی سکه که در اصل همان سکه های شما می‌باشند را دارید، باید با رسیدن به تاریخ سر رسید یا نزدیک تاریخ سر رسید، گواهی سکه خود را فروخته و گواهی سکه با تاریخ سر رسید جدیدتر تهیه بفرمایید.

معمولا گواهی های سکه بسته به تاریخی که شما آنها را تهیه می‌فرمایید بین ۱ تا ۲ سال تاریخ سر رسید دارند که از روی شماره‌های آن گواهی سپرده سکه این تاریخ سر رسید کاملا مشخص می باشد. به عنوان مثال سررسید گواهی سپرده کالایی سکه تمام بهار طرح جدید ملت مثلا نماد «تمام سکه طرح جدید0212 ملت»  دو رقم سمت راست نشان دهنده ماه و دو رقم سمت چپ نشان دهنده سال می‌باشد، یعنی این گواهی سکه تا تاریخ ۳۰ اسفند ۱۴۰۲ معتبر می‌باشد. ‌یا نماد «تمام سکه طرح جدید ۰۰۱۱ سامان» تا تاریخ ۳۰ بهمن سال ۱۴۰۰  اعتبار یا قابلیت معامله شدن دارد. برای درک مثال‌های بیشتر می‌توانید از جدول زیر استفاده نمایید.

گواهی سکه یک روزه

 

ویژگی های استفاده از گواهی سکه

۱. معاف از پرداخت مالیات و برای دریافت سکه تنها حق الزحمه انبار را می‌دهید که عدد نا چیزی می‌باشد.

۲. کارمزد کمتر نسب به خرید فیزیکی سکه از مغازه های طلا فروشی و صرافی‌ها

مطالب مهم دیگر
مهمترین نکات در خرید مسکن

۳. نقد شوندگی فوری و بدون دردسر

۴. ریسک نگهداری به شدت کمتر و امن تر

۵. غیر قابل دزدی و از بین رفتن ( چرا که حتی با گم کردن گواهی سکه خود چون این گواهی‌ها تنها به اسم شخص صادر می شوند و به هیچ عنوان قابل انتقال به غیر نمی‌باشند، هیچ کسی جز شما نمی‌تواند گواهی سکه شما را نقد و یا تبدیل به سکه فیزیکی بکند)

۶. قابلیت سپرده یا وثیقه کردن این گواهی‌ها جهت دریافت تسهیلات

۷. صرفه جویی در زمان و هزینه‌های تردد نسبت به حالت خرید و فروش فیزیکی سکه و طلا (کارمزد معاملات خرید و فروش گواهی سپرده کالایی سکه طلا 0125/00  مبلغ خرید می‌باشد. هنگام تحویل هر سکه نیز مبلغ ۵ تا ۶ هزار تومان بابت کارشناسی سکه و همچنین هزینه انبارداری به ازای هر سکه در روز معادل 130 تومان می‌باشد در تاریخ نوشتن این مقاله یعنی شهریور و مهر ۱۴۰۱)

۷. در صورت نیاز به تبدیل گواهی خود به سکه فیزیکی چون از نهاد معتبر و خزانه بانک سکه خود را دریافت می‌کنید عملا ریسک دریافت سکه تقلبی برای شما به صفر می‌رسد. (چون معمولا سکه در پک‌های پرس شده قرار دارد اخیرا مشاهده شده که عده ای سکه های تقلبی را در این پک‌ها پرس کرده و بجای سکه‌ی اصلی در بازار به فروش می‌رسانند که تشخیص آن از روی پک کار بسیار سختی است)

گواهی سکه

 

چگونه گواهی سکه را بخریم؟

برای خرید گواهی سکه می توانید مانند خرید سهام عمل بکنید و البته یک نکته دارد که در ادامه خدمتتان عرض می‌کنیم . شما با جستجو کردن نماد سکه در پنل کارگزاری یا سایت tsetmc.com می توانید گواهی سکه های مجاز به خرید فروش در بازار را مشاهده کنید و اقدام به خرید آنها نمایید.

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که هر یک عدد سکه کامل تمام بهار آزادی معادل ۱0۰ عدد گواهی سکه طلا می‌باشد. یعنی اگر در تاریخ امروز به عنوان مثال قیمت سکه تمام بهار آزادی ۱۴.۵۰۰.۰۰۰ هزار تومان باشد، در بورس هر گواهی سپرده طلا ۱۴۵.۰۰۰ هزار تومان ارزش دارد. یعنی شما گواهی سکه طلای خود را از طریق هر کدام از ۵ بانک عامل این کار و در هر تاریخ سر رسیدی که بخواین تهیه بکنین نیاز است که برای خرید یک عدد سکه بهار آزادی ۱0۰ گواهی سپرده طلا سفارش بدهید یا اگر قصد خرید ۲ سکه بهار آزادی را دارین، ۲۰۰ گواهی سپرده طلا سفارش دهید. سفارش‌های سکه برای تایید نزد کارگزاری ها حتما باید مضربی از عدد ۱۰ باشند تا در سیستم خرید و فروش کارگزاری ثبت بشوند. مثلا خرید یا فروش  ۱0۰ عدد گواهی سکه، ۲0۰ عدد و غیره

زمان معاملات گواهی سکه طلا در بازار بورس کالا از ساعت ۱۲ تا ۱۵ روزهای کاری و زمان پیش گشایش نیز از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ است. دامنه نوسان گواهی های سکه طلا در بازار بورس  در هر روز معاملاتی بین ۱۰+ تا ۱۰- است.

چگونه گواهی سکه را بخریم

نحوه تبدیل گواهی سکه طلا به سکه فیزیکی

شما وقتی سکه در بورس می‌خرید در اصل گواهی سکه یا سند سکه به شما تحویل داده می شود. شما طی نامه و یا شرایط خاصی که کارگزاری شما دارد. از طریق پر کردن فرم مخصوص می‌توانید در خواست تبدیل گواهی سکه طلا به سکه فیزیکی را به کارگزاری خود ارسال کنید. بعد از آن بر اساس معرفی نامه‌ای کارگزاری شما را برای دریافت سکه فیزیکی به خزانه بانک مربوط به گواهی سکه‌ای که شما خرید کرده این، معرفی می‌نماید و شما با مراجعه حضوری به خزانه بانک مربوطه و دادن نامه کارگزاری و مدرک شناسایی خود می‌توانید سکه خود را به صورت فیزیکی دریافت کنید.

صندوق‌های طلا نیز مانند گواهی های سپرده طلا دارای ویژگی عدم سرقت، کارمزد کمتر، معاف از مالیات و نقد شوندگی سریع می باشند و  عملا تمام ویژگی هایی که گواهی های سپرده طلا دارند را در خود دارا می‌باشند.

 

نحوه تبدیل گواهی سکه طلا به سکه فیزیکی

 

صندوق های طلا چیست؟

شما همانطور که قصد خرید سکه به منظور کسب سود یا سرمایه گذاری را دارید می‌توانید بجای سکه از یونیت‌های (واحدهای سرمایه‌گذاری) صندوق های طلا نیز استفاده بکنید. تجربه نشان داده حتی در سال‌های خرید خود واحدهای  صندوق های طلا نسبت به گواه سپرده سکه سود بیشتری به سهامداران خود داده است. ویژگی مهمی که وجود دارد این است شاید شما سرمایه خرید یک سکه طلا در بورس که حداقل میزان خرید است را نداشته باشید ولی می‌توانید با مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار تومان هم از خرید واحدها (یونیت های) صندوق های طلا استفاده بکنید و از منافع آن بهره مند شوید، و لزوما نیاز نیست سرمایه درشتی داشته باشید.

صندوق‌های طلا در بازار بورس عموما به صورت تخصصی عمده دارایی خود را روی طلا سرمایه‌گذاری کرده اند و تنها بخش کوچکی از این صندوق ها ممکن است شامل سهام شرکت ها یا اوراق دولتی درآمد ثابت باشد. این ویژگی در شرایط نزولی شدن قیمت طلا موجب می‌شود که به دارندگان واحدهای صندوق‌های طلا زیان کمتری وارد شود. در واقع طلا دارایی پایه این صندوق ها می‌باشد که در کنار آن با شرایط و استفاده از گزینه‌های دیگر مدیران این صندوق‌ها ریسک سرمایه‌گذاری برای خریداران واحدهای طلا را به حداقل می رسانند. ‌سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها همانند خرید خود طلا یا شمش طلا یا انواع طلای آب شده از بازار است. اگر قیمت طلا رشد کند قیمت واحد‌های این صندوق‌ها نیز رشد خواهد کرد سودی که شما قرار بوده از نگهداری طلای فیزیکی به دست بیاورید، از داشتن یونیت‌های این صندوق‌ها هم می‌توانید همان سود را بدست بیاورید. پس شما برای تهیه طلای فیزیکی بجای خرید از بازار می‌توانید واحدهای صندوق‌های طلا را خریداری نمایید که نسبت به خرید فیزیکی طلا کارمزد کمتری نیز دارد.

صندوق های طلا چیست؟

 

 

صندوق های تخصصی طلا در بازار بورس ایران

۱.  صندوق سرمایه‌ گذاری پشتوانه طلای لوتوس

صندوق طلای لوتوس با نماد «طلا» در بورس کالا در حال فعالیت تخصصی روی طلا می‌باشد. این صندوق جز اولین صندوق هایی بوده که در زمینه طلا شروع بکار کرده است. دارایی پایه و اصلی این صندوق طلا و خصوصا طلای ۱۸ عیار می باشد. این صندوق طی یکسال گذشته بالای ۱۰۰ درصد به دارندگان خود سود داده است. شما برای خرید فروش و دریافت قیمت روز این صندوق می‌توانید به سایت  tsetmc.com  مراجعه نمایید.

مطالب مهم دیگر
شاخص های مهم سرمایه گذاری در بازار مسکن

۲.  صندوق طلای کیان

این صندوق نیز جزء صندوق های تخصصی و اصلی طلا می باشد. نماد این صندوق «گوهر» است که در بورس کالا در حال فعالیت است. دارایی پایه صندوق طلای کیان علاوه بر طلای ۱۸ عیار، سکه طلا هم می‌باشد. این صندوق نیز در یکسال اخیر بالای ۱۰۰ درصد سود به سهامداران خود داده است و اطلاعات آن در سایت tsetmc.com در دسترس می‌باشد.

۳.  صندوق سرمایه‌ گذاری پشتوانه طلای مفید

این صندوق نیز جزء صندوق های تخخصی در زمینه طلا بود که با نماد «عیار» در بورس کالا در حال فعالیت می‌باشد.  این صندوق با نماد «عیار» در بورس کالا در حال فعالیت است.

۴.  صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان

این صندوق هم جزء صندوق های مهم فعال در زمینه طلا می باشد که با نماد «زر» در بورس کالا در حال فعالیت است. نسبت به سه صندوق دیگر این صندوق از نظر سود‌دهی در سال اخیر مقداری ضعیف‌تر عمل کرده و بازده‌ی کمتری داشته است.


صندوق های تخصصی طلا

 

چگونه پر بازده‌ترین صندوق را شناسایی کنیم؟

شما برای بررسی عملکرد و بازدهی کلیه صندوق های طلا، صندوق های درآمد ثابت، صندوق های مختلط و سهامی می‌توانید به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس fipiran.com مراجعه نمایید. از قسمت منوی بالای صندوق‌ها وارد بخش فهرست صندوق‌های سرمایه‌گذاری شوید، سپس در این قسمت با کلیک کردن روی اسم هر صندوق صفحه اطلاعات و عملکرد آن صندوق برای شما باز می‌شود و از این طریق می‌توانید مقایسه کنید که در ماه های اخیر کدام صندوق عملکرد بهتری نسبت به سایر صندوق ها داشته است تا به راحتی بتوانید بهترین صندوق را خودتان انتخاب کنید.

 

 

پر بازده‌ترین صندوق

 

نحوه خرید و فروش صندوق های طلا

شما برای خرید و فروش صندوق های طلا می‌توانید هم از  طریق سایت صندوق ها اقدام به ثبت نام و خرید و فروش واحدهای صندوق بکنید. یا با داشتن کد بورسی می‌توانید از طریق پنل کارگزاری که در اختیارتان قرار گرفته از قسمت جستجوی نماد در ساعات تعیین شده (۹ تا ۱۵) اقدام به خرید و فروش ۴ نماد صندوق‌های تخصصی طلا در بازار بورس تهران بکنید. دامنه نوسان در صندوق‌ های مبتنی بر طلا، روزانه ۱۰ درصد است.

 

 

نحوه خرید و فروش صندوق های طلا

نحوه خرید شمش طلا از بورس

بجز خرید گواهی سپرده طلا یا گواهی سکه و همچنین صندوق های طلا شما امکان خرید شمش طلا از بازار فیزیکی بورس کالا را هم دارید. نکته‌ای که هست اینه که بازار فیزیکی بورس کالا دارای پنل و کد بورسی مخصوص به خود می‌باشد. یعنی همانطور که شما برای استفاده از خدمات کارگزاری برای خرید و فروش سهام نیازمند دریافت کد بورسی از کارگزاری خود هستین برای خرید فروش شمش طلا یا هر کالایی که مختص به بورس کالا می‌باشد شما موظف به اخذ کد بورس کالا می‌باشید. البته خرید شمش طلا یا هر کالای فیزیکی که در بورس کالا معامله می‌شود دارای شرایط و ضوابط خاص خود می‌باشد. به عنوان مثال برای خرید شمش طلا در بورس کالا شما باید حد‌اقل ۱ کیلوگرم و حداکثر ۵ کیلوگرم شمش طلا سفارش بدهید. برای خرید گاهی نیاز است اعتبار و اطلاعات لازم را در اختیار کارگزاری خود قرار دهید تا آنها سفارش های شما را ارسال کنند. معمولا برای کسب بازدهی بیشتر خرید شمش های با وزن بالاتر بازدهی بهتری دارد. چون شما یک هزینه ضرب را پرداخت می‌‌کنید. مثلا شما برای خرید شمش ۵ گرمی یک هزینه ضرب می‌دهید و برای خرید ۵ شمش یک گرمی ۵ هزینه ضرب باید پرداخت کنید.

 

نحوه خرید شمش طلا از بورس

مراحل خرید شمش طلا به صورت خلاصه

۱. اخد کد بورس کالا

۲. ثبت درخواست در پنل کارگزاری و تماس گرفتن جهت هماهنگی بیشتر با کارگزاری مربوطه

۳. واریز ۱۰ درصد ارزش معامله به حساب وکالتی. خریدار باید تا قبل از ساعت ۱۲ روز معامله ،  ۱۰ درصد از ارزش معامله را به حساب وکالتی که نزدک بانک منتخب باز کرده، واریز کند تا کارگزار بتواند درخواست خریدار را اعمال کند(بلوک کند) و معامله را انجام دهد.

(منظور از حساب وکالتی حسابی است که به حساب تعریف شده شما در کارگزاریتان متصل می شود، که این حساب باید نزد بانک های منتخب و مورد تایید کارگزاری شما باز شود. بعد از طی شدن مراحل لازم و تکمیل فرم‌های مرتبط، به کارگزاری خود وکالت می‌دهید وجوه مورد نیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب بانکی مشتری یعنی همان حساب وکالتی خودتان در بانک مسدود کند. بعد از موفق انجام شدن معامله وجله بلوک شده در حساب وکالتی شما نزد بانک با حساب کارگزاری شما منتقل می‌شود و در صورتیکه معامله انجام نشود مبلغ پرداختی شما از بلوکی در آمده و در حساب‌تان آزاد می‌شود)

خرید شمش طلا

 

فروشندگان شمش طلا در بورس کالا عبارتند از:

شرکت طلای زرشوران

شرکت مواد معدنی ایران

زر معدن اختران

 

 

گواهی سکه

نتیجه گیری پایانی

به طور کلی خرید و فروش طلا در بورس یک روش امن و دارای مزیت های بالا نسبت به خرید و فروش طلا از بازارهای فیزیکی است. در حقیقت چه به عنوان خرید و فروش چه به عنوان سرمایه‌گذاری افراد شرایطی که مطلوب‌تر و امن‌تر برای آنها باشد را می‌پسندند. همچنین در مورد گواهی های سپرده طلا که هر ۱۰۰ واحد آن برابر یک عدد سکه بهار آزادی می‌باشد، متوجه شدیم که دارای تاریخ سر رسید هستند که تا قبل از اتمام تاریخ سر رسید باید فروخته شوند و یا تبدیل به گواهی سپرده‌های با تاریخ سر رسید جدیدتر بشوند. البته افرادی که قصد خرید سکه فیزیکی مطمئن را دارند، می‌توانند با خرید گواهی‌های سکه از بازار بورس و هماهنگی با کارگزاری خود از مخزن بانک‌های عامل سکه خود را تحویل بگیرند.

اگر که سوالی یا نظری در این مورد دارید در کامنت‌های زیر مقاله از ما بپرسین. باعث افتخارمون هستش که بتونیم در خدمت شما رفقای عزیز و با معرفت باشیم.

منبع: سایت اول بورس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *