شناخت جامع ارز شیبا

تصویر شاخص ارز شیا

یکی از ارزهای دیجیتالی که این روزها سر و صدای زیادی ایجاد کرده و توانسته سودهای خیلی خوبی به خریداران خود بدهد ارز شیبا با نماد SHIBA INU میباشد. در تاریخ حال حاضر نگارش این مقاله ارز شیبا در مدت زمان کوتاهی توانسته است بعنوان دهمین ارزدیجیتال معتبر در سایت کوین مارکت کپ ایندکس شود. این ارز در حال حاضر یعنی نوامبر 2021 توانسته سهم ۱.۲۳ درصدی از کل بازار را به خود اختصاص دهد.

ارز شیبا با الهام گرفتن از ارز دیجیتال دوج کوین ساخته شده است. این ارز با شعار قاتل دوج کوین وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است. این ارز  دیجیتال که در واقع نوعی میم کوین محسوب می‌شود و نمادی به شکل سگ دارد. میم کوینها  Memecoin ارزهایی بودند که از یک شوخی آغاز بکار کردند  یعنی عکس این ارز ابتدا بصورت شوخی در فضای مجازی پخش شده بود که بعدها تبدیل به یک ارز محبوب یا به عبارتی یک شوخی خیلی جدی شد.

ارز دیجیتال شیبا نخستین بار توسط شخص ناشناسی با اسم مستعار Ryoshi پایه‌گذاری و وارد بازار رمزهای دیجیتال و صرافی‌های مطرح جهان شد و در مدت کوتاهی نیز توانست در ایران نیز به شهرت زیادی دست پیدا کند. هدف از بنیانگذاری این ارز رقابت با ارز دوج کوین بوده است. چون شیبا جز ارزهای میم کوین یا شوخی بود خیلی از اساتید بازار آن را جزء پروژه های پانزی یا شت کوین‌ها تخمین زده بودند ولی در ابتدای کار خود توانست با رشدهای انفجاری شدید توجه سرمایه گذاران و تریدرهای زیادی را در بازارهای جهانی به سمت خود جلب کند.

مطالب مهم دیگر
درس هایی از بحران مالی سال ۲۰۰۸

ارز شیبا چون بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم سوار است جز توکن‌ها می باشد. همانطور که از قبل میدانید ارزهای دیجیتالی که شبکه بلاکچین مخصوص به خود را دارند مثل بیت کوین و ترون جز کوین‌ها قرار میگیرند و طبیعتا به همین دلیل در رتبه بالاتری نسبت به سایر ارزهای فاقد شبکه بلاکچین مجزا به خود قرار می‌گیرند. انتشار ارز شیبا توسط بنیانگذار خود ابتدا به میزان 10 به توان 15 عدد یعنی معادل هزار تریلیون بود که تنها نیمی از آن روی شبکه اتریوم قرار گرفت و نیم دیگر آن توسط بنیانگذار اتریوم به جهت درمان بیماری و احداث درمانگاه به کشور هند بخشیده شد.

 

تصویر ارز شیبا

در ساخت این ارز دیجیتال از شکل سگ روی ارز دیجیتال دوج کوین الهام گرفته شده است.

تصویر ارز شیبا

 

مقایسه ارز شیبا با ارز دوج کوین

  • هدف از بنیان شیبا نشان دادن توان پروژه های بدون حامی مالی بود در حالی که دوج کوین با حمایت افرادی بزرگی همچون ایلان ماسک بنا شد.
  • هر دو جز ارزهای شوخی بازار در ابتدا بودند.
  • دوج کوین نهمین ارز معتبر و شیبا در پله بعدی آن قرار دارد.
  • ارزش بازار هر دو حدود 35 میلیارد دلار است که در حال حاضر ارزش بازاری دوج کوین اندکی بیشتر از شیبا است.
  • تعداد توکن های ارز شیبا محدود ولی ارز دوج کوین نامحدود است.
  • ارز دوج کوین شبکه بلاک چین اختصای خود را دارد در حالیکه که شیبا شبکه بلاکچین اختصاصی ندارد.
  • ارز شیبا توکن است  ولی ارز دوج ، جزء کوین ها محسوب می‌شود.
  • شیبا قیمت پایینتری نسبت به دوج دارد( قیمت شیبا حدود 0.00006358 دلار میباشد و قیمت دوج در حال حاضر نگارش این مقاله 0.2657 دلار می‌باشد)
  • بعلت نوسان‌های بالا ارز شیبا مورد توجه بسیاری از تریدرهای حوزه رمز ارزها قرار گرفته است.
  • تاثیر پذیری بیشتر ارز شیبا از اخبار و اتفاقات بیرونی و نظرات افراد بزرگی همچون ویتالیک بوترین مؤسس اتریوم و ایلان ماسک مالک شرکت هلدینگ تسلا موتورز بیشتر است نسبت به دوج. چون شیبا توکن بوده و همانند دوج کوین شبکه مستقل بلاک چینی ندارد.

 

توکن های شیبا

SHIB، LEASH و BONE که تعداد انتشار آنها به ترتیب برابر هزار تریلیون واحد، 107،646 و 250 میلیون واحد میباشد. توکن BONE بیشتر در صرافی مخصوص خود ارزش شیبا یعنی  ShibaSwap جهت انجام معاملات کاربرد دارد.

چون ارز شیبا به یکباره و بدون برنامه و هدف مشخصی ایجاد شده و نوسانات عجیبی دارد همچون نوسان 250 درصدی در یک روز ، موجب شک و عدم اعتماد بسیاری از کارشناسان حوزه رمز ارزها شده است. که مهمترین موارد آن عبارتند از:

مطالب مهم دیگر
ارز و انواع ارزها

1- نداشتن بنیانگذار و مؤسس مشخص

2- انتشار وایت پیپر (سند سفید) چند مدت بعد از انتشار این ارز

3- رشدهای عجیب و بدون دلایل بنیادی خاص در مدت زمان کوتاه که همچنان که موجب سود عده‌ای شده موجب ضررهای خیلی شدید بعلت افت‌های ناگهانی قیمت خود شده است. همچنین این ارز از توییت های افراد مشهور همچون ایلان ماسک نیز تاثیرات نوسانی زیادی میگیرد.

4- کارشناسان اعتقاد دارند چون شیبا از بستر بلاک چین اتریوم الهام میبرد و شبکه اختصاصی بلاک‌چینی برای خود ندارد جز شت کوین‌ها بوده و با خالی کردن اسپانسر این ارز ممکن است به شدت افت کند یا حتی نابود شود.

 

ارز شیبا

 

نحوه خرید و فروش ارز شیبا

شما برای خرید و فروش ارز دیجیتای شیبا یا همان شیبا اینو می‌توانید در صرافی‌های داخلی از نوبیتکس و والکس و در صرافی های خارجی از بیشتر صرافی ها همچون بایننس، کوکوین استفاده کنید. همچنین با پر رنگتر شدن نقش صرافی‌های غیرمتمرکز بدلیل شرایط آسان و عدم نیاز به احراز هویت میتوانید از صرافی‌های هات بیت، بیت مات، Gate.io، یونی سواپ، بیت فارکس، پولونیکس، هو HOO و کوین کانگ استفاده کنید. جالب است بدانید که خود ارز شیبا هم صرافی غیرمتمرکز اختصاصی خودش را دارد که اسم آن ShibaSwap می‌باشد.

 

ارز شیبا

 

بررسی ها و پیشبینی ها در مورد شیبا

شیبا اینو بعد از جهش فوق‌العاده ایکه در اردیبهشت ماه سال 1400 داشت سقوط ناگهانی را تجربه کرد و بعدا مجدد متعادل شد. در ترید این ارز باید به شدت اخبار و توییت افراد سرشناس را روزانه رصد کرد و حتما در ترید این ارز مدیریت سرمایه خیلی زیاد رعایت شود چون  این ارز میتواند موجب از دست رفتن بخش عمده ای از سرمایه شما در مدت زمان کوتاهی شود. با عقب نشینی شیبا اینو به سطح 0.000021 دلار ، نهنگ ها بیش از 31 میلیارد دلار SHIB را دامپ کردند. با این حال ، SHIB توانست طی یک روز مجددا به سطح 0.000030 دلاری بازیابی شود.

SHIB توانست در چند هفته اول اکتبر، به تنها آلت کوین سبز بازار تبدیل شد. رسانه های اجتماعی نیز ،طی روند صعودی SHIB در این ماه ، از آن حمایت کردند.

 

منبع: آکادمی علمی اول بورس

2 دیدگاه برای “شناخت جامع ارز شیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *