صندوق های درآمد ثابت و ETFها

صندوق درآمد ثابت

صندوق های درآمد ثابت یکی از گزینه های سرمایه گذاری کم ریسک هستند که برای محافظت از سرمایه خود و کسب سود مطمئن و کم ریسک یا بدون ریسک می توانید از آنها استفاده کنید.

صندوق های درآمد ثابت به دو صورت تقسیم سود می‌‌کنند.

مورد اول صندوق هایی که به شما سود پرداخت می‌ کنند مانند صندوق با درامد ثابت البرز.

مورد دوم صندوق هایی که قیمت یونیت هاشون افزایش پیدا میکند و سود به شما نمی‌دهند ولی از افزایش قیمت یونیت ها یا واحدهای صندوق شما کسب سود می‌کنید. مانند صندوق اعتماد

صندوق های که سود تقسیم می‌کنند معمولا بعد از پرداخت سود NAV یا خالص ارزش واحدهای اون صندوق به قیمت اسمی خود بر می‌گردد. ولی در صندوق هایی که افزایش قیمت یونیت ها را داریم شما برای دریافت و شناسایی سود حتما باید خود واحدهای صندوق را بفروشید.

 

صندوق های ETF

به آن دسته از صندوق ها ائم از درآمد ثابت، مختلط یا سهامی که تنها در بازار بورس معامله می‌شوند صندوق های ETF یا صندوق های قابل معامله در بورس می‌گویند.

 

بررسی روند سود دهی

برای دیدن تاریخچه سود دهی و عملکرد صندوق های درآمد ثابت چندین راه وجود دارد.

اگر صندوق درآمد ثابت شما به صورت صدور و ابطالی باشد شما به راحتی از طریق مراجعه به سایت صندوق قسمت بازده صندوق میزان درصد سود و نحوه عملکرد صندوق را مشاهده کنید.

اگر صندوق درآمد ثابت شما به صورت خرید و فروش در بازار بورس یا همان ETF باشد شما براحتی با مرجعه به تابلوی TSETMC اون سهم نحوه عملکرد و سود تقسیمیش رو بررسی کنین.

مورد سوم که برای هر دو حالت صدق می‌کند و دقیق نیز می‌باشد مراجعه به آدرس https://fund.fipiran.ir  (قسمت صندوق‌های سایت Fipiran) است که می‌توان عملکرد ماهانه و سالانه کلیه صندوق های سرمایه گذاری با درامدثابت و دیگر صندوق ها را نیز در این سایت مشاهده کرد. جالب است بدانید برخی از کارگزاری های بزرگ بورسی همچون مفید و آگاه انواع صندوق‌های‌ETF با ریسک‌های متنوع را دارا می‌باشند که در کنار خدمات بورسی افراد می‌توانند از مزایای این صندوق ها نیز بهره مند شوند.

 

 صندوق های درامد ثابت

 

مطالب مهم دیگر
تشخیص بهترین سهام

جذابیت صندوق های درامد ثابت نسبت به سود بانکی

موارد مهمی و قابل توجهی هستند که در بیشتر مواقع مزیت سرمایه گذاری در این صندوق ها را نسبت به سپرده ها یا صندوق های بانکی بالاتر می برد. در صندوق های درآمد ثابت تنوع دارایی ها به این صورت است که حدود 75 درصد از پرتفوی سرمایه گذاری آنها در انواع اوراق با درآمد ثابت یا اوراق اخزا و اوراق قرضه انجام می پذیرد و حدود 25 درصد از دارایی این صندوق ها مجاز هستند که در بازار بورس سرمایه گذاری کنند و به میزانی بتوانند از این سرمایه گذاری در سهام سود بیشتر کسب کنند باعث می‌شود که در نهایت بتوانند به سرمایه گذاران و خریداران یونیت های صندوق خود سود بالاتری تقسیم بکنند. شما اگر بهترین مدل سود بانکی را بین 18 تا 20 درصد سالیانه در نظر بگیرید این یعنی ماهانه چیز بین 1.5 تا نهایتا 1.8 درصد سود به اشخاص تعلق میگیرد ولی با مرجعه به لیست این صندوق ها و بررسی سوابق سود دهی آنها مشاهده میکنید برخی از این صندوق‌ها در بازه های زمانی مشخصی توانسته اند بین 5 تا 15 درصد سود ماهانه به سرمایه گذاران خود بدهند. برای درک بهتر این مطلب می توانید به سایت صندوق درآمد ثابت اندیشه فردا، صندوق درامد ثابت نیکی و صندوق درآمد ثابت البرز بین سال‌های 97 تا 99 مراجعه کرده و سودهای جذاب آنها را بررسی کنید.

 

 

تفاوت صندوق های ETF با سایر صندوق‌ها

۱- سرعت و سادگی بیشتر در انجام معاملات

2- پرداخت کارمزد کمتر نسبت به صندوق های غیر ETF

۲- نقدشوندگی سریعتر (صندوق های درامد ثابت بین 2 تا 3 روز فرایند ابطال و واریز وجه به حساب سرمایه گذار در آن زمان میبرد)

 

صندوق های طلا

 

 

چند نمونه از صندوق های ETF جهانی

  • صندوق Vanguard Total Stock Market واقع در کشور امریکا در حدود 190 میلیارد دلار دارایی دارد و صندوق های ETF مهم دیگر این کشور به ترتیبVanguard Total Bond Market و Vanguard S&P 500 ETF میباشند. محسوب می شود و روزانه بیش از 100 میلیون سهم در این صندوق‌ها معامله می‌شود.
  • صندوق های ETF   NFIST و ‌‌DJIST  واقع در کشور ترکیه
  • صندوق های ETF ‌ HKTracker Fund of Hong Kong واقع در کشور هنگ کنگ از جمهوری خلق چین
  • صندوق SPDR واقع در امریکا ( می‌توان گفت معتبرترین صندوق قابل معامله در زمینه طلا در سطح جهانی می‌باشد)

 

مطالب مهم دیگر
مدیریت سرمایه و علت عدم موفقیت معامله گران

 

نمودار میزان تملک صندوق های ETF جهانی

 ETF های جهانی

 

منبع:

گروه اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *