نهادهای مالی نهادهای سپرده پذیر و غیرسپرده پذیر

نهادهای مالی

نهادهای مالی

به صورت خلاصه و مفید به بنگاه‌هایی که خدمات مالی و سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند، نهاد مالی می‌گویند. نهادهای مالی، سرمایه افراد حقیقی را با روشی مناسب و سرعت بیشتر در جریان بازار قرار می‌دهند. سرمایه‌گذاران وقتی وجوه پس اندازهای خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم در بازارهای مالی قرار دهند در واقع سرمایه‌ی خود را سپرده کرده‌اند. نهادهای مالی همگی با ابزار پول ولی به شکل‌های متفاوت کار می‌کنند. بعنوان مثال بانک‌ها پول اشخاص را در پروژه‌های مختلف یا به صورت وام با درصد سودی مشخص سرمایه‌گذاری کرده و کسب سود می‌کنند. برخی از نهادهای مالی پول را در صندوق های طلا و برخی دیگر به صورت سبدگردانی در شرکت‌های سهامی سرمایه گذاری می‌کنند و برخی نیز تنها در این زمینه مشاوره می‌دهند.

اگر بخواهیم نهادهای مالی سپرده گذار را طبقه بندی کنیم می‌توانیم به دو دسته‌ی نهادهای سپرده پذیر و فعال در بازار پول و دوم ‌نهادهای غیر سپرده پذیر در بازار سرمایه و صنعت بیمه قسمت بندی کنیم:

  • نهادهای سپرده پذیر یا فعالین در بازار پول
  • نهادهای غیر سپرده پذیر یا فعالین در بازار سرمایه و بیمه

 

 

نهادهای مالی

نهادهای سپرده پذیر

نهادهای سپرده‌پذیر در واقع واسطه‌های مالی هستند که از طریق دریافت خدمات مالی و کارمزد و دریافت حاشیه‌های سود حاصل از تفاوت اعطای وام و پذیرش سپرده فعالیت می‌کنند. مهم‌ترین این نهادها مؤسسات اعتباری و بانک ها هستند.

 

مهم ترین نهادهای مالی سپرده پذیر فعال در بازار پول عبارت‌اند از:

  • بانک‌ها
  • مؤسسات اعتباری دولتی و خصوصی
  • شرکت های تجاری
  • صندوق های سرمایه‌گذاری
مطالب مهم دیگر
نکات مهم شرکت‌های سبدگردان

 

نهادهای سپرده پذیر

 

 

نهادهای غیر سپرده پذیر

نهادهای غیر سپرده پذیر و فعال در بازار پول با کار گیری خدمات به صورت تخصصی درآمد کسب می‌کنند. مهم‌ترین این نهادها صندوق های سرمایه گذاری مشترک، شرکت های بیمه، شرکت های تأمین سرمایه بانک های سرمایه گذاری و.. هستند. تعداد نهادهای غیر سپرده پذیر در بازار سرمایه هم زیاد هستند.

کلیه نهادهای مالی فعال در بازار اوراق بهادار از دسته‌ی نهادهای غیر سپرده پذیر هستند. این نهاد‌ها بر اساس پلان‌های مختلف خود سرمایه افراد را در بخش‌های سهام، صندوق‌های مختلط و ترکیب دارایی‌های متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند. تعداد نهادهای مالی فعال در بازار پول و سرمایه زیاد هستند.

مهم‌ترین نهادهای غیر سپرده پذیر بازار سرمایه عبارت اند از:

  • شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری
  • شرکت‌های تأمین سرمایه
  • شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی
  • صندوق‌های بازنشستگی

 

نهادهای غیر سپرده پذیر

 

 

بررسی چند نهاد مالی مهم

 

شرکت های تأمین سرمایه

این شرکت ها نه بانک هستند نه شرکت سرمایه گذاری؛  این شرکت‌ها زیر مجموعه‌ی  نهادهای مالی هستند. در واقع یک واسطه‌ی مالی هستند. شرکت‌های تأمین سرمایه با فعالیت‌های متنوعی در بازار بورس مشغول به کار هستند. این شرکت‌ها به عنوان بازارگردانی، کارگزاری، معامله‌گری، پذیره نویسی، تعهد نویسی، ارزیابی ریسک مالی برای افزایش سرمایه‌گذاری و مشاوره برای ادغام شرکت ها فعالیت می‌کنند.

 

مشاوران سرمایه گذاری

این شرکت ها به نوعی شرکت تأمین سرمایه هستند. یعنی در نقش مشاوران سرمایه‌گذاری که از سازمان بورس اوراق بهادار تهران مجوز فعالیت گرفته‌اند، به عموم مردم خدمت رسانی می‌کنند. به عنوان مثال این شرکت‌ها برای مشاوره دادن به افرادی که در بورس تجربه کافی ندارند و زمانی هم برای یادگیری ندارند تا بتوانند سهام خرید و فروش کنند، کمک می‌کند. این شرکت‌ها به نام شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری مشغول به فعالیت هستند‌. در این شرکت‌ها کارشناسان و تحلیل گران و مشاوران با تجربه‌ای قرار دارند و همه روزه مشغول به تحلیل و بررسی بازار بورس و سیگنال‌های آن هستند و برای مشتریان خود سبدگردانی خواهند کرد.

مطالب مهم دیگر
انواع تیپ های شخصیتی برای سرمایه گذاری

مشاوران سرمایه‌گذاری با بررسی همه جوانب برای پیشنهادات و سیگنال های خرید و فروش به مشتریان خود پیشنهاد و مشاوره می‌دهند. البته مشاوران سرمایه گذاری اجازه‌ی تضمین سود را ندارند در واقع نمی‌توانند به خاطر نوسانات بازار بورس تضمین سود‌دهی کنند. مشتریان با علم بر عملکردهای پیشین مشاوران سرمایه‌گذاری به این شرکت‌ها اعتماد خواهند کرد. البته سازمان بورس مراحل بسیار سختی برای مجوز دادن به سازمان های که قصد مشاوره و سبد گردانی دارند، را گذاشته است تا مشاوران دارای مجوز عملکرد و بازدهی خوبی برای سرمایه‌های در دست خود به وجود بیاورند.

 

شرکت های پردازش اطلاعات مالی

این شرکت‌ها اطلاعات کافی برای تصمیم گیری‌های به موقع برای سرمایه‌گذاران دارند. هر کدام از این شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی که در بازار سرمایه هستند، اطلاعات بورسی و فرابورسی معاملات و گزارش های مالی خود را در سایت رسمی مختص به خود ارائه می‌دهند. شرکت‌های‌ پردازش اطلاعات مالی نسبت به شرکت‌های دیگر تخصصی تر عمل کرده و اطلاعات مالی را به حالت های مختلف و کاربردی پردازش می‌کنند و در قالب خدمات مالی خود ارائه می‌دهند. همچنین این شرکت‌ها پردازش اطلاعات شرکت‌‌های مهم بورسی را نیز انجام می‌دهند و با ارائه این اطلاعات با ارزش به سرمایه‌گذاران باعث سرعت بخشیدن در تصمیم گیری آنها می‌شوند.

تامین سرمایه

 

منبع: اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *