فاینانس و یوزانس

فاینانس

دسترسی سریع

 

بخش اول : فاینانس

 

مقدمه و تعریف فاینانس

در این مقاله که در گروه اول بورس آماده شده است به بررسی جامع انواع روش‌های تامین مالی (فاینانس) و اصول اقتصادی آن  و همچنین قراردادهای اعتباری یوزانس می‌پردازیم.

فاینانس  یک فرایند برای مهیا کردن فاند در فعالیت های تجاری می باشد و در بحث سرمایه گذاری، به تامین مالی از طریق استفاده از منابع داخلی و خارجی و یا دریافت و استفاده از وام ارزی اطلاق می‌گردد. به عنوان تهیه فاند یا وجوه و سرمایه تلقی می شود.

فاینانس یکی از انواع روش‌های تامین مالی برای اجرای پروژه و طرح‌ها، خرید و سرمایه‌گذاری بر روی تجهیزات طرح‌های تولید و نیز خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها با کمک دریافت تسهیلات اعتباری ارزی میان مدت از مؤسسات مالی خارج است.  بطور کلی مکانیزمی است که بین سرمایه‌پذیر و سرمایه گذار قراردادی منقعد می‌گردد. و زمانی که طرح یا پروژه به بهره برداری رسید بر اساس میزان سرمایه گذاری و بهره متعلق به آن کشور, سرمایه پذیر متعهد می‌گردد که کل قیمت تمام شده طرح یا پروژه را به صورت اقساطی در اختیار کشور سرمایه گذار قرار دهد. که معمولا مدت آن بازه زمانی بین 1 تا 3 سال و مدت بازپرداخت آن بین 5 تا 15 سال است. این مدت در مورد طرح‌ها و پروژه های مختلف، متغیر می‌باشد.

قراردادهای تامین مالی (فاینانس ) که مابین منابع مختلف بین المللی ارائه کننده تسهیلات از یک سو و استفاده کنندگان از این تسهیلات از سوی دیگر بکار می‌روند، پس از انجام مذاکرات لازم و دستیابی به توافق منقعد می‌گردد. این قراردادها بطور کلی شامل مفادی است که حقوق‌، مسئولیت‌ها و تعهدات طرفین را بطور شفاف تعیین نموده و برقرار می سازد. طرفین قرارداهای مالی فاینانس می‌توانند در دو یا چند کشور یا حوزه متفاوت مستقر باشند.

اخبار مرتبط با یک صنعت

 

انواع روش های فاینانس (تأمین مالی)

فاینانس داخلی

در این روش تمام منابع مالی لازم برای اجرای پروژه ها توسط منابع داخلی سازمان تامین می‌شود.

این منابع شامل

 • آورده صاحبان سرمایه
 • فروش دارایی های سازمان
 • سپرده بانکی شرکت

فاینانس استقراضی

در این روش منابع داخلی سازمان به اندازه تامین مالی مورد نیاز پروژه نمی‌تواند باشد.

در این رویکرد شرکت سعی می‌کند از نهادهای مابقی منابع مالی مورد نیاز را تامین کند. به این روش تامین مالی شراکتی نیز گفته می‌شود. اصولا منابع استقراضی بانک ها هستند که شرکت‌ها برای گرفتن وام به آنها رجوع می‌کنند.

فاینانس پروژه ای

این روش تامین مالی دارای دو دسته به شرح زیر می باشد.

فاینانس شرکتی : در این حالت نهاد دریافت کننده فاینانس یا تامین مالی با تمام دارایی های شرکت خود تعهد بازپرداخت فاینانس را می کند .

فایناس پروژه‌ای : در این حالت نهاد یا سازمان دریافت کننده فاینانس صرفا براساس دارایی‌های پروژه تعهد بازپرداخت را ایجاد می‌کنند.

انواع روش های فاینانس

روش­‌های غیراستقراضی

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (Foreign direct investment)

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم خارجی (Foreign indirect investment)

 

قرارداد‌های اقتصادی فاینانس

قرارداد فاینانس از منظر حقوقی، عبـارت اسـت از اسـتفاده از خطـوط اعتبـاری بـرای دریافـت وام از مؤسسـات مـالی بـین‌المللـی. در حقیقـت قرارداد فاینانس را می‌­توان سازوکاری دانست که در آن بین کشور یا شرکت سرمایه‌پذیر و کشور یا شرکت سرمایه‌گذار، قراردادی منعقد می‌­شود که طرح یا پروژه­‌ای را همراه با نیـروی انسـانی متخصص، انتقال فن­آوری، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد اولیه و توان ارزی لازم سرمایه‌گذار تأمین شود و زمانی که طرح یا پروژه به بهره­‌برداری رسید بر اساس میزان سرمایه‌گذاری و بهره متعلق به آن کشـور، سرمایه‌پذیر متعهد می­‌گردد که کل قیمت تمام شده طرح یـا پروژه را بـه صورت اقساطی در اختیار کشور سرمایه‌گذار قرار دهد. در این روش، مبلغ مشخصی با توافق طرفین از یک کشور یا مؤسسه به کشور یا شرکت دیگری قـرض داده شده و اصل وام به همراه سود آن طی مدت زمان معلومی (معمولاً بین 5 تا 10 سـال ) بازپرداخت می­‌گردد. در این روش نیز وام‌دهنده برای اطمینان از بازپرداخت به موقع وام پرداخت شده، تضمین­‌های مشخص و معتبری را از کشور وام‌گیرنده دریافت می­‌نماید.

بر اساس آمار دفتر وام های سازمان كمك های فنی و اقتصادی، ايران از سال 76 تا نيمه اول سال 86 نزديك به 38 ميليارد دلار فاينانس و اعتبار دريافت كرده كه در نمودارهاي (1 )و(2 ) تعداد طرح هايی كه از فاينانس استفاده كرده اند و مبلغ آن به تفكيك سال آورده شده است

نمودار تامین گردش خارجی

ویژگی‌های‌ استفاده از فاینانس

 • اتصال کوتاه مدت سرمایه و تخصیص به پروژه های زودبازده
 • توجه به نرخ بهره فاینانس و محل استفاده آن
 • عدم انتقال تکنولوژی
 • تنظیم حقوقی قرارداده های فاینانس
 • توسعه سطح سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه
 • آگاهی کامل از نحوه اجرای پروژه
 • آگاهی از زمان دقیق پرداخت‌های پروژه
 • تطابق شرایط فاینانس با قواعد اجرایی، اداری و فنی
 • توسعه زیرساخت‌ها و بهبود تولید
 • مدیریت بهینه منابع از طریق یک نمونه قرارداد تامین مالی پروژه

 

مزایای قراردادهای  فاینانس

مهمترین مزایای روش فاینانس را می‌توان شامل این موارد دانست:

 • ورود منابع مـالی جدیـد و مجازي براي پروژه‌ها
 • عـدم لحـاظ ریسـک سـرمایه گـذاری؛ شناخت کامل نحوه اجرای پروژه
 • کنترل کامل و متمرکـز فنـی و مـالی؛ تطـابق بـا نظـام فنـی و اجرایی کشور
 • پرداخت به موقع هزینه‌های پروژه و توسعه بازار سرمایه.

 نکته : به شرط داشتن توجیه اقتصادی درصورت دستیابی به تسهیلات دارای نرخ پایین و بلندمدت باز پرداخت، روش بسیار مفیدی می‌باشد. امور مالی به عنوان تابعی با خرید ، تخصیص و استفاده از وجوه سروکار دارد. یک تجارت باید اطمینان حاصل کند که بودجه کافی از منابع درست و هزینه مناسب و در زمان مناسب در دسترس است. این امر نیاز به تصمیم گیری در مورد نحوه جمع آوری وجوه دارد ، خواه از طریق انتشار اوراق بهادار باشد  یا از طریق  وام از بانک.

در ادامه پس از به دست آوردن وجوه‌، منابع مالی باید به پروژه ها و خدمات مختلف تخصیص داده شود و سرانجام  هدف تجارت کسب سودی است که تا حد زیادی به فاندهای پروژه بستگی دارد. زمانی که بودجه مورد نیاز است که فاندها به پروژه ها و خدمات مختلف اختصاص داده شده باشد. بنابراین ، هدف این کسب و کار تخصیص سودی است که تا حد زیادی به میزان استفاده موقت از فاند ها بستگی دارد. استفاده مناسب از فاندها براساس تصمیمات صحیح سرمایه گذاری، کنترل مناسب و سیاست های مدیریتی و مدیریت کارآمد از سرمایه در گردش است .

 

 

کاربردهای روش فاینانس

 • فعالیت‌های اقتصادی فراتر از ظرفیت‌ها و منابع محدود داخلی
 • تقاضای سرمایه‌گذاری به مراتب بیش از توان بالفعل داخلی
 • واردات فن­آوری و تجهیزات سرمایه‌ای از دیگر کشور‌ها با اعتبار صادراتی
 • توسعه زیرساخت‌ها و افزایش تولید و صادرات با اجرای پروژه‌ها
 • توسعه عملیات بازرگانی خارجی با کمک منابع اعتباری خارجی
 • مدیریت منابع و مصارف ارزی فعلی و آتی
 • استفاده از نرخ بهره پایین‌تر بین‌المللی (توجه به شرایط و ریسک­‌ها)

 

شيوه بازپرداخت اصل و سود وام به دو دسته تقسیم می شود.

 1. فاينانس خود گردان
 2. فاينانس غير خودگردان

 

فاینانس خودگردان

فاينانس خودگردان روش ‌ويژه‌ای برای تامين اعتبار پروژه‌هاست که ابتدا در سال‌های دهه 1930 در ارتباط با توسعه چاه‌های نفتی در ايالت تکزاس آمريکا در دورانی که حفاری برای استخراج و بهره برداری از چاه‌های نفت عملاً به ابزار و تجهيزات بسيار ساده‌ای متکی بود، متداول و رايج گشت. در آن ايام بانک‌های شهر دالاس (در ايالت تکزاس) آماده بودند که اعتبارات مالی مورد نياز حفاری چاه‌های نفت را برمبنای بازپرداخت ازطريق نقدينگی حاصل از فروش نفت چاه‌های مذکور تامين کنند.

 

 

فاینانس خودگردان چیست؟

مشخصه و ويژگی اصلی فاينانس خودگردان واقعی، ماهيت عدم اتکاء و يا اتکا محـدود آن به حــاميــان)متوليان، صاحبان يا سرمايه‌ گذاران پروژه) است. به عبارت ديگر، اصل زيربنايی و مشخصه فاينانس خودگردان آن است که تامين اعتبار صرفاً به اتکاء دارايی و اموال پروژه و نقدينگی و عوايد حاصل (فروش محصولات و يا عرضه خدمات) از پروژه بوده و بدون اتکاء به سرمايه گذاران پروژه انجام می‌گيرد، معذالک بايد توجه داشت که درعمل موارد بسيار محدودی فاينانس خودگردان بدون هيچ گونه «اتکاء» (به سرمايه گذاران) انجام می‌گيرد و ميزان اتکاء بستگی به شرايط و عوامل گوناگون نظير توجيه پذيری اقتصادی و مالی پروژه، اعتبار و تجربه صاحبان پروژه، اعتبار و صلاحيت پيمانکاران، شرايط و نوع قرارداد پيمانکاری، خريداران محصول (محصولات) پروژه داشته و به ويژه نوع و ماهيت محصولات، چشم انداز عرضه و تقاضای کالای مذکور، و اينکه خريداران آن چه کسانی هستند و تحت چه شرايطي اين محصول خريداری خواهدشد (طول دوره و شرايط قرارداد، مبانی قيمت و…) از اهميت بالايی برخــوردار است، به اين ترتيب، ملاحظه می‌شود که در حقيقت هر فاينانس خودگردان مشخصات خاص خود را داشته و ساختارهای آن می بایست متناسب با شرایط و ویژگی‌های آن طراحی و تنظیم گردد.

 

مطالب مهم دیگر
انواع ریسک و تاثیر آن در بازار

 

 

 چرا فاینانس خودگردان؟

طي 30 سال گذشته، گرايش به سوی اجرای پروژه‌های هيدروکربنی بزرگ روند روبه گسترشی را در بسياری از کشورهايی موسوم به اقتصادهای نوظهور  داشته است، اين پروژه ها معمــولاً تــوسط شرکت‌های چندمليتی (با زمينه‌های فعاليت متنوع) و تحت امتيازهای اعطايی توسط کشور ميزبان و يا شرکت‌های دولتی وابسته (که غالباً در پروژه نيز مشارکت دارند) اجرا می‌گردد. مزيت و سرشت واقعی «فاينانس خودگردان» از ديدگاه سرمايه گذار آن است که تامين اعتبار «خارج از ترازنامه» صورت می‌گيرد.

زيرا روش مذکور اين امکان را فراهم می‌سازد که حتی سرمايه گذارانی با تراز مالی ضعيف تر نيز بدون نياز و «اتکاء» به تراز مالی خود و یا کشورشان به اعتبارات مالی دسترسی پیدا کند. تامين منابع مالي ازطريق فاينانس خودگردان،  کشورهای ميزبان را قادر می‌سازد که بدون زيرپا گذاشتن تعهداتی که در قبال محدوديت های اعمال شده از طرف موسساتی نظيــر بــانک جهـانی و صندوق بين المللی جهانی پول سپرده اند به منابع مالی قابل توجهی دسترسي پيدا کنند و به علاوه به شرکت‌های چندمليتی امکان می‌دهد که با سهولت بيشتری به اهداف گسترش در سطح جهانی نائل آيند به گونه ای که کل منابع مالی که از اين طريق تامين می‌کنند به مراتب بيش از منابعی است که قادرند مستقيماً و ازطريق دريافت اعتبار به «اتکاء» تراز مالی خود به دست آورند. اين امر به موازات دوره طولانی بازپرداخت اعتبارات که معمولاً در فاينانس خودگردان عملی است، امکان دستيابی به منابع گسترده و نيز بازگشت سرمايه بالاتر را برای اين شرکت‌های چندمليتی فراهم می سازد.

در فاينانس خودگردان، شركت دولتی، خصوصی يا  بانک تعاونی گيرنده اعتبار بايد تمامی پرداخت‌های خود اعم از بازپرداخت هزينه‌های ذيربط را از محل صدور محصولات توليدی همان طرح انجام دهد. دولت نيز موظف است تا تسويه كامل كليه تعهدات ناشی از سرمايه گذاری مربوطه، اجازه صدور محصولات توليدی اين طرح را تضمين نمايد.

 

 

بررسی ساختار فاینانس خودگردان در نیروگاه های برق

تأمین مالی پروژه­های نیروگاهی از طریق رویکرد فاینانس خودگردان دارای پنج سطح یا فصل مشترك مختلف می­باشد.

سطح اول:  فصل مشترك وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک خارجی تأمین کننده‌ی اعتبار؛ سطح اول به منظور ایجاد یک خط اعتباری و بستر مناسب جهت استفاده‌ی مجریان پروژه‌های سرمایه گذاری از امکانات مالی کشورهای اعتبار دهنده انجام می­پذیرد. سطح اول شامل مراحل عملیاتی که در ادامه توضیح می‌دهیم، می­باشد.

 

بررسی ساختار فاینانس خودگردان در نیروگاه های برق

 

 

ساختار تامین مالی دررویکرد فاینانس خودگردان

 1. ابتدا بانک مرکزی با کارگزاران بانکی کشورهای هدف تماس گرفته و ضمن تشریح شرایط موجود در کشور، شرایط اولیه را به آنها اعلام می‌نماید.
 1. بانک‌های کارگزار پس از توافق به عقد قراردادهای تأمین مالی نسخه‌های از پیش نویس پیشنهادی را به بانک مرکزی ارسال می‌نمایند.
 1. سیستم بانکی کشور با هماهنگی و مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به انعقاد قرارداد مالی با بانک خارجی اقدام می‌نماید.
 1. این قراردادها حاوی شرایط اعتبار اعطایی از جمله میزان اعتبار، هزینه‌ی بهره و سایر هزینه‌های دوره تنفس، دوره بازپرداخت، تعداد اقساط و شرایط حل اختلاف می‌باشد.
 1. در کلیه قراردادهای منعقد به شیوه فاینانس خودگردان، وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان نماینده دولت و بر اساس مفاد ماده ( 85 ) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و آئین‌نامه مربوطه مجاز به صدور ضمانتنامه می‌باشد. لذا در طی مرحله انجام مذاکرات فی ما بین سیستم بانکی کشور و اعتبار دهنده خارجی، مذاکرات مربوطه به متن ضمانتنامه کلی نیز ما بین وزارت امور اقتصادی و دارایی و اعتبار دهنده خارجی آغاز می‌گردد.
 1. پس از انعقاد قرارداد مالی فوق الاشاره و دریافت آن از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به صدور ضمانت نامه‌ی کلی اقدام می‌نماید؛ پس از صدور این ضمانتنامه، خط اعتباری مورد نظر منعقد و قابل استفاده خواهد بود.

سطح دوم: فصل مشترك بین شرکت پروژه و وزارت نیرو؛ در این سطح وزارت نیرو موافقت خود را از تخصیص سهمیه‌ی ارزی وزارتخانه به پروژه‌ی مورد نظر اعلام می‌کند.

سطح سوم: فصل مشترك بین بانک خارجی تأمین کننده‌ی اعتبار و بانک عامل؛

تامین مالی از طریق رویکرد فاینانس خودگردان در سطح سوم، براساس توافق دولت با اعتبار دهنده‌ی خارجی ( صورت می‌گیرد.  در این مرحله (Sovereign Guarantee) توجه به ویژگی‌های پروژه‌ی مورد نظر) با اتکا بر تضمین دولتی که تحت عنوان گشایش خط اعتباری فرعی نیز شناخته می‌شود، شرایط اعتبار اعطایی، از جمله میزان اعتبار، هزینه‌ی بهره وسایر هزینه‌های متعلقه در دوران تنفس، دوره‌ی بازپرداخت، تعداد اقساط و شرایط حل اختلاف مطابق قرارداد کلی سطح اول می‌باشد.  در این رویکرد بانک خارجی ارتباطی با پروژه و سودآوری آن نداشته و پروژه را ارزیابی نمی‌کند و تنها به اتکای تضامین دولتی منابع مالی را در اختیار بانک عامل قرار می‌دهد.

سطح چهارم: فصل مشترك بین بانک عامل و شرکت پروژه

در این سطح بانک عامل به عنوان منبع تأمین مالی عمل می‌کند و پس از ارزیابی امکان‌سنجی فنی و اقتصادی پروژه و ارزیابی جریان‌های نقدی آن، منابع مالی را با انعقاد قراردادی با اعتبار دهنده‌ی خارجی، از طریق گشایش اعتبار اسنادی در اختیار شرکت پروژه قرار می‌دهد. ساختار تامین مالی در این سطح مشابه ساختار تامین مالی پروژهای LC می‌باشد . و ارزیابی امکان‌سنجی پروژه و اتکا بر جریان نقدی پروژه (SPV) با توجه به شرایط و تعهدات شرکت و بانک انجام می شود.

سطح پنجم: فصل مشترك بین بانک عامل و وزارت امور اقتصادی و دارایی.

در رویکرد فاینانس خودگردان مسؤلیت کامل بازپرداخت تعهدات شرکت پروژه بر عهده‌ی بانک عامل می‌باشد، به عبارت دیگر ریسک بازپرداخت تعهدات شرکت پروژه به بانک عامل منتقل شده است، که این موضوع از طریق دریافت وثایق از شرکت پروژه توسط بانک عامل ارضا می‌گردد.

 

 

فاینانس غیرخودگردان

سرمايه لازم برای اجرای پروژه اقتصادی مشخص، توسط موسسه اعتباری و يا بانك عامل خارجی تأمين مي‌شود. مدت استفاده از منابع در اين روش حدود 10 الی 12 سال است و نرخ بهره سالانه آنها بر حسب شرايط اقتصادی و ريسك كشور تعيين مي‌شود كه حدود 1 الی 4 درصد بيشتر از نرخ بهره بين بانكی لندن (لایبور) می‌باشد. نرخ لایبور یا LIBOR برابر با میانگین نرخ بهره  و سودی مبادله شده بین بانک‌ها است که در این حالت بانک ها برای بازه های زمانی کوتاه بهم وام می‌دهند.

 

گردش كار فاينانس غير خودكار شامل مراحل زير می‌باشد:

 • اخذ نامه در خواست مسدودی از وزارت مربوطه
 • تعيين سهميه و ابلاغ آن به بانك مركزی
 • برآورد شرح كار و تقويم آن در قالب سهميه ارزی
 • برگزاری تشريفات مناقصه
 • عقد قرارداد مشروط با برنده مناقصه
 • ارائه قرارداد به بانك مركزي جهت انطباق آن با مقررات ارزي و اخذ تائيديه
 • دريافت تائيديه انسداد مبلغ مسدودی از محل فاينانس
 • تهيه گزارش توجيه فنی و مالی اقتصادی و اخذ تائيديه بالاترین مقام دستگاه اجرائی
 • ارائه گزارش به همراه مجوزهای دريافتی به شورای اقتصاد
 • دريافت مجوز شورای اقتصاد انعقاد رسمي قرارداد
 • اخذ مجوز از هيات محترم وزيران جهت صدور ضمانت نامه توسط وزارت مربوطه
 • انعقاد قراردادهای مورد نياز بين وام دهنده، وام گيرنده و بانك عامل
 • صدور ضمانت نامه توسط وزارت امور اقتصاد و دارائی
 • ارسال مدارك به بانك مركزی جهت افتتاح حساب اسناد

 

بخش دوم : یوزانس  و اعتبارات اسنادی

تعرف یوزانس

در تجارت های بین المللی یورانس مدت زمانی مجاز‌ی است که به طور معمول بین تاریخ صورت حساب  و پرداخت آن به صورت سفارشی مجاز باشد. صورت حساب (لایحه) یورانس بین کشورهای مختلف متفاوت است . که اغلب از دو هفته تا دو ماه متعیر است. همچنین سود دریافتی از فاند قرض گرفته شده و کارمزد صورتحساب در هنگام انجام به دلیل جلب حق تمبر با توجه به ارزش صورت حساب و دوره استفاده، متفاوت است و به صورت مهر موم شده است همچنین جهت استفاده برای کالاها  در جهت اهداف اقتصادی ناشی می شود.

پیش زمینه یوزانس

یوزانس برای اقلام زیاد با اعتبار خریداری شده به کار می‌رود. برای مثال وقتی یک شرکت موادی را خریداری می کند و صورت حساب امروز تحویل داده می‌شود، از تامین کننده همان روز کالا را دریافت می‌کند. اما ممکن  که شرکت حداکثر 30 روز برای پرداخت آن مهلت داشته باشد. که این 30 روز نشان دهنده میزان سود فروش می‌باشد. وقتی شخصی پول قرض می‌دهد، در ازای خدمات کارمزد دریافت می‌کند دراین حالت سود معاملات از سود وام اصلی مطالبه می‌گردد.

 یوزانس فرایند استفاده از کالا ها برای انجام رساندن نیازهای اقتصادی می باشد. که شامل پالایش مواد به کالاهای تمام شده یا مصرف کالاها برای تأمین نیازهای اقتصادی می‌باشد. در واقع یوزانس در لغت به معنی “مهلت”، “فرجه”، “مدت”، “بهره پول” و “وعده پرداخت” آمـده، درعرف تجارت بین المللی به معنای نسیه تضمین شده است، در اصطلاح سـرمایه گـذاری بـه معنـی ‌توافق بر پرداخت قیمت فناوری و تجهیزات دریافت شده در قبال ارائه برات مـدت دار (مـثلا بـه مدت یک یا دو سال می‌باشد)، وام دریافتی بـا توجـه بـه بازپرداخـت آن در مـدت زمـان کوتـاه مقدار کمتری داشته و معمولا برای پروژه‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به این معنا که وام گیرنده توان پرداخت هزینه‌های خرید (کالا، خدمات یا فناوری) را ندارد و مایل اسـت ایـن هزینه‌ها را در طول زمان و یا آینده‌‌های معلوم بپردازد.

یوزانس‌ها ۳ مرحله دارند:

 • ‌یک مرحله گشایش اعتباری پیش‌پرداخت.
 • دوم زمانی که کالا وارد می‌شود که روز سررسید معاملات اسناد است.
 • در نهایت باید پول از طرف بانک گشایش‌کننده به بانک خارجی پرداخت شود.

تفاوت روش فاینانس با روش یوزانس

در روش فاینانس تنها بحث تامین مالی و دریافت پول بصورت وام مطرح است. در حالی که در روش یوزانس بحث کالا ، خدمات و یا دانش فنی نیز وارد شده است و در واقع این فن آوری از کشور یا موسسه خارجی خریداری می‌گردد.

همچنین میزان باز پرداخت در روش فایناس حدود 10 تا 15 سال است و برای اکثر پروژه های کلان, و زیر بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که در یوزانس به علت ماهیت خاص و کوتاه مدت بودن آن عمدتا در جهت پروژه‌های زیر ساختی و بلند مدت به کار گرفته نمی‌شود. با توجه به نرخ بهره و تنظیم نرخ محصول توسط وام دهنده این روش بسیار پر هزینه است.

 

مطالب مهم دیگر
بهره مرکب یعنی چه?

 

فرایند اعتبار اسنادی

خریداری دریک کشور مثل ایران وجود دارد که قصد دارد کالایی را از یک کشور دیگر خریداری کند مثلا می‌خواهد در کشوری مثل المان تاسیسات خاصی را خریداری نماید‌و نکته دیگر در مورد هزینه‌های کالا می باشد که پیش پرداخت برای ساخت کالا می باشد. دراین حالت مکانیزمی صورت می گیرد که طبق آن خرید صورت می‌گیرد که این مکانیزم ، مکانیزم LC  می‌باشد که براساس آن به یکی از بانک‌های کشور رجوع می کند و اعلام قصد خرید کالا از کشور المان را دارد که این کار جهت پیدا کردن بانک فعال در کشور المان می‌باشد. اصل کار بر این است که خریدار باید مبلغ کالا را در بانک کشور خریدار بلوکه نماید. سپس آن را به فروشنده اعلام می دارد و بانک کشور فروشنده بعد از مذاکره این کار را در قالب LC  شکل می‌دهد.  پس از ارسال کالا توسط کشور فروشنده، بانک کشور خریدار بلافاصله پول را آزاد می نماید و به بانک کشور فروشنده ارسال می نماید. به این مکانیزم مکانیزم  LC  در خریدهای خارجی گفته می شود.

فرایند عملیات اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی (LC )‌  در واقع تعهدی برای پرداخت پول می‌باشد که معمولا بین خریدار و فروشنده در خریدهای عموما بین المللی تنظیم می‌گردد. اعتبار اسنادی اغلب در معاملات بین المللی به منظور اطمینان از دریافت مبالغ پرداختی مورد استفاده قرار می گیرد. در هر  LC خریدار ، فروشنده بانک صادر کننده و بانک ابلاغ کننده وجود دارد.

 

 

انواع اعتبار اسنادی

انواع اعتبار اسنادی

اعتباراسنادی صادراتی و وارداتی

به اعتباری که خریدار برای واردات به کشور خود گشایش می‌کند، اعتبار وارداتی و این اعتبار از لحاظ فروشنده کالا که در کشور دیگر قرار دارد اعتبار صادراتی می‌باشد.

اعتبار اسنادی قابل برگشت (Revocable LC)

در این نوع اعتبار خریدار و یا بانک گشایش‌کننده اعتبار می‌تواند بدون اطلاع ذینعغ هرگونه تغییر یا اصلاحی در شرایط اعتبار بوجود آورد (بدون اجازه فروشنده ) واضح است از این نوع اعتبار استفاده چندانی نمی‌شود، زیرا فروشنده اطمینان لازم را نسبت به پایدار ماندن اعتبار و انجام تعهدات خریدار ندارد.

 

 

اعتبار اسنادی (LC )

 

اعتبار اسنادی غیرقابل برگشت (Inrevocable LC)

در اعتبار اسنادی غیرقابل برگشت هر گونه تغییر شرایط اعتبار از جانب خریدار یا بانک گشایش کننده اعتبار موکول به موافقت و رضایت فروشنده می‌باشد. فروشندگان و تامین کنندگان کالا معمولا از این گونه اعتبار استقبال بیشتری می‌کنند. براساس آخرین مقررات اتاق بازرگانی بین‌الملل در صورت عدم تصریح و سکوت در اعتبار اسنادی مبنی بر قابل برگشت یا غیر قابل برگشت بودن آن‌، اعتبار غیر قابل برگشت خواهد بود.

اعتبار اسنادی تایید شده Confrimed LC

اعتباری است که خریدار ملزم می شود تا اعتبار صادره از سوی بانک خود را به تایید هر بانک معتبر دیگر که مورد نظر و تایید فروشنده است، برساند. این نوع اعتبار اسنادی حاکی از اطمینان نداشتن به حیثیت اعتباری بانک صادره کننده و یا وضعیت متزلرل سیاسی یا اقتصادی کشور خریدار است. (مانند کشورهای تحریم شده‌)

اعتبار اسنادی تایید نشده  (Unconfirmed LC)

این نوع اعتبار در شرایط متعارف و بدون نیاز به تایید بانک دیگر گشایش می‌یابد. اگر در شرایط اعتبار کلمه ذکر نشود آن اعتبار تایید نشده تلقی می‌شود.

اعتبار اسنادی قابل انتقال (Transerable LC) 

 به اعتباری گفته می‌شود که طبق آن‌، ذینفع اصلی حق دارد همه یا بخشی از اعتبار گشایش شده را شخص یا اشخاص انتقال دهد. در واقع این نوع اعتبار یک امتیاز برای فروشنده محسوب می شود.

 

اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال (untransferable LC)

به اعتباری گفته می‌شود که ذینتغ حق واگذاری کل یا بخشی از آن را به دیگری ندارد.  در تجارت بین الملل عرف بر غیرقابل انتقال بودن اعتبار است و همچنین در ایران برای گشایش این اعتبار انتقال نیاز به مجوز بانک مرکزی می‌باشد.

یوزانس یا اعتبار اسنادی مدت دار یا نسیه  (usance LC)

اعتباری است که وجه اعتبار بلافاصله پس از ارائه اسناد از سوی ذینفع ، پرداخت نمی‌شود بلکه پرداخت وجه آن، بعد از مدت تعیین شده صورت می‌گیرد‌. در واقع فروشنده به خریدار مهلت می‌دهد که بهای کالا را پس از دریافت و فروش آن ‌بپردازد. معامله یوزانس معمولا در کشورهایی انجام می‌گیرد که کمبود ارز دارند.

اعتبار اسنادی دیداری (At sight LC)

اعتباری است که طبق آن بانک ابلاغ کننده پس از رویت اسناد حمل ارایه شده از طرف ذینفع (فروشنده‌) در صورت رعایت تمامی شرایط اعتبار از سوی وی، بلافاصله وجه آن را پرداخت می‌کند.

اعتبار اسنادی گردان (Revolving LC)

اعتباری است که پس از هر بار استفاده ذینفع از اعتبار‌، همان مبلغ اسناد تا سطح اعتبار اولیه افزایش می‌یابد در واقع بدون احتیاج به اصلاح اعتبار جدید، اعتبار موجود خود به خود تجدید می‌شود.

 

اعتبارات اسنادی اتکایی (back to back)

در این حالت ذینفع با وثیقه قرار دادن اعتبار اسنادی ابلاغ شده از بانک تعیین شده درخواست می نماید تا اعتبار اسنادی دیگری به نفع شخص دیگری که فروشنده اصلی می باشد باز نماید. در مقررات بین المللی اشاره‌ای به اینگونه اعتبار نشده است.  اعتبار اسنادی متقابل همانند اتکایی است با این تفاوت که ذینفع اعتبار اول نزد بانک دیگری غیر از بانک تعیین شده اعتبار جدید را گشایش می‌کند.

 

اعتبارات اسنادی اتکایی

مزایای اعتبار اسنادی

 • گسترش تجارت بین المللی امن
 • بسیار قابل تنظیم است.
 • فروشنده با توجه به شرایط انجام شده‌، پول دریافت می‌کند.
 • به عنوان یک گواهی اعتبار برای خریدار کار می‌کند.
 • اعتبار فروشنده بدون هیچ خطری
 • اجرای سریع برای احزاب دارای اعتبار
 • اطمینان از پرداخت در معاملات قابل بحث
 • پرداخت به موقع منجر به برنامه ریزی بهتر جریان نقدی می‌شود.
 • بودجه قبل از حمل و نقل در دسترس فروشندگان

 

معایب اعتبار اسنادی

 • هزینه اضافی – هزینه بانک
 • تشریفات زمان بر
 • احتمال سواستفاده – خطر تقلب
 • ریسک ارزی
 • زمان محدود
 • خطر پیش فرض توسط بانک صادر کننده

هزینه های مورد استفاده در خطوط اعتباری در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 

هزینه ها و بازپرداخت ها

هزینه های مختلف واردات قابل پرداخت تحت LC   به طور خلاصه به شرح زیر است:

 • بانک صادر کننده هزینه بازپرداخت اعتبار را از متقاضی اخذ می‌کند. هزینه دریافت شده به اعتبار متقاضی بستگی دارد و در درجه اول شامل موارد زیر است:
 • هزینه‌های افتتاحیه شامل تعهدات و کارمزدی است که برای دوره Lc در ابتدا پرداخت می‌شود.
 • کارمزدی که در طول دوره تعهد توسط بانک افتتاحیه Lc اعمال می‌شود‌، به عنوان هزینه تعهد شناخته می‌شود. دوره تعهد دوره ای از زمان گشودن اعتبار اسنادی تا آخرین تاریخ مذاکره اسناد تحت Lc  یا انقضا  Lc است.

یوزانس دوره اعتباری است که بین اعتبار خریدار و فروشنده توافق شده است. این ممکن است از 7 روز استفاده تا 90 الی 180 روز متفاوت باشد. کارمزدی که توسط بانک برای دوره کارمزد دریافت می‌شود‌، به عنوان هزینه‌های کارمزد شناخته می‌شود.

 

 

هزینه های بازنشستگی

 • این مبلغ در زمان بازنشستگی LC ها قابل پرداخت است. بانک بازکننده LC قبض های مربوط به LC را طبق دستورالعمل های UCPDC بررسی می‌کند و هزینه های دریافتی را بر اساس ارزش کالا می‌گیرد.
 • بانك مشاور‌، هزينه مشاوره را از ذی نفع دريافت می‌كند‌، مگر اينكه خلاف آن گفته شود‌، هزينه‌ها ممكن است بسته به كشور ذينفع متفاوت باشد. هزینه‌های مشاوره بانکی ممکن است در نهایت به عهده بانک صادر کننده باشد یا از متقاضی جبران شود.
 • متقاضی مقید و موظف به جبران خسارت بانک‌ها در برابر کلیه تعهدات و مسئولیت‌های اعمال شده توسط قوانین و کاربردهای خارجی است.
 • هزینه تأیید بانک بستگی به اعتبار بانک صادر کننده دارد و بسته به شرایط قرارداد توسط ذینفع یا بانک صادر کننده (متقاضی در نهایت) به عهده وی خواهد بود.
 • هزینه‌های بازپرداخت بانکی به حساب بانک صادر کننده است.

 

 

ریسک مرتبط با افتتاحیه واردات  Lc

ریسک اساسی مرتبط با یک بانک صادر کننده هنگام باز کردن واردات Lc ‌عبارتند از:

 

۱. وضعیت مالی وارد کننده

از آنجا که بانک موظف است پول را از طرف وارد کننده پرداخت کند‌، بنابراین بانک باید اطمینان حاصل کند که بودجه مناسبی برای پرداخت دارد.

 

۲. کالاها

بانکداران باید تجزیه و تحلیل جزئیات را در مورد خطرات مرتبط با فسادپذیری کالا ، منسوخ شدن احتمالی‌، بسته بندی و ذخیره سازی مقررات واردات و غیره انجام دهند. ریسک قیمت عامل مهم دیگری است که در تمام شیوه های تجارت بین المللی مرتبط است.

 

۳. ریسک صادر کننده

همیشه خطر صادرات کالاهای با کیفیت پایین وجود دارد. بانک ها باید با کسب اطلاعات بیشتر در مورد صادر کننده با استفاده از گزارش وضعیت و سایر اطلاعات محرمانه‌، این ریسک را کنترل کنند.

 

۴. ریسک کشور

این نوع ریسک ها عمدتاً با سناریوی سیاسی و اقتصادی یک کشور مرتبط هستند. برای حل این مسئله ، اکثر بانک‌ها واحد ویژه‌ای دارند که میزان مواجهه بانک با هر کشور را کنترل می‌کند.

 

۵. ریسک ارزی

همانطور که معامله در خارج انجام می‌شود‌، ریسک ارزی یکی دیگر از حساس‌ترین ریسک‌های مرتبط با بانک‌ها است.

 

اول بورس

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *