فاکتورهای تعیین نرخ قیمت طلا در کشور

طلای داخلی

در این آموزش به بررسی فلز گرانبهای طلا‌و  عواملی مؤثر در قیمت گذاری طلا در داخل کشور می‌پردازیم.طلا بعنوان یک ذخیره سرمایه گذاری امن محبوبیت زیادی در بین عموم مردم در سرتاسر جهان دارد. و همواره در شرایط اقتصادی و سیاسی مختلف خریدار و متقاضیان مربوط به خود را دارد.

 

عوامل تعیین کننده قیمت طلا

۱-  قیمت انس جهانی (حدود 30 درصد)  

۲- میزان عرضه و تقاضای در سطح جهان قیمت انس طلا را مشخص می‌کند.

۳- قیمت دلار بازار آزاد ( حدود 60 تا 70 درصد)  

۴- نرخ حق ضرب (بین 5 تا 20 هزار تومان معمولا در قیمت سکه اثر گذار است)

۵۴- حباب قیمتی ( که بر اساس شرایط انتظارات تورمی و وضعیت رشد اقتصادی در کشور شکل می‌گیرد)

۶- نقدینگی (هر چه نقدینگی در سطح کشور و مردم بره بالاتر طبیعتا بخشی از این پول وارد خرید دارایی‌های سرمایه محور یعنی طلا می شود)

۷- عوامل خارجی غیر اقتصادی (از جمله این عوامل می‌توان به  بیماری های فراگیر جهانی مثل کرونا اشاره کرد که باعث شد انس جهانی از کانال 1.700 دلار وارد کانال 2000 دلار بشود. همچنین جنگ از جمله عوامل خارجی است که باعث افزایش قیمت طلا در سطح جهان می‌شود زیرا طلا به علت مقبولیت جهانی و نقدشوندگی سریع در هر جایی از جهان توسط فرد دارنده آن قابلیت تبدیل شدن به معادل ارزش ارز همان کشور را دارد)

 

قیمت طلا

 

 

چجوری می‌شود در بورس سکه یا طلا خرید؟

شما در بورس اوراق بهادار تهران می‌توانید به راحتی سکه یا طلا خرید و فروش کنید. بدون اینکه نگران هزینه‌های جانبی، استرس‌های ناشی از دزدی و صدمه اموال را داشته باشید. اگر قصدتان خرید سکه در بورس است شما می‌توانید یک سکه تمام بهار آزادی را به صورت گواهی‌های سکه تهیه بفرمایید. فقط یادتان باشد که شروع زمان سفارش گیری معاملات سکه و طلا طبق آخرین به روز رسانی قوانین در بهار سال ۱۴۰۱ از ساعت ۱۱.۳۰ الی ساعت ۱۲ می باشد . از ساعت ۱۲ تا ساعت ۱۵ شما می توانید به خرید و فروش و نوسان گیری از طلا در بازار بورس بپردازید.

حالا اگر قصد خرید یک سکه کامل را دارید باید بدانید که در سفارش‌های خود، مضربی از عدد ۱۰ را وارد کنید و برای خرید یک سکه کامل باید ۱۰۰ عدد گواهی سکه خریداری کنید. بعنوان مثال اگر الان قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید ۱۴ میلیون تومان باشد. شما برای خرید یک سکه  باید ۱۰۰ گواهی ۱۴۰ هزار تومانی تهیه بکنید. و این اوراق تاریخ سر رسیدی دارند که در زمان مقرر باید آنها را به فروش برسانید چون بعد از آن تاریخ نماد این گواهی ها برای همیشه بسته می‌شود.

 به عنوان مثال نماد سکه ۰۱۱۰ پ ۰۴  سکه‌ای است که تا تاریخ برج ۱۰ سال ۱۴۰۱ زمان سر رسیدش هست و باید تا این تاریخ فروخته شود. و اگر قصد نگهداری بلند مدت را دارید در زمان مذکور گواهی مربوطه را فروخته و گواهی جدید سکه را خریداری نمایید.

همچنین اگر شما قصد خرید خود طلا در بورس را دارید می‌توانید از نماد ۴ صندوق تخصصی طلا استفاده نمایید. نمادهای طلا (پشتوانه طلای لوتوس) ، گوهر (صندوق طلای کیان) ، عیار (صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای مفید) و زر (صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان) چهار صندوق اصلی و تخصصی طلا در بورس اوراق بهادار تهران می باشند.

 

مطالب مهم دیگر
خصوصیات معاملات گران در بازارهای طلا (1)

 

سکه در بورس

 

تقاضاهای مهم و سطح کلان طلا

* تقاضای صنعت جواهرات
* تقاضای بخش صنعتی برای استفاده از طلا
* تقاضای بانک های مرکزی جهان برای پشتوانه بخشی از پول ملی خود
* تقاضای صندوق های طلای جهانی برای خرید یا عرضه طلا (SPDR)

 

 

ارتباط طلا و دلار

 

ارتباط بین بازدهی دلار و طلا

هر چه میزان نرخ بازده دلار بره بالاتر سرمایه ها از بازار طلا هجوم میاره به سمت بازار ارز و برعکس هر چه اقتصاد آمریکا رکودی تر بشود، بازدهی دلار کاهش پیدا میکند و مردم به سمت دارایی‌هایی که ریسک کمتری دارند مانند طلا هجوم می‌آورند. البته سیاست های انبساطی و انقباضی بانک مرکزی جهت پاشش ارز در اقتصاد نیز تاثیر مهمی در قیمت طلا و سکه در داخل کشور می گذارد.

 

 

منبع : اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *