عوامل تاثیرگذار بر نرخ طلای داخلی

عوامل موثر بر قیمت طلای داخلی

همانطور که در مقالات قبلی بررسی کردیم از زمانی که کشورهای مختلف تصمیم گرفتن طلا رو به عنوان پشتوانه پولی خود داشته باشند طلا بعنوان یک کالای سرمایه ای در داخل و دیگر کشورها مورد قبول عموم مردم واقع شد. که در این بین کشور آمریکا به عنوان خزانه دار اصلی طلای جهان حضور داشت. سیاست های داخلی کشور بر روی قیمت طلای جهانی بی تاثیر هستند و تنها میتوانند بر روی قیمت طلای داخلی تاثیر بگذارند. تصمیمات بانک مرکزی بر میزان عرضه سکه در بازار داخلی کشور یکی از مهمترین عواملی است که میتواند بر نرخ طلای داخلی تاثیرگذار باشد.

 

نرخ طلای داخلی

 

ارزش ذاتی طلا از دو مؤلفه در داخل کشور تاثیر می‌گیرد:

1- قیمت طلای جهانی یا انس جهانی

2- قیمت دلار داخلی

 

عوامل موثر بر قیمت طلا

 

 

قیمت دلار داخلی خود از دو عامل دیگر تاثیر میپذیرد:

عامل اول: کاهش یا افزایش قدرت پول ملی میباشد. هر زمان واحد پول کشور ما یعنی ریال یا تومان در مقابل دیگر ارزهای جهان به دلایل مختلف سیاسی یا اقتصادی قدرت بگیرد ما شاهد کاهش قیمت دلار در کشور خواهیم بود. در این حالت با افزایش قدرت پولی دیگر شما به ازای خرید واحدهای طلا یا سکه نیاز به خرج کردن واحدهای کمتر پولی در این مبادله خواهید بود و همین عامل قدرتمندی پول باعث حفظ ارزش پول کشور در برابر ارز جهانی دلار میشود. (منظور دلار آمریکا است)

 عامل دوم : افزایش قیمت دلار در سطح جهان است که در این حالت دیگه ایرانم بعنوان یکی از اعضایی که در تبادلات و تجارت های جهانی حضور دارد به ناچار باید تابع این قوانین باشد و نرخ دلار را بر اساس نرخ تبادلات روز هزینه کند. در اینجا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که افزایش تولید داخلی و اشتغال ایا باعث کاهش نیاز ما به کشورهای خارجی و دلار نمی‌شود؟

مطالب مهم دیگر
نحوه توزیع طلا در سطح جهان

جواب این است که ساخت و تولید خیلی از کالاها وابسته به وارد کردن مواد اولیه از دیگر کشورهای خارجی میباشد. و ما چه بخواهیم چه نخواهیم در بسیاری موارد نیاز به تبادلات کالایی و ارزی با دیگر کشورهای اطراف داریم. همچنین محصولات پتروشیمی و میعانات گازی کشور یکی از محصولات اساسی برای صادرات و ارز آوری در کشور میباشد که باعث تقویت منابع ارزی کشور می‌شود. پس هر زمان قیمت ریال ما در برابر قیمت دلار افزایش یابد یا تقویت شود ما میتوانیم شاهد کاهش قیمت طلای داخلی باشیم. مشروط بر این فرض که قیمت انس جهانی طلا و قیمت دلار جهانی تغییرات قیمتی خاصی نداشته باشند و به یاد داشته باشید که طلای داخلی بیشتر از انس جهانی وابسته به قیمت دلار در داخل کشور میباشد. هر انس معادل 31.103 گرم میباشد. وقتی ما میگیم قیمت طلای جهانی معادل 1800 دلار است در حقیقت یعنی قیمت هر انس طلای 24 عیار با درجه خلوص 99.99 درصد قیمتی معادل 1800 دلار دارد.

هر زمان شرایط اقتصاد کلان کشور به طوری باشد که انتظارات تورمی افزایش پیدا کند یعنی شرایط طوری شود که مردم هر ماه انتظار افزایش قیمت کالاها و خدمات را داشته باشند این میتونه باعث بشه که تقاضا برای خرید طلا در داخل کشور بالا بره و قیمت طلای داخلی افزایش پیدا بکنه.

 

قیمت دلار داخلی

 

 

به نظر شما چه زمانی قیمت دلار داخلی کاهش پیدا میکنه و قیمت طلای داخلی افزایش پیدا میکنه؟

بر اساس مواردی که آموختین میتوان گفت با کاهش قیمت یا ارزش دلار در داخل کشور و همزمان افزایش نرخ انس طلای جهانی قیمت طلا در داخل کشور افزایش پیدا میکند حتی با کاهش نرخ دلار!

قیمت دلار و طلا در آمریکا نیز معمولا عکس هم عمل میکنند ولی نه لزوما به یک میزان و درصد مشخص نسبت به یکدیگر. مثلا زمانی که انس جهانی در یک کانال صعودی قرار میگیرد در این زمان نمودار قیمت دلار آمریکا معمولا در یک کانال نزولی یا اصلاحی درگیر می‌شود.

مطالب مهم دیگر
خصوصیات معاملات گران در بازارهای طلا (1)

 

دلار داخلی

 

 

عوامل غیراقتصادی تاثیر گذار بر قیمت طلای داخلی

موارد و عوامل مهم دیگری همچون بیماری کرونا بودند که توانسته اند طلا رو از روند قیمتی خودش خارجی بکنند. همین بیماری کرونا در ابتدا حضور خود توانست طلا را به سرعت از کانال قیمتی 1700 دلار رشد دهد به قیمت هر انس حدود 2000 دلار در سطح جهانی برساند. این نشان دهنده عوامل بیرونی قدرتمند بر قیمت طلا میباشد چون در همین شرایط اگر بررسی کنین مشاهد میکنین قیمت نفت جهانی نیز کاهش شدیدی را تجربه کرد و معمولا وقتی قیمت کالاهای اصلی و کامودیتی ها کاهش پیدا میکنند قیمت دلار نیز در این شرایط کاهش پیدا میکند چون در این شرایط تقاضا در حجم کلان کاهش پیدا میکند و دلار دیگر نمیتواند قدرت نمایی کند و جنبش در بازارها ایجاد کنند. در این شرایط مردم بیشتر به فکر حفظ جان و خرید کالای سرمایه ای با ارزشی همچون طلا میروند که ارزش سرمایه خود را تا حدی بتوانند حفظ کنند. در شرایط کرونا خیلی از کسب و کارها تعطیل شد و شوک ناگهانی مستقیمی به اقتصاد کشورها وارد شد .

جالب است بدانید بعد از گذشت حدود یکسال از بیماری کرونا و کشف واکسن کرونا کمی از ترسها ریخته شد و همین عامل سبب شد نرخ انس جهانی از 2000 دلار به کانال قیمتی 1800 دلار بازگردد.

جنگ نیز عامل مهم غیر اقتصادی دیگر است که میتوانید در زمانی که یک کشور بزرگ همچون آمریکا وارد جنگ با کشور دیگری بشود باعث افزایش قیمت طلای جهانی بشود. حالا چرا؟ چون طلا یک دارایی امن میباشد که منابع آن نیز محدود است و نمیتوان مثل دلار دائما آن را  چاپ کرد و در این شرایط بسیاری از افراد برای امن کردن دارایی خود سمت خرید طلا رفته و همین امر موجب بالا رفتن قیمت طلا می‌شود.

دوستان امیدوارم که این مقاله براتون با ارزش بوده باشه اگر راضی بودین خوشحال میشیم در قسمت نظرات برامون کامنت بزارین.

 

منبع : گروه آموزشی اول بورس

2 دیدگاه برای “عوامل تاثیرگذار بر نرخ طلای داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *