بررسی چند اصطلاح مهم در تابلوخوانی

بررسی چند اصطلاح مهم در تابلوخوانی

در این مقاله قصد داریم به بررسی چند اصطلاح مهم که باید حتما به آنها برای تابلوخوانی آگاه باشید، می‌پردازیم.

سفارش ترس

در بازارهای مالی وقتی بازیگران قصد خرید سهامی را داشته باشند اما افراد عادی تمایلی به فروش سهام خود نداشته باشند، بازیگران یا سهامداران بزرگ می‌توانند با استفاده از روش‌هایی افراد عادی را تحریک به فروش سهام خود بکنند. معمولا به این صورت اقدام می‌کنند که قسمتی از سهامی را که از قبل خریده اند با حجم زیاد و غیر معمول نسبت به حجم های سفارشات روز، معمولا در ردیف سوم برای فروش قرار می‌دهند. افراد عادی با مشاهده این حجم بالای سفارش می‌پندارند که علتی دارد که افرادی با حجم زیاد قصد فروش سهام خود را دارند. پس در ردیف های اول و دوم با قیمتی کمتر از ردیف سوم به بعد سهام خود را برای فروش می‌گذارند، غافل از اینکه خریداران همان بازیگران سهم می‌باشند.

 

سفارش ترس

سفارش حمایت

وقتی سهامی در حال ریزش است، بازیگران سهم این بار جهت حمایت از سهم و جلوگیری از ریزش قیمت سهام اقدام به سفارش خرید با حجم نامعمول در ردیف سوم خریداران می‌کنند. این باعث میشود که افراد عادی گمان کنند که سفارش خرید با حجم زیاد در ردیف سوم احتمالا علتی داشته است که با حجم زیاد ثبت شده است. پس تلاش می‌کنند در ردیف دوم و اول با قیمتی بالاتر در نقش خریدار ظاهر شده و همین امر موجب ایجاد تقاضا برای سهام می‌گردد و مانع از ریزش قیمت خواهد شد.

سفارش حمایت

گرفتن سیگنال خرید از پنجره سفارشات

سیگنال‌ها همانند هشداری هستند برای اینکه تابلوخوان با مشاهده این علائم توجه بیشتری نسبت به سهم می‌کند. سیگنال‌ها نمی‌توانند به تنهایی پیشنهادی برای خرید یا فروش باشند. با مشاهده سیگنال‌ها سایر روش‌های تحلیلی را بکار می‌بریم و در صورت تایید سایر روش‌ها، جهت خرید یا فروش اقدام می‌کنیم. به سطر اول خریداران در تابلوی بازار سرخط خرید و به سطر اول فروشندگان سر خط فروش می‌گویند. اگر سهامی برای خریداران جذابیت داشته باشد، دیگر با یکدیگر چانه زنی نمی‌کنند که یک ریال به یک ریال بخواهند به رقابت بپردازند. در این حالت مستقیم قیمت سر خط فروش را که کمترین قیمت پیشنهادی در سمت فروشندگان است را در سامانه معاملاتی وارد می‌کنند و معامله خود را انجام می دهند. اصطلاحا از سر خط می‌خرند. در این صورت احجام سر خط فروش در حال کاهش خواهد بود. اگر این امر دو تا سه دقیقه تکرار شود می‌تواند نشان از جذابیت سهم باشد. و این تقاضای زیاد سیگنالی برای خرید سهم می‌باشد.

مطالب مهم دیگر
تبدیل تحلیل گر به معامله گر

 

گرفتن سیگنال خرید از پنجره سفارشات

گرفتن سیگنال فروش از پنجره سفارشات

وقتی سهمی جذابیت خود را در بازار بنا بر هر دلیل از دست بدهد، افراد در این شرایط می‌خواهند هر چه زودتر سهام خود را بفروشند چون باور جمع این است که سهم در آینده احتمالا بیشتر ریزش خواهد داشت. در این حالت رقابت به سر خط خرید می‌رود و فروشندگان قیمت سر خط خرید که بالاترین قیمت پیشنهادی خریداران است را انتخاب کرده و آن را وارد سامانه معاملاتی می‌کنند. در این حالت احجام سفارشات خرید دائما در حال کاهش خواهد بود. اگر این امر دو تا سه دقیقه تکرار شد می‌تواند نوعی سیگنال فروش باشد. (یعنی بهتر است در این شرایط سیو سود کرده و از سهم خارج شودی مگر آنکه سهامدار بلند مدتی باشید)

 

 

رنج کشیدن

وقتی که خریداران با منابع زیادی که در اختیار دارند در آن واحد اقدام به خرید همزمان چند ردیف از سفارشات فروش می‌نمایند به علت ایجاد تقاضای زیاد در زمان کوتاه موجب افزایش قیمت سهام در لحظه می‌گردند که به این حالت رنج مثبت می‌گویند. در حالت بالعکس امکان دارد که فروشندگان در آن واحد اقدام به فروش مقادیر زیادی از سهام خود به چند ردیف از سفارشات خرید کنند که به علت فروش موجب کاهش قیمت سهام در لحظه خواهد شد. به این حالت رنج منفی می‌گویند.

 

 

حجم معاملات

تعداد برگه سهامی است که طی روز معامله شده است و از ابتدای روز تا به لحظه ای که آن را مشاهده می‌کنیم تعداد برگه سهام معامله شده را نمایش می‌دهد. از تغییرات حجم می‌توان سیگنال خرید و فروش گرفت که در  بخشی از دوره کسب درآمد از تابلوخوانی و روانشناسی بازار به آموزش جامع آن پرداخته شده است.

 

حجم معاملات

 

اختلاف آخرین قیمت معامله و قیمت پایانی

فرض کنید قیمت پایانی معاملات امروز منفی 2 درصد است در زمان اتمام بازار آخرین معامله در مثبت 3 درصد انجام می‌شود‌. وقتی که افراد معامله‌گر بر این امر واقف هستند که میانگین وزنی معاملات روز منفی 2 است چرا باید در لحظه آخر اقدام به خرید با اختلاف 5 درصدی کنند.

مطالب مهم دیگر
تشخیص ارزندگی سهم از حرکات شاخص

معمولا از اختلاف قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی در لحظات آخر بازار می‌توان استنباط هایی کرد. در مثالی که زدیم قیمت اخرین معامله به علت تقاضای زیاد به محدوده مثبت 3 درصد رشد کرده است و این احتمال را می‌دهیم که فردا بازار برای این سهم مثبت آغاز گردد. این شرایط برای حالت عکس نیز وجود دارد. یعنی اگر در انتهای زمان بازار افراد با اختلاف معمولا 3 درصدی و یا بیشتر تمایل به خرید در قیمتی کمتر از پایانی داشته باشند، این انتظار را داریم که فردا بازار برای این سهم منفی آغاز گردد.

منبع: سایت اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *