همه چیز در مورد معاملات بلوکی

معاملات بلوکی

قطعا تا به حال اسم بلوک یا معاملات بلوکی را شنیده اید، به منظور درک دقیق این موضوع با خواندن این مقاله اطلاعات کافی را کسب می‌کنید.

 

معاملات بلوکی

معاملات بلوکی یکی از انواع معاملات بازار بورس اوراق بهادار در حجم بالا می باشد. ذات این معاملات طوری است که اگر بخواهد در ساعات شروع بازار بورس ( 8:45 تا 12:30) همزمان با معاملات خرد (معاملات روزانه) انجام شود روال بازار را بهم میزند و  تعادل از بازار خارج می شود. در معاملات بلوکی برعکس معاملات خرد محدودیت سفارش گذاری حجمی و قیمتی وجود ندارد و حجم بالایی از سهام یک شرکت در قیمت مشخصی جهت معامله توافق می‌گردد. معاملات بلوکی همزمان با معاملات خرد در بازار دیگری (بازار ثانویه) انجام می‌گردد.

دو مورد در انجام معاملات بلوکی مهم می‌باشد اول اینکه حداقل حجم سفارش گذاری در این معاملات (سهام،حق تقدم یا اوراق قرضه) باید 50 برابر میزان حداکثر سفارش گذاری در معاملات خرد باشد و دوم اینکه حداقل ارزش یک معامله بلوکی باید 2 میلیارد تومان به بالا باشد.

 

نکات مهم در معاملات بلوکی و تشخیص آن‌ها

  • در سایت دیده بان بازار بورس یا همان Tsetmc.Com معاملاتی که بلوکی انجام می‌شوند در کنار نماد خود عدد 2 دارند.
  • شما در سایت  Tsetmc هر نمادی که جستجو کنید جلوی نماد سه عبارت خرده فروشي – جبراني – عمده آورده می‌شود اگر معاملات بلوکی درآن روزی که شما معامله می‌کنید انجام شود شما با زدن روی قسمت عمده سهم مورد نظر می‌توانید تابلویی که در آن معامله بلوکی سهم صورت گرفته است را مشاهده فرمایید.
  • معاملات بلوکی معمولا چون در قیمت بالاتر از تابلوی سهم و در تاریخ مشخص در آینده معامله می‌شوند میتوانند سیگنالی جهت ارزنده بودن قیمت کنونی سهم به ما بدهند. یعنی احتمال دارد که تا مدتی قیمت سهمی به جهت قیمت معاملات بلوکی آن سهم حرکت کند. خیلی از موارد بودن که قیمت سهم بعد از انتشار خبر معاملات بلوکی متوسط بین 10 تا30 درصد در بازار رشد داشته است.
  • ضوابط و شرایط انجام معاملات بلوکی توسط سازمان بورس ابلاغ می شود.
  • برای اطلاع از دیدن نماد معاملات بلوکی بصورت روزانه و بررسی حجم و ارزش معاملات در این نمادها باید به سایت بورس اوراق بهادار تهران مراجعه کرده و سپس از قسمت اطلاعات بازار، “نگاهی به وضعیت بازار روزانه” را انتخاب کنید. بعد از دانلود فایل گزارش روزانه معمولا در بخش 3 و 4 فایل جزئیات معاملات خرد و معاملات بلوکی در هر روز معاملاتی در بازار بورس آورده می‌شود. همچنین میتوانید با قراردادن فیلتر l18)[(l18).length-1]==2)  در قسمت دیده بان سایت Tsetmc اطلاعات نمادهای بلوکی را مشاهده کرد.
  • دامنه نوسان قیمت در معاملات بلوکی مانند معاملات خرد می‌باشد.
مطالب مهم دیگر
ضرورت تایم فریم در تحلیل تکنیکال

 

نمونه معاملات بلوکی
نمونه معاملات بلوکی

 

اهداف معاملات بلوکی

معاملاتی بلوکی می‌تواند به هدف یکی از موارد زیر انجام شود:

  1. خارج کردن شرکت از شرایط بحرانی برای تأمین نقدینگی توسط واگذاری بخشی از سهام شرکت
  2. خریدار ممکن است به منظور گرفتن سیت مدیریتی در هیات مدیره شرکت و داشتن حق رای بیشتر در مجامع اقدام به خرید سهم در حجم بالا بکند. ( معمولا وقتی حجم معامله بلوکی طوری باشد که فرد بتواند اقدام به گرفتن کرسی مدیریتی بکند وارد این معامله می‌شود)
  3. به منظور افزایش عدد شاخص کل

 

نکته ای در که در پایان این مقاله لازم است بدانید اینه که معاملات بلوکی با معاملات کد به کد حقوقی به حقوقی و معاملات حقوقی به حقیقی تفاوت دارند. در بحث کد به کد که در مقاله دیگر کامل به آن می‌پردازیم هدف‌های خاص خود را حقوقی سهم(بازیگر سهم) از انجام این معاملات دارد. گاهی هدف حقوقی از معاملات کد به کد، حمایت از سهم و روان کردن حجم معاملات سهم در بازار بورس است، گاهی وقتا به دلیل ارزنده بودن سهم حقوقی میخواهد سهم را با معاملات کد به کد جمع کند که تشخیص آن بسیار کار حرفه‌ای و سودآوری می باشد، چون احتمال خیلی زیاد نشان از یه رشد شارپی در آینده معاملاتی سهم می‌باشد. گاهی وقتا نیز حقوقی سهم با انجام معاملات کد به کد و گذاشتن اردهای خرید و فروش هدف تحریک سهامداران به منظور فروش سهام خود در کف قیمتی و گرفتن نوسان از این طریق را دارند که معمولا یکی از رفتارهایی هست که سهامداران خرد به شدت معترض آن می‌باشند.

سعی کردیم که در یک مقاله مفید و مؤثر اطلاعات مهمی را به شما دوستان عزیر ارائه دهیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و از نظرات شما عزیران جهت بهبود سطح علمی سایت استفاده کنیم.

 

 

منبع: گروه آموزشی سایت اول بورس

مطالب مهم دیگر
مزایا و معایب عرضه اولیه در بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *