همه چیز در مورد اوراق اجاره

اوراق اجاره

اوراق اجاره در واقع اوراق بهاداری هستند که بر اساس عقد اجاره منتشر می‌شود و نشان دهنده مالکیت مشاع دارندگان آن، در دارایی‌های مبتنی بر انتشار اوراق است که اجاره داده می شود یعنی اوراق اجاره در اصل اوراق بهاداری هستند که دارنده آن بصورت مشاع مالک بخشی از دارایی است. و مانند دیگران اوراق بهادار این اوراق نیز سه بخش ناشر، موجر و مستاجر دارند. برای انتشار این اوراق وجود حداقل ۳ نهاد مالی بانی، واسط و امین اجباری است که در مقاله اوراق صکوک به آن اشاره کردیم. اوراق اجاره با نام بوده و قابل نقل و انتقال است که بیانگر مالکیت واحدهای سرمایه گذاری با ارزش برابر از دارایی های با دوام فیزیکی هستند. در صکوک اجاره حق استفاده از منابع یک دارایی یا مجموعه ای از دارایی‌ها در قبال اجاره بها از مالک به شخص دیگری منتقل می شود. مدت قرارداد اجاره مشخص است و میزان اجاره را بر اساس شرایط قرارداد می‌توان در ابتدی هر دوره، انتهای دوره و یا سررسیدهای مشخص فصلی و سالانه پرداخت کرد. این اوراق را می‌توان در بازار ثانویه و به قیمتی که توسط عوامل بازار تعیین می شود معامله کرد.

 

ارکان اوراق اجاره

 

انواع اوراق اجاره

۱- اوراق اجاره تامین دارایی

دراین نوع اوراق نهاد واسط، یک دارایی یا مجموعه دارایی‌ها که مورد نیاز بانی است را به نیابت از سرمایه گذاران، از فروشنده خریداری نموده و به بانی اجاره میدهد.

۲- اوراق اجاره تامین نقدینگی

در این نوع از اوراق صکوک، واسط با واگذاری اوراق به مردم و جمع‌آوری وجوه به وکالت از سرمایه گذاران یک دارایی ثابت مشهود را از بانی خریداری کرده و مجددا به خود بانی اجاره میدهد. یعنی در این روش شرکت واسط ابتدا انتشار اوراق را انجام میدهد سپس از طریق پولی که توسط سرمایه گذاران جذب کرده است اقدام به خرید دارایی فیزیکی بانی یا متقاضی منابع مالی میکند.

3- اوراق اجاره رهنی

مطالب مهم دیگر
از بازه های زمانی چه میدانید؟

این نوع اوراق اجاره بیشتر مورد استفاده بانک‌ها، لیزینگ و موسسات اعتبار دهنده است. در این نوع از اوراق، بانی(بانک) تسهیلاتی که در قالب عقد اجاره به شرط تملیک پرداخت کرده است را به نهاد واسط می فروشد. بر این اساس ابتدا نهاد واسط اوراق اجاره را منتشر می کند و سپس دارایی‌هایی که بانک در قالب عقد اجاره به شرط تملیک در طی زمان به افراد مختلفی داده است را از وی خریداری می نماید.

 

اوراق اجاره

 

مزایای اوراق اجاره برای شرکت های لیزینگ

از مهمترین نیازهای شرکت های لیزینگ کشور در حال حاضر بحث تامین منابع مالی است. استفاده از اوراق اجاره یکی از گزینه های بسیار مهم برای تامین مالی شرکت های لیزینگ است. طریقه سود سازی این اوراق برای شرکت های لیزینگ به دو روش زیر است:

  1. حداکثر سود تسهیلاتی که میتونن ارائه بدن شرکتهای لیزینگ 17 درصد است در حالیکه با استفاده از اوراق اجاره می‌توان نرخ های بالاتر از 17 درصد را نیز تعیین کرد.
  2. خریداران اقساط را ماهانه به حساب شرکت واریز میکنند در حالیکه سود اوراق هر سه ماه یکبار به سرمایه گذاران پرداخت میشود و از منافع حاصل از این رسوب پول در حساب شرکت مدیران میتوانند جهت ایجاد تسهیلات بیشتر و درامد زایی بیشتر استفاده بکنند.

 

شیوه تامین مالی اوراق اجاره

در ابتدا شرکتی که نیاز به نقدینگی دارد (بانی) مقداری از دارایی خود را که برای اجاره مناسب هستند انتخاب می‌کند. سپس شرکت دیگری با مقصد خاص(شرکت ناشر)، تاسیس میکند. این شرکت از نظر قانونی دارای شخصیت کاملا مستقل است. بانی دارایی‌های مورد نظز خود را به شرکت ناشر می‌فروشد. با این توافق که شرکت ناشر پس از خرید دارایی مجددا آن را در قالب قرارداد اجاره در اختیار بانی قرار دهد. مدت و مبلغ اجاره با توافق طرفین تعیین می‌شود. در مرحله بعد شرکت ناشر از طریق انتشار اوراق صکوک، دارایی‌های خود را به اوراق بهادار صکوک تبدیل می‌کند. این اوراق بهادار دارای ارزش مساوی بوده و هر یک بیانگر مالکیت مشاع قسمتی از دارایی‌های مورد اجاره هستند و سرمایه‌گذارانی که این اوراق را میخرند به نسبت میزان ارزش اوراق خود در مالکیت آن دارایی‌ها بصورت مشاع شریک هستند. بانی به موجب قرارداد، اجاره بها را در اختیار شرکت ناشر قرار میدهد. شرکت ناشر هم مبلغ اجاره بها را بین دارندگان صکوک تقسیم میکند. بعد از پایان مدت زمان اجاره، جریان نقدی حاصل از اجاره بها نیز متوقف می‌شود. چنانچه ارزش بازار دارایی‌های مذکور بیشتر از ارزش اسمی مندرج در اوراق صکوک باشد، آنگاه دارندگان صکوک با پایان مدت زمان اجاره با فروش دارایی‌ها سود سرمایه‌ای بدست می‌آورند و در غیر اینصورت با زیان سرمایه‌ای مواجه می‌شوند. درآمد حاصل از اوراق صکوک نسبتا پایدار و دارای ریسک کمی است. اما خود اوراق می‌تواند با ریسک کاهش قیمت مواجه شوند و همین امر می‌تواند سبب کم شدن انگیزه سرمایه‌گذاران برای خرید صکوک شود. برای جلوگیری از این امر معمولا همراه با اوراق صکوک یک سند اختیار فروش هم به سرمایه گذار داده میشود تا در صورت تمایل دارایی‌های مربوطه را در زمان انقضای قرارداد اجاره به قیمت اسمی به بانی بفروشد تا از ریسک کاهش دارایی در امان بماند.

مطالب مهم دیگر
عوامل اقتصادی مؤثر بر قیمت طلا

 

شبوه تامبن مالی اوراق اجاره

 

نکات تکمیلی اوراق اجاره

آیین نامه تشکیل و به وجود آمدن اوراق اجاره در سازمان بورس و اوراق بهادار تنظیم شده است. تنها مشکلی که این مدل اوراق اجاره دارند مشکل مالیاتی این اوراق است. نقصی که در این قسمت قوانی پولی و بانکی کشور وجود دارد این است که فقط سود اوراق مشارکت معاف از مالیات میباشد زیرا در زمان تصویب این قوانین در سیستم و نظام پولی کشور هنوز اوراق اجاره به وجود نیامده بود. در حال حاضر طی مذاکرات و تصمیماتی سازمان بورس در حال مذاکره با دولت است تا بتوانند مشکل مالیات این اوراق بهادار مهم و کاربردی را حل کنند و باعث شفاف سازی و آسان‌تر شدن فرایند استفاده از این اوراق گردند. همچنین با استفاده از اوراق اجاره همانند اخذ وام فرایند سختی ندارد که نیاز به ضامن و زمان زیادی داشته باشد و به راحتی ناشر اوراق را به منابع مالی نزدیک می‌کند.

 

اوراق اجاره

منبع: تیم اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *