مقایسه ویژگی‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

مقایسه ویژگی‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

بررسی ویژگی های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

برای انتخاب بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری باید ابتدا اهداف و چگونگی وضعیت مالی خود را تعیین کنید. هر دو گزینه در زندگی ما بسیار پراهمیت می‌باشند و برای رسیدن به هدف‌های مالی می‌توان روی آنها حساب کرد. اگر اهداف مالی شما کوتاه مدت هستند، برای رسیدن به این اهداف باید از گزینه پس‌انداز استفاده کرد. برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت باید از سرمایه‌گذاری بهره برد. هر دو روش روی اقتصاد ما تأثیرگذار خواهند بود اما نکته مهم انتخاب ما برای رسیدن به هدف های مالی است. ویژگی مشترک این دو گزینه عملکرد اقتصادی آنها است، اما از جهات مختلفی با هم تفاوت دارند که در این مقاله درباره آنها هم صحبت خواهیم کرد.

 

بررسی ویژگی های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

پس‌انداز چیست‌؟

پولی که از درآمد فرد بعد از پرداخت هزینه‌ها می‌ماند و برای موارد اضطراری کنار گذاشته می‌شود را، پس‌انداز می‌گویند. پس‌انداز معمولاً همیشه در دسترس فرد می‌باشد و ریسک از دست دادن آن وجود ندارد. پس‌انداز باید مقدارش مشخص شده و برای اهداف کوتاه مدت برنامه‌ریزی شده باشد. پس‌انداز معمولاً در طول سال مصرف می‌شود و معمولا برای خریدهایی که در کمتر هفت سال برنامه‌ریزی شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

پس‌انداز چیست‌؟

سرمایه‌گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری در واقع استفاده از پول است برای به دست آوردن بازدهی و سود بیشتر از سرمایه‌گذاری جهت دستیابی به اهداف بلندمدت است. برای سرمایه‌گذاری باید اطلاعات خود را بالا برده و کاملاً آگاهانه اقدام کنید. سرمایه‌گذاری معمولاً برای دوران کهنسالی کاربرد دارد که توانایی کار نخواهید داشت. سرمایه‌گذاری در بلندمدت تاثیرات مثبتی روی ارزش پول شما خواهد داشت.

 

سرمایه‌گذاری چیست؟

بررسی تفاوت‌های بین پس‌ انداز و سرمایه‌ گذاری

ویژگی‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری با هم تفاوت‌های زیادی دارند. در این قسمت از مقاله تعدادی از این تفاوت‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم:

مطالب مهم دیگر
مدیریت سرمایه و علت عدم موفقیت معامله گران

بررسی تفاوت‌های بین پس‌ انداز و سرمایه‌ گذاری

 

۱– ریسک:

بیشترین تفاوت بین آنها در میزان ریسک می‌باشد. وقتی پول خود را در حسابی پس‌انداز می‌کنید، ریسک آن خیلی پایین است. پس‌انداز علاوه بر ریسک پایین، مقدار کمی هم سود برای فرد به دنبال خواهد داشت. با پس‌انداز کردن، می‌توانید هر لحظه که بخواهید پول خود را بیرون بکشید. ریسک در سرمایه‌گذاری بسیار بالاتر است. در سرمایه‌گذاری احتمال اینکه پولتان از بین برود وجود دارد. شما باید با توجه به اهدافی که دارید، یکی از گزینه‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید.

۲– بازدهی:

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری از نظر داشتن بازدهی و میزان کسب سود با هم فرق دارند. مطمئنا در سرمایه‌گذاری کسب سود بیشتری حاصل می‌شود، چون در هر صورت اولین هدف از سرمایه‌گذاری کسب سود است. اما پس‌انداز سود به همراه دارد ولی نه زیاد. هدف از پس‌انداز ایمن کردن پول است نه کسب سود. اگر دوست دارید بعد از مدتی سود قابل توجهی کسب کنید، باید پول خود را سرمایه‌گذاری کنید.

۳– نقدشوندگی:

قدرت نقدشوندگی دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده هر چقدر هم که بالا باشند ولی باز به پای پس‌انداز نمی‌رسند. در مواقع نیاز به پول دسترسی شما به پس‌اندازهایتان سریعتر انجام می‌شود. وقتی به فکر سرمایه‌گذاری میفتید باید برای زمان کوتاه هم پس‌اندازی کنار بگذارید. در کل نقد کردن سرمایه سخت می‌باشد و خارج کردن پولتان در کوتاه مدت از یک سرمایه‌گذاری باعث ضربه زدن به مورد سرمایه‌گذاری شده می‌شود.

۴– افق زمانی:

واضح ترین تفاوت بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری افق زمانی آنها می‌باشد. پس‌انداز برای کوتاه مدت و سرمایه‌گذاری برای بلندمدت مناسب هستند. منظور از کوتاه مدت زیر هفت سال است. در کل برنامه‌ریزی شما زمان برداشت پول را تعیین می‌کند. اگر تصمیم دارید در چند سال اخیر چیزی بخرید و هدفتان از جمع کردن پول آن است، بهتر است پول را پس‌انداز کنید. اما اگر هدفتان از پول جمع کردن خرید خانه در آینده برای فرزندان و… می‌باشد، سرمایه‌گذاری بهترین راه‌حل است.

مطالب مهم دیگر
تفاوت پذیرش و یادگیری در بازارهای سرمایه گذاری

۵– واکنش برابر تورم:

گزینه دیگر که تفاوت بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد، واکنش آنها برای حفظ ارزش پول در برابر تورم است. سرمایه‌گذاری با توجه به بلندمدت بودن و تغییرات در قیمت اجناس، علاوه بر حفظ ارزش پول سود هم به فرد می‌رساند. اما پس‌انداز نمی‌تواند در زمینه حفظ ارزش پول موفق ظاهر شود. چون با پولی که پس‌انداز کرده‌اید، هیچگونه فعالیت تجاری انجام نمی‌دهید، همراه با تورم ارزش پول شما هم کاهش پیدا می‌کند. پس اگر در منطقه‌ای هستید که تورم از عوامل رایج آنجا می‌باشد، بهتر است که به فکر سرمایه‌گذاری در یک صنعت یا تجارت باشید، تا پولتان همچنان با ارزش بماند.

 

نقدشوندگی

کلام آخر

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هر دو برای برنامه‌ریزی مالی و آینده مهم می‌باشند. این دو روش می‌توانند در کنار هم برای اهداف دراز و کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرند. شما باید بتوانید برای هدف‌های کوتاه مدت خود پس‌انداز کنید و برای آینده و اهداف بلند مدتتان به سرمایه‌گذاری بپردازید. چون پس‌انداز برای بلندمدت کارایی ندارد و ارزش پول هم تغییر می‌کند اما برعکس آن، سرمایه‌گذاری برای کوتاه‌مدت کارایی ندارد و به سادگی و سریع نمی‌توان در مواقع نیاز سرمایه را به پول تبدیل کرد. این دو گزینه اقتصادی بر یکدیگر هیچگونه برتری ندارند و موقعیت‌هایی که از هر کدام از این دو گزینه می‌توان استفاده کرد متفاوت می‌باشند. بهترین برنامه این است که اندازه حداقل یکسال خود پولی را پس‌انداز کنید و مابقی آن را در هر چیزی که صلاح می‌دانید  با توجه به شرایط مالی و مزاج اقتصادی خود سرمایه‌گذاری نمایید.

 

منبع: اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *