شناخت ارز بیت کوین

شناخت بیت کوین

 مقدمه

همانطور که اکثر شما احتمالا تا به حال می‌دانید بیت کوین قویترین و بزرگترین ارز دیجیتال (پادشاه ارزها) در بین کلیه ارزهای دیجیتال ایندکس شده در صرافی‌های جهانی است. واقعا چطور این اتفاق افتاد؟ در وایت پیپری یا همان برگه معرفی بیت کوین فرد ارسال کننده از نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» به عنوان سازنده این ارز استفاده کرده بود.

بیت کوین فعالیت خود را از سال 2008 (تقریبا بعد از انتهای بحران مالی اقتصادی آمریکا) شروع کرد. و بستر شبکه بلاک چین از تاریخ ۳ ژانویه سال ۲۰۰۹ به صورت رسمی فعالیت خود را در شبکه بیت کوین آغاز کرد و به مرور زمان این ارز دیجیتال شروع به حرکت و جهش های قیمتی به سمت آینده‌ی دور از تصور همگان حرکت کرد.

بیت کوین در حقیقت یک ارز و پول دیجیتالی است که کاربرد اصلی آن انجام پرداخت ها و تبادلات مالی بین اشخاص یا شرکت‌ها به صورت کاملا مستقیم و بدون واسطه میباشد.

یکی از ویژگی‌های مهم این ارز دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن است. غیر متمرکز بودن یعنی که هیچ نهاد، شخص و سازمانی و در هر سطح و لولی نمی تواند به تنهایی بیت کوین را مدیریت کرده و بر تراکنش‌های مالی آن دسترسی و مدیریت جامع داشته باشد. و جالب است که بدانید همین امر دلیل اصلی مخالفت برخی از دولت‌ها با گسترش و پذیرش این ارز در سیستم‌ مالی کشورشان شده است. یعنی در حقیقت نمیخواهند بعلت عدم کنترل شبکه این ارز دیجیتال آن را بعنوان یکی سیستم پرداختی رسمی در تبادلات مالی کشور اعلام کنند. که البته در تاریخ نگارش این مقاله که سال 2021 است، تعدادی از کشورها دیگه تونستن که ارز بیت کوین رو در سیستم‌های مالی خود بیارند.

 

نحوه عملکرد بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین بر روی یک شبکه غیرمتمرکز به نام بلاک چین سوار است. احتمالا میپرسید که بلاک چین چیست؟ به زبان ساده میتوان گفت بلاک چین یک شبکه برای ثبت اطلاعات و تراکنش‌های بیت کوین است که با الگوریتم های خاصی رمز نگاری شده و توسط کلیه افراد شبکه کنترل میشود و یک نفر مدیریت آن را بر عهده ندارد. منظور از بلاک این است که به فرض مثال هر اطلاعات تراکنش در یک بلاک ذخیره میشود و حتی با آسیب دیدن و نابودی آن بلاک چون همزمان اطلاعات در دیگر بلاک‌ها (بلوک‌ها) ذخیره میشود، اطلاعات از بین نمیروند.در حقیقت هر تراکنشی که بر روی شبکه بلاک چین بیت کوین ثبت می شود به این بلاک‌ها ارسال می شود و افراد حاضر در شبکه می توانند به آن تراکنش رای دهند که تایید و یا رد شود. در این فرایند گروهی از سیستم ها تراکنش را تایید می کنند و گروهی آن را رد می کنند. در نهایت رای اکثریت اعضای شبکه وضعیت تراکنش را مشخص خواهد کرد. جالب است بدانید سیستم بلاک چین بعلت ویژگی‌های عالی که دارد، در برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها هم اکنون استفاده می‌شود.

 

 عملکرد بیت کوین

 

ویژگی های مهم و متمایز کننده بیت کوین با ارزهای فیات

  1. حذف واسطه‌های تایید کننده تراکنش که در ارزهای فیات وجود دارد(نیاز به بانک و مؤسسات رفتن و پر کردن فرم‌های مالی نیست)
  2. غیرمتمرکز بودن یعنی که هیچ فرد حقیقی و نهاد قضائی و غیره هیچ گونه کنترلی بر روی بیت کوین و اعمال قانون گذاری بر روی آن ندارد. (ارز بیت کوین توسط کاربران حاضر در بستر شبکه بلاک چین و تمام کسانی که به شبکه متصل هستند، کنترل می شود)
  3. عدم نیاز به تایید تراکنش‌های مالی توسط نهادهای مالی
  4. محدودیت تعداد واحدها (یونیت‌های) بیت کوین. در ارزهای فیات مانند دلار، یورو، فرانک، ین ژاپن، پوند و غیره هر زمان مسئولین اراده کنند برای دستکاری بازار و پایه پولی اقدام به چاپ پول می‌کنند ولی در اساس‌نامه بیت کوین اینطور نیست و کلیه تعداد واحدهای بیت کوین برابر 21 میلیون عدد می‌باشد و هرگز از آن دیگر تولید نخواهد شد. البته تاکنون ( سال 2021) هنوز کل این 21 میلیون واحد بیت کوین استخراج نشده است. و طبق آخرین آمار سایت coinmarketcap.com بیش از 18 میلیون 850 هزار واحد واحد از آن استخراج شده است .

 

 نحوه استخراج بیت کوین

ارز بیت کوین بواسطه قرارگرفتن ابزارهای سخت‌افزاری تحت عنوان ماینر در بستر اینترنت و اتصال به استخرهای پولی مخصوص به خود در شبکه بلاک چین استخراج می‌شود. این فرآیند نیاز به محاسبات بالایی دارد و هر چه قدرت محاسباتی دستگاه یا هش ریت دستگاه بالاتر باشد این فرایند سریعتر انجام می‌گردد. هش ریت میزان سرعتی است که کامپیوتر برای استخراج بیت کوین یا ارزهای دیجیتال صرف می‌کند. به عنوان مثال یک گیگا بایت هش ریت

 1GH/s = One Giga Hash معادل با 10 به توان 9 یا 1000.000.000 هش ریت در ثانیه می‌باشد. (مثلا یک مگاهش در ثانیه  برابر است یا یک میلیون هش در ثانیه)

 

ماین کردن بیت کوین

 

مطالب مهم دیگر
پنج عامل حیاتی برای تبدیل شدن به یک مدیر فروش سطح یک

بازیابی تراکنش‌ها

کلیه تراکنش های انجام شده بیت کوین در شبکه بلاکچین کاملا غیر قابل بازگشت هستند و هیچ شخصی قدرت بازگشت و برگرداندن پول را به حساب مبدا ندارد.

 

تعیین قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین هم مانند سهام های بورس اوراق بهادار تهران و یا کارگزاریهای خارجی به وسیله عرضه و تقاضا طرفین مشخص می شود. اگر تقاضا برای خرید بیت کوین زیاد شود قیمت آن ها متناسب با آن تقاضا بالا خواهد رفت و همچنین اگر تقاضا برای آن کاهش یابد قیمت هم پایین می‌آید. البته نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال خیلی شدیدتر از بازار بورس ما است و گاها طی یک یا چند روز پیش می‌آید که یک ارزی حدود چند هزار درصد رشد یا افت داشته باشد.

همچنین می‌توان یکی از دلایل پر ریسک بودن و نوسانات قیمتی بیت کوین را تاثیر توییت افراد مشهور مانند ایلان ماسک، جف بزوس و .. بر این ارز دیجیتال و متعاقبا سایر ارزهای دیجیتال دیگر دانست. همان طور که گفتیم، تنها 21 میلیون واحد بیت کوین برای استخراج وجود دارد و همین کمیابی این ارز دیجیتال و محدودیت منابع آن و سختی‌های استخراج باعث می‌شود هر چه جلوتر می رویم ارزش قیمتی این ارز بالاتر برود.

 

نحوه نگهداری بیت کوین در کیف پول

کیف پول محلی است که بعنوان ذخیره ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. و این کیف پول‌ها حکم همان عابر بانک یا حساب بانکی ما را دارند که بتوانیم از ارزهای خریداری شده‌ی خود توسط آنها محافظت کنیم. در وب سایت رسمی بیت کوین به آدرس  bitcoin.comدر قسمت Wallet لیست معتبر ترین کیف پول های بیت کوین را مشاهده کرده و با توجه به دستگاه خود هر کدام را  که خواستین انتخاب نمایید.

کیف پول‌های ارزهای دیجیتال به انواع کیف پول‌های کاغذی، کیف پول‌های بر بستر وب، کیف پول‌های نرم افزاری و اپلیکیشنی (مخصوص گوشی‌های هوشمند) و کیف پول‌های سخت افزاری تقسیم می شوند که در مقاله دیگر کاملا به بررسی این کیف پول‌ها پرداخته‌ایم.

 

کیف پول بیت کوین

 

مطالب مهم دیگر
موفقیت در معاملات با ریسک پذیری

نحوه خرید و فروش بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین توسط صرافی های فروشنده بیت کوین و یا به صورت مستقیم میان افراد از طریق ولت‌های شخصی آنها انجام می شود. با استفاده از کارت‌های بانکی ایرانی خود و اینترنت بانک براحتی میتوانید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی اقدام به خرید یا فروش بیت کوین کنید همچنین اگر شخصی را میشناسید میتوانید بطور مستقیم بین ولت‌های خود (کیف‌پول) مستقیما تبادل ارزهای خود را انجام دهید. فقط در حالتی تبادل با اشخاص شماره کیف پول خود را تنها در صورتی به فرد مقابل بدهید که شناخت کافی داشته باشید. و هیچگاه مستقیم گوشی خود را  دست این اشخاص ندهید یا این کار میتوانید اختیار خالی کردن حسابتان را به طرف مقابل بدهید.

صرافی‌های معتبر در هنگام خرید بیت کوین و و سایر ارزهای دیجیتال از شما احراز هویت با استفاده از مدارک شناسایی می کنند به این دلیل که از کلاهبرداری های احتمالی جلوگیری شود.

  

مهم ترین صرافی های داخلی فعال در ارز دیجیتال

نوبیتکس

والکس

صرافی بیت 24

صرافی تبدیل

صرافی اوکی اکسچنج

صرافی اکسیر

  

قوانین بیت کوین

در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران هیچ گونه قوانین مشخصی برای استفاده از ارز های دیجیتال وجود ندارد صحبت‌های قانونی و غیر قانونی زیادی در رابطه با این ارز میشود.  البته تا به این لحظه تقریبا در هیچ کشوری استفاده از بیت کوین غیر قانونی به شمار نمی رود و محدودیت برای مردم در خرید و فروش و ترید ارزهای دیجیتال توسط دولت ها گذاشته نشده است. فقط چونکه به هیچ عنوان نمیشه رد تراکنش‌های بیت کوین را گرفت و احتمال خیلی زیاد در پولشویی‌ها میتواند مورد توجه قرار گیرد، مشخص شدن اقدامات مالی در جهت اموری که مجرمانه هست توسط این ارز مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

در بسیاری از کشور ها مانند ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن، هنگ کنگ و مالزی صرافی های ارزهای دیجیتال به صورت کاملا مجاز و رسمی در حال فعالیت هستند.

 

نکات نهایی

در این مقاله آموختیم که شروع بازار ارزهای دیجیتال در جهان در سال 2008 با ارزی به نام بیت کوین و با نماد اختصاری BTC، اتفاق افتاد. ارزهای دیجیتال بستری جدید با امنیت بسیار بالا و بدون نیاز به یک نهاد خاص برای انجام تبادلات مالی می‌باشند. هماند بورس اوراق بهادار تهران می‌توان از طریق صرافی‌های خارجی بعنوان شغل شغل تریدری (معامله گری) در این ارزها فعالیت کرد. مهمترین صرافی‌های خارجی مهم در این زمینه صرافی‌های بایننس، کوین بیس، کوکوین و غیره میباشند. در شبکه بیت کوین هیچ شخص و سازمانی به تنهایی دخالت ندارد. پروتکل و شبکه ای که بیت کوین بر روی آن فعال است بلاک چین نام دارد و حدود 90 درصد از تعداد کل بیت کوین‌های موجود در جهان (21 میلیون عدد) استخراج شده است. در شبکه بلاکچین تمام اعضای شبکه می توانند برای تایید تراکنش ها حق رای داشته باشند. کلیه ارزهای دیجیتال را میتوان در انواع کیف پول های ارز دیجیتال ذخیره نمود. و در نهایت شما از طریق صرافی‌های داخلی و اشخاصی که کیف پول حاوی ارزهای دیجیتال دارند میتوانید از طریق حساب‌ بانکی خود براحتی اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال نمایید. همچنین جالب است بدانید طبق گزارش خبرگزاری بین المللی بلومبرگ واقع در ایالت نیویورک حدود 40 درصد از ارزهای دیجیتال در اختیاز 1000 نفر قرار دارد و این یعنی که هر اقدام این افراد میتواند باعث ایجاد نوسانات قیمتی شدیدی در بازار ارزهای دیجیتال بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *