خصوصیات معامله گران در بازارهای طلا (۲)

خصوصیات معامله گران در بازارهای طلا

در این مقاله که ادامه مقاله قبلی تحت عنوان خصوصیات معامله گران در بازارهای طلا (قسمت اول) بود به بررسی سایر ویژگی‌های معامله‌گران در بازارهای مختلف طلا می‌پردازیم.

 

آپشن طلا

 

معامله گران بازار آپشن سکه طلا

در این بازار سازو و کار به این صورت است که اگر پیشبینی معامله‌گر مبنی بر رشد قیمت باشد، با پرداخت کمی پول اولیه زیر معامله را می بندند. یعنی معامله‌گر پیشبینی می‌ کند قیمت سکه رشد می‌کند. او با پرداخت پول اولیه آپشن را باز می‌کند. حال اگر قیمت رشد کند، در سود می‌ رود و اگر قیمت افت کند دیگر ضرر نمی ‌کند. تنها ضرر او همان پول اولیه و پرداخت شده است. در این حالت می‌گوییم معامله گر زیر معامله را بسته است. در حالت دیگر، اگر معامله گر پیش بینی کند قیمت سکه افت می کند او با پرداخت پول اولیه معامله آپشن را باز می کند. حال اگر قیمت افت کند در سود می‌رود و اگر قیمت رشد کند دیگر ضرر نمی‌کند و تنها ضرر او همان پول اولیه پرداخت شده است. در این حالت می گویند معامله گر بالای معامله را بسته است. در واقع آپشن یا اختیار معامله برای بیمه کردن معاملات در یک جهت استفاده می شود.

 

معامله گران بازار آپشن سکه طلا

خصوصیات معامله گران بازار آپشن سکه طلا

این افراد عمدتا سرمایه های متغیری دارند. بازیگران این بازار معامله‌گران خرد حقیقی، شرکت ها و نهادهای مالی، حقوقی و غیره هستند که اکثرا برای نوسان گیری و بیمه کردن معاملات خود این بازار را انتخاب کرده اند. معاملات بازار آپشن زیر نظر بورس کالا است. از آنجا که این بازار لوریج ندارد معامله گران ریسک زیادی ندارند.  هیجان این بازار به نسبت کمتر از بازارهای طلای آب شده شنبه‌ای و سکه طلای فردایی است. از آنجا که در این بازارها خرید و فروش به صورت فیزیکی انجام نمی شود و تلفنی است، سرعت خرید و فروش بالاست و معامله گران بدون تاخیر معامله را باز و بسته می‌کنند. تفکر معامله گران بیشتر در این بازار بلند مدتی است. و خیلی از افراد این بازار حرفه ای نیستند. و عموم افراد جامعه براحتی می توانند از این بازار استفاده کنند.

خصوصیات معامله گران بازار آپشن سکه طلا

 

مطالب مهم دیگر
نحوه توزیع طلا در سطح جهان

خصوصیات معامله گران بازار گواهی سپرده طلا و صندوق‌های طلا

سرمایه های متغیری دارند. زیرا بازیگران این بازار معامله‌گران خرد حقیقی، شرکت‌ها و نهادهای مالی، حقوقی هستند که اکثرا برای حفظ قدرت خرید سرمایه خود این بازار را انتخاب کرده اند. معاملات در این دو بازار زیر نظر بورس اوراق بهادار است. و از انجایی که این بازارها دوطرفه یا اهرم دار نیستند، ریسک کمی به معامله گران و افراد این بازار وارد می شود. معامله گران در این بازار اصولا حرفه ای تر از بازارهای دیگر طلا هستند و رفتار هیجانی در این بازار به نسبت کمتر از بازارهای دیگر طلا است. خرید و فروش به صورت آنلاین است. تفکرات معامله گران برای کسب سود در این بازار میان مدت و بلند مدت است. خیلی از افراد در این بازار حرفه ای نیستند  و زیان می کنند. افراد فعال در این بازار عمدتا به دنبال حفظ قدرت پول خود هستند و احتمال از بین رفتن سرمایه در این بازار تقریبا صفر است.

گواهی سپرده طلا

 

ناکارآمدی همبستگی بین بازارها

یعنی معامله گر به این نتیجه رسیده که بالای 90 درصد مواقع دو بازار الف و ب مانند هم حرکت می‌کنند و به نوعی همبستگی دارند. در این شرایط دو حالت پیش می آید.

حالت اول وقتیه که معامله گر به دنبال فرصتی برای معامله کردن در بازار الف است ولی سیگنال ورود را از بازار ب می‌ گیرد. در این شرایط معامله گر معتقد است 90 درصد مواقع این دو بازار شبیه هم حرکت می کنند پس قطعا قبل از اینکه سیگنال ورود را در بازار الف بگیرد، در بازار الف معامله باز می کند.

حالت دوم وقتیه که معامله گر شرایط را برای بازکردن معامله در بازار الف محیا می‌بیند ولی برای تایید بیشتر صبر می‌کند تا بازار ب هم سیگنال ورود بدهد تا ورود امن تری داشته باشد. این دو حالت ناشی از تفکرات یک معامله گر مبتدی است زیرا بازارهایی که کالای پایه مشترکی دارند در کوتاه مدت و میان مدت همبستگی معنا داری ندارند چون بازیگران این دو بازار به واسطه خصوصیاتشان با هم متفاوت هستند. همچنین اگر ما می‌پذیریم که حرکات قیمت غیر قابل پیشبینی است، پس چطور با وجود محیا بودن شرایط ورود، فقط به خاطر گرفتن یک تایید بیشتر، از انجام معامله صرف نظر می‌کنیم. همچنین معامله گران حرفه ای معاملات در میانه روند را به واسطه گرفتن تایید بیشتر برای ورود امن تر از دست نمی دهند، زیرا که حرکت قیمت در این نواحی قوی تر است. البته ناگفته نماند چون عمق بازار طلای ایران مانند بازارهای طلای جهانی نیست خیلی از افراد علاقمند در این حوزه می‌توانند به خرید و فروش طلا در بازارهای بین المللی مثل فارکس بپردازند.

 

مطالب مهم دیگر
پنج عامل حیاتی برای تبدیل شدن به یک مدیر فروش سطح یک

منبع: اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *