خصوصیات معاملات گران در بازارهای طلا (1)

خصوصیات معاملات گران در بازارهای طلا

معامله در بازارهای طلا گستردگی و تنوع زیادی دارد که از جمله این معاملات می توان به معاملات طلای آب شده، طلای کاغذی، معاملات تلفنی طلا، آتی سکه طلا، آپشن سکه طلا، سکه طلای نقدی ، سکه طلای فردایی، صندوق‌های طلا و گواه سپرده سکه طلا اشاره کرد. کالای اصلی و پایه تمامی این بازارها طلا می‌باشد. نکته‌ای که در بازارهای طلا وجود دارد این است که در کوتاه مدت و میان مدت لزوما قیمت ها مانند هم حرکت نمی‌کنند.

 

خصوصیات معاملات گران در بازارهای طلا

 

فرمول تئوریک سکه

اگر نرخ طلای جهانی یا همان انس جهانی طلا را در قیمت دلار در بازار آزاد تهران ضرب کنیم و عدد به دست آمده را تقسیم بر عدد 4.24 بکنیم قیمت واقعی و روز سکه به دست می آید. حال اگر قیمت سکه در بازار  بالاتر از این مبلغ بود به اصطلاح میگویند که سکه حباب مثبت دارد و اگر قیمت سکه در بازار زیر این عدد بود، می گویند سکه حباب منفی دارد.

فرمول تئوریک سکه

 

خصوصیات معامله‌گران بازار طلا آب شده و سکه طلای نقدی

افراد فعال در این بازار سرمایه های متغیری دارند. بخشی از بازیگران اصلی این بازار خانم های خانه داری هستند که می‌خواهند با سرمایه‌گذاری روی طلا ارزش سرمایه خود را حفظ کنن تا سازندگان جواهرات زینتی، بنکداران بزرگ طلا و صرافی ها. تقریبا این بازار مورد استقبال عموم افراد جامعه است.  معاملات در این بازارها بر بستر اعتماد خریدار و فروشنده حقیقی رخ می‌دهد و هیچ نهاد دولتی بر آن نظارت ندارد. به همین دلیل خریداران خرد با نگرانی از تقلبی بودن یا گران خریدن سراغ این بازار می روند.

این بازار دو طرفه نیست و اهرم در ان وجود ندارد پس این یعنی که ریسک بالایی به سرمایه افراد وارد نمی‌شود و احتمال اینکه به اندازه کل سرمایه خود زیان بکنند صفر است. اکثر معامله‌گران با تفکرات میان مدتی و بلند مدتی در این بازار فعالیت می کنند. و عموم این افراد حرفه‌ای نیستند. معمولا افراد در این بازار به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند.

 

مطالب مهم دیگر
شاخص های مهم سرمایه گذاری در بازار مسکن

خصوصیات معامله‌گران بازار طلا آب شده

 

خصوصیات معامله گران بازار طلای آب شده شنبه ای و سکه طلای فردایی

افراد فعال در این بازار سرمایه های بالای دارند. چون عموم افراد فعال در این بازار، شغل اصلی شان این کار است . تجربه و اعتماد به نفس بالایی در نوسان گیری از طلا دارند.  معاملات بر بستر اعتماد طرفین صورت می‌گیرد و از انجا که این بازار دو طرفه است و لوریج دارد، ریسک پذیری آن بسیار بالا است. به علت وجود اهرم یا لوریج سود و زیان معامله‌گر چندین برابر می‌شود. از این روست که فشار ترس و طمع روی معامله گران این دو بازار کاملا قابل رویت است. از آنجایی که خرید و فروش به صورت فیزیکی انجام نمی‌شود و تلفنی است، سرعت خرید و فروش بالاست و معامله گران با تاخیر کمی معامله را باز و بسته می‌کنند. به همین دلیل سرعت تغییرات قیمت در این دو بازار بالا است. اکثر معامله‌گران این بازارها معاملات را با تفکر کوتاه مدت و میان مدتی دنبال می کنند.  افراد غیر حرفه ای زیادی نیز در این بازار وجود دارد و این بازارها به راحتی در دسترس افراد جامعه نیستند. رفتارهای هیجانی و احتمال ورشکستی در این بازار بسیار زیاد است.

 

سکه طلای فردایی

 

خصوصیات معامله‌گران بازار آتی سکه طلا

 افراد فعال در این بازار سرمایه های متغیری دارند. بازیگران این بازار معامله گران خرد حقیقی، شرکت‌ها و نهادهای مالی، حقوقی هستند که اکثرا برای نوسانگیری در این بازار حضور دارند. معاملات در این بازار زیر نظر بورس کالا است. به همین دلیل معامله گران در این بازار احساس امنیت و آرامش خاطر بیشتری دارند. از آنجا که این بازار دو طرفه و لوریج دار است، معامله گران ریسک پذیری بسیار زیادی دارند. در این بازار به دلیل داشتن لوریج، سود و زیان معامله گر چندین برابر می شود. از این رو فشار ترس و طمع روی معامله گران این دو بازار کاملا مشهود است. معامله گران این بازار معمولا حرفه ای تر از بازارهای نقدی هستند. رفتار هیجانی در این بازار به نسبت کمتر از بازارهای طلای آب شده شنبه ای و سکه طلای فردایی است، به همین دلیل حرکات قیمت در این بازار بیشتر برگرفته از شرایط سیاسی ، اقتصادی و غیره در جامعه است. خرید فروش در این بازار به صورت آنلاین است و معمولا با سرعت بالایی معاملات انجام می شود و از طلای فیزیکی در این بازار خبری نیست. این بازار ریسک بالایی دارد و احتمال ورشکستی افراد در آن هست و براحتی در دسترس افراد جامعه قرار دارد.

(قسمت دوم مقاله)

منبع : اول بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *