بررسی رفتار ذهن در معامله گری و سرمایه گذاری

بررسی رفتار ذهن در معامله گری و سرمایه گذاری

ذهن معامله گران در بازارهای مالی و سرمایه گذاری رفتارهای متفاوتی توام با شادی و یا درد را تجربه می‌کند. اگر شما از دیدگاه خودتان و آنچه که از بازار انتظار دارید دریافت کنید، بازار را نگاه کنید زمانیکه بازار بر طبق توقع شما عمل نمی کند چه اتفاقی می‌افتد؟ مکانیزم ذهن شما به نوعی می‌خواهد این اختلاف انتظار را با آنچه واقعا اتفاق افتاده جبران کند تا مانع از ناراحتی‌یتان شود. ذهن ما طوری طراحی شده که اطلاعات تهدید آمیز را مسدود کرده یا به نوعی آنها را پنهان می‌کند تا ما را در مقابل درد و رنجی که از نرسیدن به توقعاتمان بر ما وارد شده حفظ کند. شاید در همان لحظه شما متوجه نباشید که برای مصون ماندن از ناراحتی، اطلاعاتی را انتخاب می‌کنید که با توقع شما هماهنگ است.

 

رفتار ذهن در معامله گری

 

رفتار ما در مقابل شکست

بیشتر مشکل معامله گران این است که برای تجربه نکردن شکست خود را از جریان موقعیت ها خارج کرده و وارد قلمرو “می‌توانست باشد”، “باید می‌بود”، “خواهد بود” و “اگر فقط”  قرار می‌دهید. هر چیزی که می‌توانست باشد یا باید می‌بود در آن لحظه نامرئی است و وقتی ظاهر می‌شود که موقعیت خیلی وقت است که از دست رفته است.

شما باید نحوه تفکر و اقدامات تان به گونه ای باشد که خودآگاه و ناخودآگاه اطلاعات را برای آنچه توقع دارید اتفاق بیفتد، انتخاب نکنید. تجربه ناراحتی موجب ترس می‌شود و ترس منشا بسیاری از خطاهای است که اکثرا مرتکب می‌شوید. تا زمانیکه می‌ترسید نمی‌توانید همراه جریان بازار باشید. علاوه بر این هر چه به  عنوان یک معامله گر انجام می‌دهید مبارزه خواهد بود. مبارزه شما علیه بازار و برعکس. اما واقعیت آن است که تمام این ماجراها در ذهن شما اتفاق می افتد. بازار هیچ تفسیری از اطلاعاتی که ارائه می‌دهد ندارد این شما هستید که مبارزه می‌کنید‌.

 

مطالب مهم دیگر
موفقیت در معاملات با ریسک پذیری

احتمالات در بازارهای مالی

ریسک پذیری واقعی

ریسک پذیری واقعی با معامله کردن بدون ترس فرق دارد. اگر شما ریسک را مانند یک حرفه‌ای پذیرفته باشید دیگر بازار برای شما تهدید آمیز نخواهد بود. افراد اندکی در بازار هستند که با عقیده قبول مسئولیت وارد بازار شده و مسئولیت نتایجی که بدست می‌آید را خود بر عهده می‌گیرند و بازار را مقصر نمی‌دانند. بیشتر افراد در دام چرخه معیوبی گرفتار می‌شوند و در نهایت نمی‌توانند نتایج قوی از بازار بگیرند.

 

 

تنظیم محیط ذهنی

شما اگر یک برنامه چند صد خطی بنویسید ولی یه کلمه را جابجا بزارید همین یک اشکال برای درست کار نکردن برنامه شماکافی است. و تنها با اصطلاح همان یک کلمه کل برنامه درست خواهد کار کرد. ولی پیدا کردن خطا و یا حتی آگاهی از وجود آن نیاز به مهارت قابل توجهی دارد. شما ممکن است از قبل تمام مطالب لازم برا ی موفقیت مستمر در بازار را بدانید اما دانستن یک چیز به معنای اعتقاد به آن به نحوی که بر عملکرد ما تاثیر گذار باشد نیست.

 

تنظیم محیط ذهن

 

اشکال زدایی نرم افزار ذهن

برای اشکال زدایی ذهن باید طبیعت انرژی ذهنی را بفهمیم و از آن برای تغییر دیدگاهی که موجب ایجاد پاسخ های منفی در مورد بازار می شود استفاده کنیم. گاهی فقط یک تغییر ساده می‌تواند موجب تحولی شگرفت در نتایج معامله‌گری شما بشود.  فرآیند معامله گری با درک موقعیت ها آغاز و انجام می‌شود. بدون درک یک موقعیت دلیلی برای معامله گری وجود ندارد. بسیار بجا است که بررسی انرژی ذهنی خود را با شکستن و تشریح فرآیند درک آغاز کنیم. رفتار ما تابعی از انرژی‌های بیرونی است. انرژی از بیرون به هر شکلی که باشد توسط حس عصبی ما به پالس‌های الکتریکی تبدیل شده و در محیط درون و ذهن ما ذخیر‌ه می شود. ساختار انرژی ما در اثر مواجهات ما با محیط بیرون در درونمان شکل می‌گیرد.

 

مطالب مهم دیگر
چالش ها و موانع اصلی در بازارهای مالی (بخش دو)

 

تنظیم ذهن معامله گر

 

جمع بندی

همه افراد فعال در حوزه های معامله گری و سرمایه گذاری باید مراقب باشند که ذخیره اطلاعات را با فرایند یادگیری اطلاعات اشتباه نگیرند. یادگیری و آگاه بودن از آنچه می‌توان آموخت تنها تابعی از توانایی ذخیره سازی نیست زیرا اگر این گونه بود همه چیز دان بودیم. ما نباید ظرفیت خود را محدود کنیم چون تجربیات و آموزش ها به شکل انرژی در ذهن ذخیره می شوند و انرژی فضایی را اشغال نمی کند پس وقتی حافظه، تمایزات و عقاید ما فضایی را اشغال نکند در نتیجه ظرفیت یادگیری ما بی انتها می باشد.

حافظه و تصمیمات ما به عنوان نیرویی از درون بر روی حواس ما تاثیر می‌گذارند و هر آنچه را بخواهند از محیط بیرون دریافت می‌کنند ولی نه لزوما تمام واقعیت هایی را که در محیط بیرون وجود دارد. همیشه برترین معامله گران آنهایی هستند که خود را در جریان بازار قرار می‌دهند. 

 

منبع : اول بورس

3 دیدگاه برای “بررسی رفتار ذهن در معامله گری و سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *