مدیریت رفتار در معاملات

مدیریت رفتار در معاملات

یکی از مهمترین اصول در بازارهای مالی که عدم توجه به آن باعث شده درصد زیادی از معامله‌گران متضرر شوند ندانستن مدیریت رفتار در معاملات است. به جرات می‌توان گفت عدم اطلاع از قوانین و اصول مدیریت رفتار در معاملات باعث متحمل شدن ضررهای سنگین و متعددی به معامله گران در بازارهای مختلف می‌شود. هدف از نگارش این مقاله این است که بتوانید ساختار ذهنی خود را به شیوه ای درست تغییر دهید و بدون تعصب خاصی در بهترین حالت جهت انجام معاملات خود قرار بگیرید.

هر کسی تعاریف و تفاسیر خاصی از اطلاعاتی که با آنها مواجه می‌شود دارد که منحصر به خود اوست. هیچ استانداردی برای نحوه تجربه اطلاعاتی که محیط به ما میدهد وجود ندارد زیرا هیچ استانداردی برای ساختار ذهنی وجود ندارد که اطلاعات بر اساس آن تعبیر می‌شوند. موردی را در نظر بگیرید بعنوان مثال که بازار اطلاعاتی را در اختیار ما بعنوان یک معامله گر قرار می دهد یعنی فرض کنیم بازار به نوعی با ما در ارتباط است.

اگر با این فرض شروع کنیم که بازار به طور ذاتی اطلاعات منفی تولید نمی کند آنگاه می توانیم از خود بپرسیم که چه چیز موجب می شود این اطلاعات جنبه منفی به خود بگیرند؟ به عبارت دیگر تهدید و ایجاد تجربه درد در بازار از کجا ناشی می‌شود؟ اگر از بازار نیست پس از شیوه تعریف ما از اطلاعات و نحوه تفسیر آنها توسط ما است. اگر آنچه که می دانیم و اعتقاد داریم درست باشد و این تنها فرض درون ذهن و افکار ما باشد در نتیجه آینده بازار را به همین صورت تصور میکنیم و در این حالت هر گونه داده از از محیط که بر خلاف تصور ما از آینده باشد به طور خودکار تهدید آمیز برای ما تلقی می شود. و مکانیزم اجتناب از درد در این حالت اطلاعاتی را که جنبه تهدید آمیز بودن داشته باشد را مسدود کرده و اهمیت آنها را نزد ما پایین می آورد.

مطالب مهم دیگر
از بعد سوم تحلیل چه میدانید؟

 

مدیریت رفتار در معاملات

 

عملکرد ذهن

این مشخصه اصلی عملکرد ذهن می‌باشد که می‌تواند به ما بد خدمتی هم کند و ما به عنوان یک معامله گر نباید اجازه بدیهم که تحت تاثیر این مکانیزم وارد معامله شویم یا از یک معامله خارج شویم یا فقط به این دلیل که مسایل مطابق میل ما پیش نرفتند معامله را نیمه کار رها کنیم.

برای مثال وقتی در حال مشاهده بازار هستین و هیچ قصدی برای انجام معامله ندارید آیا باز هم از حرکت های بالا و پایین قیمت احساس نا امیدی، خشم یا سردرگمی می کنید؟ قطعا نه!

زیر چیزی در مخاطره ندارید. شما فقط در حال مشاهده اطلاعاتی هستید که وضعیت بازار را مشخص می کند. آیا وقتی در حال مشاهده اطلاعاتی حرکت های بالا و پایین و یا رنج زدن قیمت هستین الگوهایی را که فرا گرفته اید را تشخیص نمی‌دهید؟ البته که به راحتی تشخیص می‌دهید چون همان دلیل وجود دارد، شما آرامش کافی دارید و چیزی در مخاطره ندارید.

پس در حالتیکه توقعی وجود ندارد اطلاعات حالت تهدی آمیز یا منفی بودن به خود نمی‌گیرند. وقتی شما توقعی ندارید مرزی برای رفتار بازار قائل نیستید و این بدون مرز شدن شما باعث می شود آنچه در مورد رفتار و حرکت بازار آموخته اید را دریافت کنید.

عملکرد ذهن

 

 

چگونه در حین معامله قاطع و در عین حال انعطاف پذیر باشیم

پاسخ این است که ما باید در مورد قوانین قاطع باشیم تا با حس اعتماد به نفسی که به ما می دهد خودمان را در محیطی که در آن مرزی وجود ندارد، محافظت کنیم. و همچنین ما باید در مورد توقعاتمان منعطف باشیم تا بتوانیم با شفافیت وبی غرضی تمام آنچه را بازار به ما می‌دهد دریافت کنیم. ولی در حقیقت مشاهده می کنیم که بیشتر معامله گران دقیقا برعکس عمل میکنند! آنها در مقابل قوانین خود انعطاف پذیر بوده و در مقابل توقعات خود سرسخت هستند. حالا جالب اینجا است که هر چه قدر در توقعات خود سرسخت تر باشند باید بیشتر از قوانین خود تخلف کنند تا به آرزوهای خود هر چند خلاف حرکت بازار برسند. (امیدوارم از این قسمت آگاهی بینظیری به شما منتقل شده باشد و توصیه میکنیم این قسمت از مقاله را حداقل چندین بار مطالعه کنید)

حذف ریسک

 

حذف ریسک احساسی

برای حذف ریسک احساسی در معامله گری باید توقعات خود را درباره آنچه بازار در هر لحظه و هر موقعیتی به شما می دهد خنثی کنید. برای انجام این کار باید قادر باشید از دیدگاه بازار به قضیه نگاه کنید. به خاطر بیاورید که بازار از دیدگاه احتمالات ارتباط برقرار می کند. یعنی دیدتان باید این باشد لبه موفقیت و استراتژی فکر شما در کل قضیه به نفع شما عمل می کند ولی به صورت منفرد و مقطعی ممکن است جواب ندهد و خلاف جهت حرکت کند. برای اندیشیدن در احتمالات باید صاحب یک ساختار ذهنی و قالب فکری شوید که از مفاهیم بنیادین محیط احتمالات تشکیل شده است. (لبه معاملاتی یا معامله با شانس موفقیت بالا به این معنی است که معامله گر طوری رفتار کند تا بتواند فرصت های مناسبی را پیدا کند تا در بلندمدت نتیجه مثبت بیشتری نسبت به نتایج منفی از معاملاتش به دست آورد)

مطالب مهم دیگر
درک روانشناسی و رفتار بازار

حذف ریسک احساسی

 

حالا در اینجا احتمالا میپرسید چطور می‌توان یک ساختار ذهنی بنیادی برای رفتار درست با بازار در خود اینجاد کنیم:

شما برای داشتن و درست کردن یک چنین قالب ذهنی باید دارای 5 ویژگی زیر باشید:

1. هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد.

2. برای کسب پول لازم نیست بدانیم که در آینده چه اتفاقی می افتد.

3. در هر مجموعه ای از متغیرها که یک لبه را تعریف می کنند، شکست ها و موفقیت ها به طور تصادفی توزیع شده اند.

4. یه لبه چیزی نیست به جز احتمال وقوع یک اتفاق بر اتفاق دیگر.

5. هر لحظه در بازار منحصر به فرد است.

 

رفتار معاملاتی

 

نتیجه گیری

به خاطر داشته باشید که پتانسیل شما برای تجربه درد از نحوه تعریف و تفسیر شما از اطلاعاتی که در معرض آن هستید، ناشی می شود. اگر 5 اصل و حقیقت گفته شده در این مقاله را بپذیرید توقعات شما با واقعیت روانشناختی بازار در یک سو قرار خواهد گرفت. با ایجاد توقعات مناسب در رفتار خود پتانسیل و تفسیر اطلاعات بازار به صورت دردناک را از دست می دهید و به همین میزان از ریسک احساسی  شما در معامله گری کاسته می شود. همیشه بپذیرید که نیروهای ناشناخته ای در بازار وجود دارند و این را وارد قسمت منطقی ذهن خود کنید تا دیگر دچار آشوب و استرس رفتاری در معاملات خود نشوید.

اگر نیاز به اطلاعات دقیتر و قلق‌های بیشتر  جهت کسب سود از درک رفتار  ریسک و بازار را دارید، میتوانید دوره کسب درآمد از تابلوخوانی و روانشناسی رفتار بازار  را تهیه بفرمایید.

 

منبع :کتاب تحلیل بنیادی تکنیکال یا ذهنی؟ (مارک داگلاس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *